Itt vagyTartalom / Barangolás Dány környékén VIII.- Isaszeg
Barangolás Dány környékén VIII.- Isaszeg
Isaszeg első okleveles említése 1274-ből való. A temető dombján elhelyezkedő Szent Márton templom helyén már a XII. században körtemplom állott. A későbbiekben az épületet gótikus, majd barokk stílusban építették át.1265-ben Isaszeg mellett csatározott IV.Béla és fia V.István. A csatában a fiú győzött, de a későbbiekben megbékéltek.
A török kiűzése után az elnéptelenedett falut 1690-ben német és magyar betelepülőkkel kezdték benépesíteni.1735-ben új betelepülők érkeztek, felvidéki szlovákok, lengyelek.
A betelepítés több hullámban zajlott.
A XIX. században Isaszeget kettészelte a vasút. A vasút megjelenése elősegítette a falusi társadalom felbomlását, elindult a polgárosodás.
Isaszeg nevét a történelemkönyvekbe az 1849. 04.06.-án lezajló dicsőséges , sorsdöntő Isaszegi csatával írta be. Kossuth honvédei, lengyel légiósokkal megerősítve legyőzték a túlerőben lévő osztrák sereget.
A városnak jelenleg 11000 fő lakosa van. Valószínűleg a lengyel és felvidéki szlovák betelepülőknek köszönhetően a katolikus vallás mellett, a református vallás is jelen van.
A településen átfolyó Rákos patak vizét felduzzasztva a tőzeges mentén több horgásztavat is találunk. Gödöllő felöl Isaszegre beérve az iskola mellett találunk egy szökőkutat, mögötte a szabadságharcra emlékeztető katonacsákót őrző madár szobrát.
Tovább haladva a főútvonal mellett áll a református Szabadságtörekvések Emléktemploma. A templom 1949-ben épült az isaszegi csata 100.-ik évfordulójára. A templom falán több tábla is emlékeztet a csatára. Többek közt itt találhatjuk a lengyel légiót vezető Wisocki József emléktábláját. A templom előterében szinte egy kis helytörténeti kiállítás fogadja a híveket és látogatókat. A templomtól a vasútállomásra lekanyarodva megcsodálhattuk,csak a hétvégéken Isaszegen is áthaladó új, piros vonatszerelvényt. A vasút megléte óta az állomás épületének formája többször is változott. A jelenlegi épület erős felújításra szorul.
A vasútállomástól betértünk a sportpálya melletti játszótérhez. A modern játszótér az állag megóvás végett kerítéssel van körbe kerítve.
Visszakanyarodva a főútra,az idén épített körforgalomhoz érünk. Szent István tiszteletére szentelt katolikus templom tornyosul az út fölé. A nemrégiben felújított templom előtt Szent István bronzba öntött mellszobrát csodálhatjuk meg. A templommal átellenben a Hősök szobra mellett több emlékművet is találunk. Az első világháborús emlékmű 1925-ben lett felállítva. A talapzatán 103 hősi halált halt isaszegi katona nevét találjuk. Az első világháborús szobor két oldalán állnak a második világháborúra emlékeztető emlékkövek. Az emlékköveken 84 áldozat nevét olvashatjuk. A kommunizmus áldozatainak is emléket állítottak a szobor parkban. A megcsonkított Magyarországra emlékeztető Trianoni emlékkő idén került átadásra.
A szoborparkot hátrahagyva a 2009 áprilisában átadott Ave Maria emlékhelyhez értünk. A hely az Isaszegi Szlovák Kisebbségi Önkormányzat támogatásával jött létre. A bejárat két oldalán annak a több mint 200 fő isaszegi nemzetőrnek
nevét olvashatjuk, akik beálltak Kossuth zászlaja alá.
Isaszegen sok utca neve kötődik a szabadságharchoz. A tájékozódásban nagy segítséget nyújtanak a modern eligazító táblák. A Isaszeget 2008-ban avatták várossá. Ezt hirdeti a városháza falán elhelyezett emléktábla.
A városházával szemben találjuk a Szent Márton kutat. A kúttól Pécel irányába indulunk. A fő út alatt átfolyó Rákos patakot nézzük meg. A pataktól visszakanyarodunk az Öreg templomhoz. Esténként vonaton, buszon utazva ezt a műemlék templomot láthatjuk kivilágítva. A templom mellett szépen faragott 1849-re emlékeztető kopjafát láthatunk.
Innen a kálvária dombra kanyarodtunk fel. Ott jártunkkor épp lakossági összefogással építették a keresztekhez vezető utat a stációkkal. A kálvária keresztjeitől elénk tárul Isaszeg látképe.
A kálváriától visszatértünk a központba, és a múzeumot kerestük fel. A múzeum létrejöttében meghatározó szerepe volt az egykori hentes- és mészáros mesternek, Szathmáry Zoltánnak. Isaszeg történelmi és néprajzi emlékeit gyűjtögette barátaival, sok éven keresztül, szorgalmazta a múzeum létrejöttét. Halála után a múzeum az ő nevét vette fel. A múzeum gyűjteménye néprajzi, helytörténeti, történelmi, régészeti, hadtörténeti stb. tárgyakat , dokumentumokat ölel fel.
A múzeumtól a Honvéd szobor emlékműhöz látogattunk el.
A szobor Radnai Béla alkotása. 1901-ben az isaszegi csata 50.évfordulóján avatták fel. A szobor talapzatán a négy vezető tábornok portréja látható. A talapzat alatt csontokat tartalmazó kripta található. A Honvéd szobor mellett láthatjuk az 1956-os áldozatok kopjafáját.
A Szobor hegyről ráláthatunk az egykori zsidó temetőre. A tuják mögött megbúvó gondosan ápolt kegyeleti helyen van felállítva az 1944-ben elhurcolt zsidó lakosok emlékköve.
A Szobor hegytől utunkat a honvéd sírokhoz vettük. Régen,a csatában elesett kb. 100 honvédnek volt itt kb. 70 fejfája. A szabadságharc leverése után az osztrák csendőrség 40 évig senkit nem engedett a sírok közelébe.
Manapság az elkorhadt fejfák helyén több emlékművet is láthatunk. Táblákról ismerhetjük meg a csata lezajlását, majd pihenőparkban fújhatjuk ki magunkat. Megtekintettük Harsányi Bálint sírkövét is , aki a Lenkei huszárok hazahozója volt. Emlékkő van a lengyel származású honvédeknek és az itt elesett osztrák katonáknak is. A kő és beton emlékművek közt, találunk kopjafákat is. Az emlékhely középpontjában egy nagy, fából faragott angyal szobra áll.
Hála a gondos, emlékhelyet ápoló embereknek a történelmi helyet sokan felkeresik. Ajánlom Önöknek is !
Buborék
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
ISASZEGI CSATA EMLÉKMŰVE
(Gödöllő , Dózsa György úti temető)
Isaszegi csata emlékmű Gödöllőn
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tavaszi hadjáratának egyik döntő ütközete zajlott le 1849. április 6-án a szomszédos Isaszegnél. A Görgey Artúr vezetése alatt álló magyar sereg legdicsőségesebb győzelmét aratta itt. A csatában elesett honvédek egy részét Gödöllőn temették el. Rájuk emlékezve állították fel 1899-ben Szász Gyula szobrászművész alkotását a Dózsa György úti temetőben. Az emlékmű mellett honvédsírok vannak. (forrás: Faludi Ildikó: Gödöllői kalauz)