Itt vagyTartalom / Tavaszi munkák a kertben

Tavaszi munkák a kertben


Beküldte ufo - Ekkor: 2008 April 04

Március – áprilisban sok munka vár ránk, de az év további részében kertünk pompával fogja meghálálni gondoskodásunkat. A fagyok elmúltával örökzöldjeinket elkezdhetjük öntözni. Főleg most , ilyen csapadékszegény évben mint az idei. Inkább alapos és ritkább öntözést válasszuk. Öntözés után takarjuk a talajt kiszáradás ellen, ezt tőzeggel, istállótrágyával tehetjük meg.

Az ősszel telepített bokrainkat is vizsgáljuk meg, hogy nem fagytak-e fel. Ha igen akkor vagy újra kell ültetnünk a növényünket, vagy lehet, hogy csak a tövét kell egy kicsit megtaposni.
Szabad gyökerűen vásárolt és az ősszel telepített növényeinket még márciusban metsszük meg. Az idősebb mahónia bokrokat 25-30 cm -re vágjuk vissza, hogy meg tudjanak újulni. Ekkor viszont se virágot se termést ne várjunk az első évben.
A konténerben vásárolt törpecserjéinket,és örökzöldjeinket ne metsszük.
Márciusban telepíteni is kezdhetünk .Telepítéskor jó minőségű földet és marhatrágyát keverjünk a z ültetőgödörbe/szárítottat/vásárolt cserjéinket egyenként (soliter), sövénynek, csoportosan ültethetjük el. Vásárláskor feltétlen kérdezzük meg vásárolt növényeink végső méreteit.

Az évelő díszfüveinket is most kell visszavágni, mielőtt új szárakat fejlesztenek természetesen az örökzöld díszfüveket nem kell visszavágni.
Kertünk konyhához közel eső részén zsályát kakukkfüvet stb. Fent említettek tápanyagokban gazdag talajt kívánnak ,ellenben a savanyú talajt nem kedvelik. Erre figyeljünk. Kakukkfüvet szegélynek is ültethetjük.

Rózsáinkat is körültekintéssel kell gondoznunk. A jó és fagymentes idő beköszöntével takarjuk ki a töveket végezzük el a metszést, talajlazítást és gyom mentesítést. Figyeljünk a szemekre mert ha nagyon megduzzadtak könnyen leperegnek a szárról Egyéves vesszőkön virágzik a rózsa, ezért viszonylag erősen metsszük meg a töveket. A mértéke erősebb vesszőkön 2-3rügyre a gyengébbeken5-6 rügyre metsszük.

Tervezett virágágyásainkat is most alakítsuk ki, ássuk fel, hogy később csak fellazítani kelljen pl: egynyári virágainknak. Javaslom talajjavításnak a Biovital nevű zsákos földet. Jó tartása van, tartalmaz marhatrágyát, homokot,agyagot tőzeget. Egynyári virágainkat, csak a fagyosszentek (máj.11.-13.) után ültessük ki, mert elfagyhatnak.

Öntözőrendszerünket április közepétől üzembe helyezhetjük. Ha kell ritkábban öntözhetünk is. Számítsunk rá, hogy az év folyamán többször állítani kell a programon.
Fűfelületeinket , ha hagytunk rajta lombot, azonnal szedjük össze és szállíttassuk el, a kórokozók miatt is. Ezután gereblyével tisztítsuk át a felületet, majd vágógereblyével az elhalt részeket távolítsuk el.
Növényvédelmi munkákat kb. április közepétől számíthatjuk.

Cimkék

Ha az almafalisztharmat betegség az új hajtásokon már tömegesen látható. Ez a gomba (Podosphaera leucotricha) az almafa rügyeiben telel, és a fertőzött rügyből kinövő hajtások minden levele fehér lisztharmatbevonattal fejlődik ki. A levelek keskenyebbek, mint az egészségesek, gyakran kanalasodnak, a levélnyél hosszú. A fertőzött hajtások leveleiről a gomba spórái (konídiumai) elszóródnak, és az egészséges almafa leveleire hullva megfertőzik azokat. Ezeket a liszharmatos hajtásokat ajánlott kimetszeni minél előbb, vagy ha ez nem lehetséges, akkor lisztharmat elleni szerekkel ( Kumulus, Thiovit, Karathane, Nimród, Chorus, Rubigan, Systhane stb) permetezni a fákat. Sajnos a liszharmat az almafákat a betakarításig fertőzi, tehát a szüretig szükséges a kémiai védekezés. Bizonyos fajták, pl.a Jonathan erősen fogékony a betegségre, e fajta fáit gondos kezelésben kell részesíteni.

A csonhéjas gyümölcsfák (cseresznye, meggy, őszi-, sárgabarack, szilva, mandula) moniliás fertőzése jelzi a korábbi elégtelen megelőző védelmet. Mint ismeretes a Monilia laxa gomba a gyümölcsfák virágait, annak bibéit fertőzi, onnan a hajtásba nő, s tovább a vesszőbe, ágakba. A hirtelen lankadó, elhaló virágzatok, hajtások jelzik a kártételt. A vesszőkön gyakran a virág vagy a rügy tövében a behatolás helyén mézgacsepp fejlődik. Ha a permetezések nem voltak eredményesek és a fán az elhalt hajtások, vesszők sokasága látható, gyors beavatkozással menthetjük meg a fák még élő koronáját. Metsszük ki - amint észleljük - az elhalt részeket legalább 15-20 cm-es ép, egészséges fatestű ággal együtt, csak így biztosítható, hogy a gombát is eltávolítsuk. Ellenőrízzük a levágott rész metszlapját: ha nem zöldes, egyszínű, hanem benne sárgás, barnás gyűrű látható, az a gomba jelenlétére utal. A lecsonkolt vessző, ág metszlapját mindig ellenőrízzük! A levágott, fertőzött ágakat a fák alól gyűjtsük össze, és semmisítsük meg!