Itt vagyTartalom / Szüreti figyelmeztetés: halált okozhat a mustgáz
Szüreti figyelmeztetés: halált okozhat a mustgáz
Szüreti figyelmeztetés: halált okozhat a mustgáz
Tavaly mintegy kéttucatnyi esetben okozott halált a mustgáz, pedig egyszerű módszerrel megelőzhetőek lennének a tragédiák - közölte Dobson Tibor, a Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ) szóvivője.
A must erjedése során olyan gázok is felszabadulnak, amelyek nehezebbek a levegőnél, így a föld közelében terülnek el. Sokan nem veszik komolyan, hogy a pincékben a mustgáz halálos veszélyt jelenthet, és ilyenkor ősszel, a szüretek és a borkészítés idején évről évre történnek mustgázmérgezések - mondta Dobson Tibor.
Az MTSZ ismételten felhívja a figyelmet a szükséges elővigyázatosságra, a pincék szellőztetésének fontosságára - tette hozzá.
Mint mondta, a tragédiák megelőzhetőek egy régi, bevált módszerrel: csak úgy tanácsos lemenni a pincébe, hogy magunk előtt botra erősített, égő gyertyát tartunk derékmagasságban. Ha a gyertya elalszik, azonnal el kell hagyni a helyiséget - mondta.
A szóvivő megjegyezte, hogy a mustgázmérgezésben szenvedőket csak a tűzoltók tudják biztonsággal, légzőkészülék segítségével kimenteni. Ha ugyanis a bajba jutott segítségére siető ember lehajol, belélegzi a gázt, így előfordulhat, hogy maga is áldozatul esik.
Évente mintegy negyven-ötvenszer kérik a tűzoltók segítségét mustgáz okozta balesethez, de az esetek felében már nem tudnak segíteni az áldozatokon.
Forrás: hirado.hu/MTI
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
A mustgáz valójában szén-dioxid, ami egy színtelen, szagtalan, a levegőnél nehezebb gáz. Gyakori a természetben, a levegő állandó alkotóeleme. Cukortartalmú növények, gyümölcsök erjedésekor - például a must forrásakor - keletkezik. A cukor elbomlik, etil-alkohol és szén-dioxid vagy más néven mustgáz lesz belőle. Körülbelül másfélszer olyan nehéz, mint a levegő, tehát a mélyebb területeken, például pincékben összegyűlik, és a levegőt kiszorítja. Ha valaki ilyen helyen tartózkodik, akár meg is halhat. A túl sok szén-dioxid mérgező: hat a központi idegrendszerre, amelynek jelei a szédülés, hányinger illetve mentális zavar. Vagyis hiába tudna az ember fizikailag menekülni, a szellemi funkciók zavara miatt nem lesz képes elhagyni a pincét, mert nem érzékeli, hogy mi történik vele. A bajt megelőzni megfelelő szellőzés kialakításával lehet. Segít, ha a hordókat megfelelően nagy térben helyezik el, hogy a gáz ne tudjon könnyen felhalmozódni, vagy érdemes gázérzékelőt felszerelni.