Itt vagyTartalom / Jánosházy Lászlónak, a dányi templom építészének ismertebb munkái
Jánosházy Lászlónak, a dányi templom építészének ismertebb munkái
A mai, dányi neogót stílusú Szent Jakab templomunk építését Darányi Igáncz földművelésügyi miniszter rendelte el, mint a kegyúr képviselője. A tervet Jánosházy László miniszteri mérnök készítette, Lizits Károly volt az építési vállalkozó.
Jánosházy László építészmérnökről keveset tudunk, róla fotófelvételt eddig nem találtam. Ami biztos, hogy a magyar iparművészeti társulat tagja volt, és egykor Budapest VIII. kerületében a Kőfaragó utca 8. szám alatt lakott.
1908. szeptember 13-án volt a Jánosházy László tervezte új , dányi templom alapkő letétele, építési költsége 100 ezer koronára rúgott. Ebből az összegből a hívek adtak 21 ezret, az eladott egyházi földek árából 6 ezer korona folyt be, a hívek kézi és igás napszámot ajánlottak fel, a többi költséget pedig a kegyúr viselte.
Az elkészült, új templomot a kókai esperes-plébános áldotta meg, 1909. szeptember 9-én.
Az új templom építése során természetesen új, közszájon forgó dalok is születtek Dány községben:
„Sej építik a Dány falusi templomot,
kilenc kislány hordja rá az anyagot.
Kilenc kislány, kilenc barna legénynek,
sej mindegyik a maga szeretőjének.....”
Forrás: özv. Kovács Jánosné
Kurunczi András nótája- Dány, Arany J. utca
A templom elkészülését követően tehetősebb családok két keresztet is állíttattak a templom közelében. A harmadik, Kerepesről rendelt kereszt templom melletti felállítása meghiúsult, mivel hazaszállítás közben a szentgyörgypusztaiak, fondorlatos módon a Dányba szánt keresztet helyben fölállították, az elesett 1849-es honvédek emlékére.
A II. világháború alatt a dányi templomtoronyban toronyban a németek tüzérségi megfigyelőt állítottak fel, minek következtében a torony és a templom súlyosan megrongálódott. A károk kijavítása 1946-ban kezdődött el. Mint az egykori fotóból is kiderül, az eredeti eredeti állapotot már nem állították vissza, kényszerű módosításokat hajtottak végre az épületen.
Későbbiekben a dányi népdalokban a templom tisztelete továbbra is megmaradt:
„Ez a dányi templomtorony de messzire ellátszik,
közepébe, a négy sarkába négy szál rozmaring virágzik.
Egyik hajlik a vállamra, másik a babáméra,
lehajtom a bús fejemet rózsám ölelő karjára....”
Lássuk időrendben Jánosházy László miniszteri építész munkáit:
A temesvári református templom
A templom 1902-ben épült, angol gót stílusban. Az imaházat és 11 lakást tartalmazó épületet két budapesti tervező, ifj. Nagy Károly és Jánosházy László tervezték. Orgonáját a temesvári Wegenstein Lipót készítette, szószékét pedig Fischer Jakab. Innen, erről a parókiáról, Tőkés László kilakoltatásával pattant ki a forradalom szikrája 1989. december 16-án.
Az erdélyi, vízaknai sós - gyógyfürdő
1903-ban Jánosházy az erdélyi vízaknai gyógyfürdő „Melegfürdőház, gyógyterem, szállóépület és három épületet összekötő fedett folyosó” elkészítésére adott be pályázatot.
A bírálati jegyzőkönyvben kifogásolták a helyiségek rossz méretezését, melynek következtében egyes termek a rendeltetésük kapcsán használhatatlanokká válnak.
A Lechner Ödön „magyaros szecessziós” stílusától ihletett vizaknai gyógyszálló 1906–1908-ban épült Bálint Zoltán és Jámbor Lajos tervei szerint .
Amint azt napjainkban láthatjuk, a romániai gyógyfürdő megmenekült, renoválták és újra működik.
Azonban az egykori, háromszintes, gyönyörű szecessziós szállodát Ceaușescu idejében lerombolták, az enyészeté vált az egykori, gyönyörű magyar szálloda. A monarchia kori szálloda helyén napjainkban egy színvilágában hasonló, tucat szálloda található.
Mezõgazdasági munkásházak
Jánosházy 1907-1908-ban államilag támogatott mezőgazdasági munkásházak tervrajzát készítette.
Ezekből a tervekből megvalósult csorvási és zentai házakat láthatjuk az egykori fotókon:
Gödöllői községháza
A gödöllői községháza terveit Jánosházy László építészmérnök készítette, később a munkák kivitelezését is ő felügyelte. A sarokház terveit 1908-ban adták be építési engedélyezésre az építészeti hivatalba.
Az építkezés időtartam alatt egy szomorú momentum is történt: 1912-ben hosszas betegség után elhunyt Jánosházy László.
Vízaknai szálloda fotó:
Bagyinszki Zoltán
http://bagyinszki.eu/archives/4078
Munkásház fotók:
http://www.ace.hu/daranyi/kepek/munkhaz.html
http://www.ace.hu/daranyi/kepek/munkhaz1.html
összeállította:
Buborék:
K.A.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges