Itt vagyTartalom / Magyarország gazdasági, természeti és egészségügyi érdeke a génmódosítás-mentességének fenntartása
Magyarország gazdasági, természeti és egészségügyi érdeke a génmódosítás-mentességének fenntartása
Magyarország gazdasági, természeti és egészségügyi érdeke a génmódosítás-mentességének fenntartása. Azt várjuk Gráf József agrárminisztertől, Szabó Imre környezetvédelmi minisztertől és Bajnai Gordon miniszterelnöktől, hogy az 53/2006 (XI.29) Országgyűlési határozat felhatalmazása alapján és a nemzetközi tudományos aggályokra való hivatkozással sürgősen hozzanak vetési tilalmat Magyarország területén az Amflora burgonyára vonatkozóan! ” – fogalmazta meg a Greenpeace Magyarország Egyesület követelését Tömöri Balázs, a szervezet hazai gmo-kampányosa.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency) figyelmeztetett az Amflora burgonya antibiotikumokkal szembeni ellenálló-képességet erősítő jelentős veszélyekre. A most engedélyezett BASF génmódosított burgonya bakteriális ellenállást fejleszthet akár az olyan életmentő gyógyszerekkel szemben, mint például a tuberkulózis gyógyszerei. Példanélküli méretű vita övezte a rendszerint gmo-párti Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) Amflora burgonyával kapcsolatos megállapításait. Emellett korábban már az EU tagországok többsége ellenezte e génmódosított termény engedélyezését. Miután a tudományos aggályok még mindig fennállnak, a Greenpeace felhívja az uniós tagországokat, hogy tiltsák meg területükön e burgonya termesztését.
A gyógyszer szakértők antibiotikum rezisztenciával kapcsolatos növekvő aggodalma miatt 2001-ben elfogadott EU jogszabályok szerint az emberre és a környezetre egyaránt veszélyt jelentő antibiotikum rezisztenciát okozó géneket 2004 végéig ki kell vonni. A BASF, ezek után, 2005-ben kérte ennek a génmódosított terménynek az élelmiszerként és takarmányként való engedélyezését.
Az Amflorát magas keményítőtartalma miatt elsősorban az iparban, takarmányként és trágyázásban való felhasználás céljából fejlesztették ki. Azonban hasonlóan magas keményítőtartalmú, de antibiotikum-rezisztenciát okozó gének nélküli hagyományos burgonyával is elérhető.
Dr.Info
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
Egyértelmű egészségügyi kockázatok
A génmódosított burgonyával kapcsolatban egyértelmű egészségügyi kockázatok merülnek fel. Azok az antibiotikumok, amelyekkel szembeni rezisztencia jelzőgént hordoz az Amflora burgonya, alapvető fontosságú eszközei napjaink gyógyászatának. Annak ellenére, hogy egyébként is egyre jobban terjed ezen, egészségünk védelme szempontjából fontos antibiotikumokkal szembeni rezisztencia, a biotechnológiai cégek beültetik e géneket a burgonyába és nincs rá garancia, hogy nem jutnak be a táplálékláncba. E durva döntés nem más, mint a lakosság veszélybe sodrása - tette hozzá Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetsége - Föld Barátai Magyarország programfelelőse.
A Greenpeace is moratórium megalkotását várja a kormánytól a BASF burgonyára
Brüsszel-Budapest, 2010. március 2. – Az Európai Bizottság 1998 óta először génmódosított termény vetését engedélyezte. Dalli egészségügyért felelős biztos, Barroso elnökkel egyetértésben, az ún. írásos folyamatot választotta e termény engedélyezésére azért, hogy megelőzzék a vitát a biztosi testületben. „Sokkoló, hogy a frissen alakult Bizottság első dolga, hogy engedélyezzen egy génmódosított haszonnövényt, mely az élővilágra és a fogyasztókra is kockázatot jelent. Barroso 6 év alatt képtelen volt cáfolni a tudományos bizonyítékokat, melyek szerint ez a génmódosított burgonya nem biztonságos. Az új Bizottságra ráerőltette döntését anélkül, hogy akárcsak megvitatta volna a kérdést az összes bizottsági taggal. Dalli egészségügyi biztos hidegvérrel asszisztált az engedélyezéshez, ami szembe megy a tudomány, a közvélemény álláspontjával és az EU-s jogszabályokkal.” – mondta Marco Contiero, a Greenpeace EU mezőgazdasági politika kampányosa.