Itt vagyTartalom / Még két hónapig ingyenesek a múzeumok

Még két hónapig ingyenesek a múzeumok


Beküldte detto - Ekkor: 2007 November 11

Két hónapunk maradt arra, hogy felkeressük az ingyenes hazai múzeumokat, ugyanis egy január 1-jétől életbe lépő új szabályozás szerint megszűnik az állami múzeumok állandó kiállításainak ingyenessége, ugyanakkor számos kedvezmény lép életbe, vagy változatlan marad.

A kormány korábbi döntése alapján 2004. május 1-je óta látogathatóak ingyenesen az állami fenntartású múzeumok (összesen 24 intézmény) állandó kiállításai. A januárban életbe lépő új szabályok megszüntetik az állami múzeumok állandó kiállításaira vonatkozó díjmentességet, ugyanakkor több új kedvezmény bevezetésével célzottabb kedvezményrendszert alakítanak ki.

Jelenleg a múzeumlátogatás szabályai különbséget tesznek a magyar és a külföldi állampolgárok között, azaz az egyes tárlatokat a magyar állampolgárok ingyenesen tekinthetik meg, míg a külföldieknek ugyanezekért a kiállításokért fizetniük kell. Ez ellenkezik az uniós alapelvekkel, amelyek tiltják a különbségtételt.

Kedvezmények azért továbbra is lesznek. Az új szabályozás szerint az állami múzeumok állandó kiállításaira a szervezett diákcsoportok ingyenesen mehetnek be, az időszaki kiállításokat 50 százalékos kedvezménnyel látogathatják. Megmarad a pedagógusok és a felsőoktatásban dolgozók 100 százalékos kedvezménye, a 62 és 70 év közöttiek pedig fél áron látogathatják az állandó kiállításokat. A gyermekek számára hatéves korig lesz ingyenes a belépés, akárcsak a fogyatékkal élőknek és kísérőiknek, valamint a 70 év felettieknek. Januártól nem a diákigazolványhoz kötik majd a diákoknak járó kedvezményeket, hanem egyszerűen életkorhoz, így a 6-26 éves korú diákok akkor is kedvezményesen válthatnak jegyet, ha nem csoportosan érkeznek.

Az állami ünnepeken minden múzeum minden kiállítása ingyenesen lesz megtekinthető, továbbá a családok számára havonta egyszer, az egyes intézmények által választott hétvégi napon szintén ingyenes lesz a múzeumlátogatás. Az államnak évente mintegy 400-450 millió forintjába került a múzeumok ingyenességének kompenzálása.

Az ingyenesség 2004-es bevezetése vegyes érzelmeket váltott ki a szakértőkből. Sokan elhibázott lépésnek nevezték az akkori döntést. Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója korábban a távirati irodának azt mondta, az elmúlt három évben a magyar állam viszonosság nélkül támogatta a külföldi állampolgárokat, hiszen külföldön nem voltak ingyenesek az állandó kiállítások. Emellett nem vették figyelembe a rászorultságot, az ingyenesség mindenkire egyaránt vonatkozott.

A 2004-es döntéssel becslések szerint összességében 600-700 millió forintot veszített évente a múzeumi szakma, s az ingyenességgel nem bővült a látogatók köre sem. Ennek megfelelően a januártól életbe lépő új szabályozásától sem várják, hogy jelentősen csökken majd a múzeumok látogatottsága.

A múzeumok saját hatáskörben döntenek arról, hogy külön jegyet kérnek-e az időszaki és az állandó kiállításokra, vagy egységes jegyeket értékesítenek. A Szépművészeti Múzeum ez utóbbi megoldást választja, aki január 1-jétől jegyet vált a múzeum időszaki kiállítására, ugyanazzal a belépővel megtekintheti az állandó tárlatokat is.

Hasonlóképpen nyilatkozott az új szabályozásról Bereczky Loránd, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója, aki szerint az ingyenesség 2004-es bevezetése óta nem nőtt jelentősen az intézmény látogatottsága, ezért az intézkedés bevezetését követően nem lesz kimutatható a csökkenés, ráadásul a széles körű kedvezményrendszernek köszönhetően nem jelent majd akkora anyagi megterhelést a belépőjegy árának kigazdálkodása. A főigazgató, csakúgy mint kollégája, úgy képzeli el: a teljes árú jegy kedvezmények nélkül megegyezhetne egy mozijegy árával, 800 forint körül lehetne.

Az intézkedés hatásaként valószínűleg valamennyivel nő majd a múzeumok bevétele, ugyanakkor ezzel még nem oldódnak meg teljes egészében az anyagi gondok. Jelentős bevételeket és a látogatók számának növelését nemzetközi és hazai tapasztalatok alapján is elsősorban az időszakos sztárkiállításokkal lehet növelni, ezek megrendezése ugyanakkor hatalmas összegeket emészt fel. Ennek ellenére, látva az utóbbi években megrendezett nagy kiállítások népszerűségét a későbbiekben is várhatóan ebben az irányban próbálkoznak majd a múzeumok.

A december 31-ig ingyenesen megtekinthető állandó tárlatok listája:

Bűnügyi és Rendőrség-történeti Múzeum 1087 Budapest, Mosonyi utca 7.
2. Tűzoltó Múzeum 1105 Budapest, Martinovics Ignác tér 12.
3. Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár 1013 Budapest, Apród u. 1-3.
4. Magyar Mezőgazdasági Múzeum 1146 Budapest, Városliget, Vajdahunyadvár.
5. Közlekedési Múzeum 1146 Budapest, Városligeti krt. 11.
6. Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum 1014 Budapest, Fortuna u. 4.
7. Testnevelési és Sportmúzeum 1143 Budapest, Dózsa György út 1-3.
8. Hadtörténeti Múzeum 1014 Budapest, Tóth Árpád sétány 40.
9. Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum 2500 Esztergom, Kölcsey u. 2.
10. Iparművészeti Múzeum 1091 Budapest, Üllői út 33-37.
11. Kulturális Örökségvédelmi Hivatal - Magyar Építészeti Múzeum 1036 Budapest, Mókus u. 20.
12. Kortárs Művészeti Múzeum - Ludwig Múzeum 1014 Budapest, Budavári palota "A" épület
13. Magyar Nemzeti Galéria 1014 Budapest, Budavári Palota "B-C-D" épület
14. Magyar Nemzeti Múzeum 1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16.
15. Magyar Művelődési Intézet - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum 1011 Budapest, Szilágyi Dezső tér 6.
16. Magyar Természettudományi Múzeum 1088 Budapest, Baross u. 13.
17. Néprajzi Múzeum 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 12.
18. Országos Műszaki Múzeum 1117 Budapest, Kaposvár u. 13-15.
19. Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet 1013 Budapest, Krisztina krt. 57.
20. Petőfi Irodalmi Múzeum 1053 Budapest, Károlyi Mihály u. 16.
21. Szépművészeti Múzeum 1146 Budapest, Dózsa György út 41.
22. Szabadtéri Néprajzi Múzeum 2001 Szentendre, Sztaravodai út
23. Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum 1089 Budapest, Könyves Kálmán krt. 40.
24. Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődés-Történeti Szakmúzeum 2103 Gödöllő, Páter Károly út 1.

[origo]