Itt vagyTartalom / „Az egész magyarságot jelképezi” - Harminc éve került haza a Szent Korona

„Az egész magyarságot jelképezi” - Harminc éve került haza a Szent Korona


Beküldte detto - Ekkor: 2008 January 07

Harminc évvel ezelőtt, 1978. január 6-án érkezett a Szent Korona Magyarországra. A második világháború után Amerikába szállított nemzeti ereklyét Jimmy Carter elnök döntése után adták vissza. Ahogy az amerikaiak fogalmaztak: nem a szocialista rendszernek, hanem a magyar népnek. Kádár János amerikai kérésre távol maradt az eseménytől. Tavaly Gyurcsánynak sem tetszett, hogy a szent ereklye az Országházban van.

Latin nyelvű ünnepi nagymisével és hálaadással emlékeztek a Mátyás-templomban a Szent Korona 30 évvel ezelőtti hazahozatalára. A templomban a magyar lovag- és koronarendek jelenlétében eljátszották a Koronázási misét. Liszt Ferenc műve 1978. január 6-án, a Szent Korona átadásának napján is felcsendült.

-A Szent Korona nem csak egy muzeális érték, nem csak egy csodálatos tárgy, amelyet tisztelettel veszünk körül – mondta Varjú Imre plébános vasárnap. Az egész magyarságot jelképezi, összefogja, ahogy Szent István annak idején, ma is újra fölajánlja a Jóistennek és a Magyarok Nagyasszonyának, mert ez a nép, pontosan Szent István fölajánlására való hivatkozással, soha nem tűnhet el.

A Szent Koronát a második világháború végén csempészte ki a koronaőrség Magyarországról, hogy az ereklye ne kerülhessen az oroszok kezébe. 1945 május másodikán adták át egy amerikai ezredesnek az ausztriai Eggelsberg közelében, majd később évtizedekig az Egyesült Államokban, Fort Knoxban őrizték. Jimmy Carter 1978-ban döntött az ereklye visszaadásáról. Döntése nagy vitát váltott ki: ellenezték a kongresszusban és tiltakozott a magyar emigráció egy része is.

Végül a koronát nem az akkori rendszernek, hanem a magyar népnek adta vissza Cyrus Vance külügyminiszter. Az MSZMP főtitkára, Kádár János amerikai kérésre távol maradt az eseménytől.

A Szent Korona 1978-as hazatérése a 70-es évek leglátványosabb diplomáciai fogása volt. Az, hogy a magyar vezetés még az Egyesült Államokkal is képes volt megegyezni, visszahelyezte hazánkat a világ diplomáciai térképére. A Szent Koronát a Magyar Nemzeti Múzeumban helyezték el, ahonnan az 1999. december 21-én elfogadott törvény értelmében 2000. január 1-jén ünnepélyes keretek között (a jogarral és az országalmával együtt) a Parlament kupolacsarnokába került, a nagyközönség itt is folyamatosan megtekintheti.

Gyurcsány Ferenc szerint azonban nincs helye a szent ereklyének az Országházban. Mint ismert, Angela Merkel német kancellár augusztusban egynapos villámlátogatáson vett részt hazánkban még tavaly augusztus végén. Gyurcsány e szavakkal fordult a kancellárhoz: „Az az igazság, hogy én mélyen ellenzem, hogy itt van. Szerintem ez a parlament a köztársaság parlamentje, és nincs ok a királyság jelvényét idehozni. A jobboldali konzervatív kormány döntött így, hogy ezt idehozza, Orbán miniszterelnök úr. Mi meg nem akartuk elvinni, mert az nem szép, hogy hozzuk, meg visszük. Akkor maradjon itt.”

(hírTV/MNO)

1945 elején Szálasi Ferenc nyilas vezetőnek menekülnie kellett, a Koronát magával vitte, mivel az volt a véleménye, hogy "a Szent Korona és az államfő elválaszthatatlanok egymástól".

A koronaőrség teherautója, Szálasival és főembereivel együtt a 8. amerikai hadsereg fogságába került. Az amerikaiak megszerezték a koronázási ládát, majd a Szálasi szárnysegédjénél lévő kulcsot is. A láda azonban üres volt. Végül az egyik koronaőr elárulta, hogy a Koronát Szálasi rendeletére Mattsee mellett, egy mocsárban elásták. A Szent Korona az Amerikai Egyesült Államok őrizetébe került, előbb Európában, azután Amerikában. Visszaadását a magyar kormány nemzetközi fórumokon többször is szóvá tette, eredménytelenül. Végül a Szent Korona - a magyar állam önállóságának és függetlenségének jelképe - több mint három évtized után tért haza.

Cyrus Vance, az USA külügyminisztere a Budapestre érkezett magyar Szent Koronát és a koronázási ékszereket 1978. január 6-án adta át Apró Antalnak, az Országgyűlés akkori elnökének a Parlamentben. Azóta e napon ünnepeljük A SZENT KORONA HAZAÉRKEZÉSÉt.

Neumann-ház - Irodalmi Szerkesztőség