Itt vagyTartalom / PÜNKÖSD olyan mozgó ünnep, mint a húsvét.
PÜNKÖSD olyan mozgó ünnep, mint a húsvét.
PÜNKÖSD
A pünkösd épp olyan mozgó ünnep, mint a húsvét. Nevét a görög „pentékoszé”, (azaz ötvenedik nap) jelentésből nyerte, mivel a pünkösdöt a húsvét szombatját követő 50. napon ünnepelték.
A pünkösd ünnepe ősi zsidó hagyományból származik: e napon adtak hálát az ókori Izraelben a sikeresen befejezett aratásért. A pünkösd tehát a húsvéti ünnepkör lezárása, s egyben a természet megújhodásának és a tavasz köszöntésének ideje is.
Később a keresztény kultúra is átvette az ünnepet. A II. századtól kezdve a Szentlélek eljövetelét, majd a keresztény egyház megalapítását ünnepelték e napon. A hívő emberek ekkor arra emlékeznek, hogy Krisztus mennybemenetele után a Szentlélek leszállt az apostolokra, s prédikációik hatására sokan megtértek. Belőlük alakultak ki az első keresztény gyülekezetek.
Ezt az időszakot különféle népszokások kísérik. A vasárnap délelőtti mise után kezdődik a pünkösdi király- és királynő-választás. A pünkösdi királyt ügyességi játékokkal és lóversennyel választották ki. A győztest és lovát virágokkal borították, s ettől kezdve egy évig tartott a „hatalma”. Innen származik a mondás is: „Rövid, mint a pünkösdi királyság”. A megválasztott férfi minden mulatságba, lakodalomba hivatalos volt, a kocsmában ingyen ehetett, ihatott ez alatt az idő alatt.
A pünkösdi királyné-járás a házról házra járó lányok köszöntője, akinek középpontjában a legkisebb és legszebb lány áll, aki fehér ruhájával és díszeivel is kitűnik a többiek közül. Fején virágkoszorút, karján virágszirmokkal telt kosárkát visel, a többiek pedig egy kendőt tartanak a feje fölé, majd énekelve körbejárják és mondóka kíséretében felemelik (pl. „Ekkora legyen a kendtek kendere!”) Szereplésükért általában ételeket kaptak. Ha valahol nem látták őket szívesen, akkor leguggoltatták a kis királynőt, ezzel jelezve, hogy ne nőjön meg a háziak kendere.
Egyes vidékeken nem május elsején, hanem ilyenkor állítanak májusfát. Van, ahol szokás ilyenkor a házakra, kerítésekre, az istállókra zöld ágakat tűzni. A Csallóközben egy jó magas rúdra kocsikereket szerelnek, s ezt díszítik szalagokkal és borosüvegekkel.
Szinte mindenhol kedvelt esemény ilyenkor a pünkösdi bálok rendezése, melyet három napos táncmulatság jellemez.
A párválasztással kapcsolatos szokások is elterjedtek pünkösd ünnepén. A legények feldíszített evezőt adtak a kiválasztott leánynak, vagy zöld ágakkal díszített csónakon eveztek a fiatal párok. Más helyeken a fiúk pünkösdi rózsát tettek annak a lánynak az ablakába, akinek udvarolni szerettek volna, s el kellett csenniük azt a búzavirág-koszorút, amit a leány a kora hajnalban szedett virágból font.
A mátkatál-küldésnek is a párválasztásban volt fontos szerepe: a legény küldte a kiválasztott lánynak, s ha az viszonozta az érzéseit, ugyanilyet küldött vissza a fiúnak. A tálban koszorú alakú kalács és egy üveg bor volt, kendővel letakarva.
A pünkösd napi hiedelmek egyike, hogy a pünkösd hajnali harmatnak gyógyító- és varázsereje van.
Mint némely más nagy ünnepen, ilyenkor sem lehetett a mezőn dolgozni, sőt az állatokat sem hajtották ki. Tiltott volt a kenyérsütés, mert úgy vélték, hogy az Úr napján sütött kenyér kővé dermedt volna.
A pünkösd utáni második hét csütörtöke az Úr napja. Ekkor sátrakat emeltek az oltárok fölé, vagy a templomok köré. Ezeket zöld gallyakkal és virágokkal díszítették, melyeket szentelt növényekként kezeltek. Úgy tartották, hogy fontos szerepük van az emberek és állatok egyes betegségeinek gyógyításában, ezért a sátor lebontása után teát főztek belőle.
