Itt vagyTartalom / A Pásztói Múzeum

A Pásztói Múzeum


Beküldte buborék - Ekkor: 2013 May 05

Pásztói MúzeumPásztói Múzeum

Április 28-án, Pásztón hetedik alkalommal rendezték meg a Múltidéző Zsigmond Napot. A város intézményeinek, egyesületeinek és szervezeteinek példás összefogással évente felidézi a magyar történelem fontos korszakait és eseményeit. Így az elmúlt évek során az érdeklődők járhattak a Pásztónak városi kiváltságlevelet adományozó Zsigmond király udvarában, a reneszánsz Pásztón, megtapasztalhatták a török és kuruc kort, a reformkort, az 1848-as események részesei lehettek, belekóstolhattak a XX. század eleji „boldog békeidőknek”. Idén a Tar Lőrinc Baráti Társaság meghívása révén mi is szereplői voltunk a Honfoglalás jegyében zajló rendezvénynek.

A látogatók, gyerekek és felnőttek részesei lehettek a Honfoglalás kor zenéjének, művészetének, kézművességének, öltözködésének, étkezésének, hadviselésének.
Több száz fős jelmezes felvonuló hívogatta a város lakóit a rendezvényre.

Mi, meghívott vendégek Dr. Hír János paleontológus, a Pásztói Múzeum igazgatójának személyében egy kellemes élményt adó, szórakoztató tárlatvezetést kaptunk a múzeumban.

A Szent Lőrinc plébániatemplom szomszédságában, 1984 óta létezik Pásztón múzeum. Ekkor nyílt meg az Oskolamester háza; ez volt a múzeum első kiállító helye. ( Az intézmény jelenleg három épületben helyezkedik el: a ciszterci kolostorépületben, az oskolamester házában és a galériában.)

A műemléki Romkertben található:
-ómonostor (középkori templom romjai)
-középkori üveghuta
-kovácsműhely
-Oskolamester háza
A Romkertben az egykori bencés, majd ciszterci apátság romjait láthatjuk. Az apátság 1526-ig működött.
A kolostor egykori ipari tevékenységére a kovácsműhely és a 12.századi üveghuta három kemencéjének alapjai emlékeztetnek.
Az Oskolamester házban láthatjuk a középkori háztartás kelléktárát, a rekonstruált bútorokkal helyreállított középkori lakásbelsőt, a kamrában a gabonatároló vermeket, a pincében a szőlőkultúrát megidéző kiállítást.

Az 1718-ban épült ciszterci barokk kolostorépületben láthatjuk az alábbi kiállításokat:
-Évmilliók üzenete Nógrádban , természettudományi kiállítás (földtani időrendnek megfelelően, nógrádi ásványok, kőzetek, ősmaradványok)
A Nógrád megyei természettudományi gyűjtemény 1984-ben a balassagyarmati Palóc Múzeumból került Pásztóra. Az ősnövénytani gyűjtemény jelentős része Ipolytarnócról és a nógrádszakáli Páris patak völgyében gyűjtött növénylenyomatokra épül.
-Képek Pásztó történetéből
-Rajeczky Benjamin emlékszoba (zenetudós és pedagógus, középkori egyházi zene-a gregoriánum – elismert szakértője)
-A ciszterci rend története a középkorban kiállítás
-Fűtől fáig, a környék növényvilága

A galéria épületben látható:
-Csohány Galéria ( Csohány Kálmán grafikus és keramikus)
-Gaál István emlékszoba (Kossuth-díjas filmrendező)

A Pásztón járó turistáknak, diákoknak ajánlom szíves figyelmébe a múzeumpedagógiájáról is méltán nevezetes Pásztói Múzeumot!

Pásztói Múzeum nyitva tartása:
hétfő-péntek: 08.00-16.00
szombat: 09.00-15.00

további információ:
http://www.pasztoimuzeum.hu

Buborék

PlakátPlakátZsigmond király szobra PásztónZsigmond király szobra PásztónPalóc útPalóc út
JurtákJurtákBemutatóBemutató

Cimkék