Itt vagyTartalom / 2012. évi dányi beigli túra beszámoló

2012. évi dányi beigli túra beszámoló


Beküldte buborék - Ekkor: 2012 December 30

Forró forrás a malomkővelForró forrás a malomkővel

A jó időnek, és az elmaradt világvégének is köszönhetően sikeresen teljesítettük a 2012. évi beigli túrát.
Dány-Szentkirály, Jakabszállástól indultunk, ott megnéztünk egy a pléh Jézus feszületet, amely hasonló az egykori dánsári kereszthez.

A Felső-Tápió mellett elterülő Szentkirály érdekessége, hogy egykor virágzó falu volt. Az 1559-es török összeírás szerint itt éltek „Szentkirálban” a Szalai, Gyel, Nagy, Madarazs, Kántó, Zsándó, Pásztor, Cse, és Zánbó családok.
A török korszak alatt elnéptelenedett, Pusztaszentkirály néven jegyezték, majd az 1800-as években Tápiószentkirály néven találkozunk vele. 1856-ban 12 fő lakosa volt.

Az első nagyobb emelkedőn felkapaszkodva megnéztünk egy vízmosta szakadékot, majd az utunkat a repülő irányítótorony felé vettük. Innen leereszkedtünk a Sápi patak mellé, amely a sápi tavakat táplálja.
A tavak mellett a Hrabina hegy húzódik, nevében is emlékeztetve Sáp egykori tótajkú lakosságára. (1283-ban Sáp a nyúlszigeti (Margitsziget) apácák birtoka volt. A dányi Benedek talán sápi ismerőseitől, rokonaitól szerezhetett információt a csodatévő Margit sírról?)

A patak forrását, a Forró-forrást a Forró völgyben találtuk meg, melyet kellemes kiránduló hellyé építettek ki az elmúlt időben. Mint megtudtuk, régen a locsodiak is ehhez a forráshoz jártak ivóvízért. Miután megreggeliztünk, a lejtők aljában a völgyfenéken nedves rétek, patak- ártéri növényzetetek között folytattuk utunkat.

Locsod település nyomait csak nehezen találtuk meg. „Loicsod”-Pécel pusztája, Árpád kori falu volt. Első okleveles említése 1326-ból való. A helységnév valószínűleg a korai Árpád-házi királyok vadászainak emlékét őrzi, itt volt a szláv népesség telephelyének déli határa. Feltehetően szláv eredetű, a lovce, lovci származéka, jelentése: vadászok, vadfogók lakhelye.
Az elnéptelenedett falu később Locsod-puszta nevet kapta, tanyák alakultak ki, állattartással és földműveléssel foglalkoztak az újra letelepülők. A régi házak, kunyhók alapjait, a régi gyümölcsfákat még most is látni. Az egyik agyagfalban még egy pince maradványait is megleltük.

Régen, a földhiánnyal küzdő dányiak ide Locsodra, a Sáp és Süly közt elnéptelenedett falu helyére, Oszlárra és az Isaszeg melletti Ilka-majorba jártak alkalmi munkát keresni.

A Tatárhányás dombsorozatot elhagyva, a Katona-pallagot megkerülve értünk az országos piros jelzésű túra útvonalra. Az Öreghegyen átvágva bandukoltunk be Isaszegre.
A Templom utcában lévő Szlovák Tájházban már friss káposztás pogácsával , süteménnyel, meleg étellel és teával vártak bennünket.
A Szlovák Kisebbségi Önkormányzat tájháza 2011. április 3-án lett átadva, de a település szlovák lakosainak 2006. októbere óta működik nemzetiségi önkormányzata.

Ez úton is szeretnénk megköszönni a tájházban bennünket fogadó Fuferenda Lászlónénak - Klárika néninek, férjének Fuferenda Lászlónak, Fuferendáné Tündének és Mészáros Gusztávné, Piroskának a szívélyes vendéglátást!

Ha Isaszegen járnak , Önök is keressék fel a Szlovák Tájházat!

Buborék

Jakabszállási keresztJakabszállási kereszt
Jakabszállási kaptatóJakabszállási kaptató
Elhagyott karánElhagyott karán
Kanyon 01Kanyon 01
Kanyon 02Kanyon 02
Kanyon bejáratKanyon bejárat
Repülő irányítóRepülő irányító
Locsodi dombokLocsodi dombok
Forró völgyForró völgy
Forró völgy feléForró völgy felé
Forró völgyi pihenőForró völgyi pihenő
Sápi patakSápi patak
Kökény falatozásKökény falatozás
Locsodi pincelyukLocsodi pincelyuk
Útközben 01Útközben 01
Útközben 02Útközben 02
TatárhányásTatárhányás
Piros útPiros út
EreszkedésEreszkedés
ÖreghegyenÖreghegyen
Uzsonna a szlovák tájházbanUzsonna a szlovák tájházban
Vendéglátóink a tájházbanVendéglátóink a tájházban

Cimkék