Egyes magyarlakta területeken asszonyok őrizték a sátrakat, nehogy más falubeli lányos anyák vigyenek a virágokból, mert ez azt jelentené, hogy elviszik a helybéli lányok szerencséjét.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
"Áldott szép Pünkösdnek gyönyörű ideje"
Piros Pünkösd napját ezer éve virággal köszöntik Európa sok országában. Magyarországon is újra piros betűs nap a Pünkösdhétfő. De mi is ez az ünnep? A hozzá fűződő népszokásokat réges-rég elfelejtettük. Vagy mégsem? Pünkösd napjára minden felébred. Abbahagyja a lusta nyújtózást a világ, ember és állat párt keres. Nedvektől duzzadnak a levelek, zsong és zsibong az élet.
Jól tudták a régiek, ilyenkor meg kell állni egy pillanatra. A nagy nyári munkák előtt ünnepelni kell. Köszönteni az új életet, imádkozni a bő termésért, gyermekáldásért. Erre szolgált a pünkösd, a húsvét utáni ötvenedik nap. A templomokban évről évre megemlékeztek erről a napról, a lángnyelveket a pünkösdi rózsa szirmaival helyettesítették, a Szentlélek jelképeként fehér galambot repítettek szabadon. A lányok és asszonyok bíborvörös ruhába öltöztek, befont copfjukat a hagyomány szerint a bal vállukra kanyarítva, a férfiak felöltötték ünneplőjüket, és kezdődhetett a mulatság.
Néhány faluban még ma is élnek a pünkösdi hagyományok, játékok, az Alföldön a Pünkösdölés, a Dunántúlon a Pünkösd királynéjárás. A pünkösd királyválasztás sajnos teljesen eltűnt, pedig a mai napig él a szólás: Rövid, mint a pünkösdi királyság. Kezdetben vitézi szokás volt, a katonák maguk közül választottak egy évre királyt. Ezt idézi Balassi Bálint verse:
"Áldott szép Pünkösdnek gyönyörű ideje
Mindent egészséggel látogató ege,
Hosszú úton járókat könnyebbítő szele"
Pünkösdi királynéjárás
A legszebb kislányt választották meg kiskirálynénak, ami nagy tisztesség volt. Mise után házról házra jártak jókívánságokkal, versekkel, énekekkel köszöntve a háziakat, virággal szórták be a szobát.
A játék végén a háziak megkérdezték a lányokat: Hadd látom a királynétokat édes-e vagy savanyú? Fellebbentve a díszes kendőt megcsiklandozzák a kislány állát. Ha a királyné mosolyog, de a fogát a világért sem villanthatja ki, megnyugszanak a háziak, mert jó lesz a termés. Ekkor a háziak almát, tojást, kolbászt, pénzt ajándékoztak a jókívánóknak.
Török basázás
Egy 10-12 éves gyermeket beöltöztetnek selyembugyogóba, turbánt kötnek a fejére. Égetnivaló kölyköt választanak erre a szerepre, aki amúgy is rászolgált a verésre. Persze kitömik a ruhájeat szalmával, hogy ne fájjanak az ütések. Aztán összeláncolt kézzel vezetik végig a falun. Énekelnek, a basa ugrándozik, a fiúk meg zöld gallyakkal csépelik boldogan.
Pünkösdi eső
Májusi eső aranyat ér, de a pünkösdi eső ritkán hoz jót. Tartja a hiedelem.
Pünkösdkirály választás
Amolyan legényvirtus volt, lovas versennyel, tűzugrással, tekézéssel. Aki a legderekabbnak bizonyult, egy évig ingyen ihatott a falu kontójára és minden mulatságra hivatalos volt. A pünkösd az udvarlás, párválasztás ideje. Ilyenkor enyhültek a szigorú szabályok, a leányok bátran mutatkozhattak választottjukkal.
Eredete az ószövetségi zsidó ünnep, héber nevén Sávuot, a törvényadás (tóra adásának) emléknapja és az új kenyér ünnepe.
A Szentlélek ezen a napon jött el Jézus Krisztus és a Krisztusi Egyház anyjára, legszentebb Szűz Máriára, valamint az apostolokra, amely ezt a napot új tartalommal töltötte meg a keresztények számára: