Itt vagyTartalom / Dányban fellelhető gyógynövények 04 - Csalán

Dányban fellelhető gyógynövények 04 - Csalán


Beküldte buborék - Ekkor: 2012 June 13

Csalán 03Csalán 03

A csalán a legjobb vértisztító és egyúttal vérképző gyógynövényünk. A csalán minden része gyógyító hatású: gyökerétől kezdve a szárán és a levelein keresztül a virágjáig. Teája élénkítő, ízét kamilla vagy menta hozzáadásával javíthatjuk.

A csalán bőségesen tartalmaz vitaminokat, ásványi sókat, kiváló vas forrás , ezért teája különösen hasznos lehet néhány betegség megelőzésére, a hiánybetegségek kiküszöbölésére, szervezetünk erősítésére.

A csaláncsípés égető érzése mindenki számára ismert. A csalán nedvében lévő hangyasav szárítás és főzés hatására hatástalanodik. A testünket ért csaláncsípést ecetes borogatással, vagy vadsóska nedvével semlegesíthetjük.

Magas vastartalma jó vérszegénységre, de fáradékonyság, kimerültség tüneteinek kezelésére is.

A leveléből készült tea feloldja az anyagcseréből származó salakanyagot, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, ugyanakkor a vesét is fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, vese- és hólyaghomok képződésre hajlamosoknak is segít, hisz idejében kiválasztja a homokot.

Vizelethajtó, emésztést serkentő és keringésjavító anyagai csökkentik a vér húgysavszintjét ezért a csalántea hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, illetve mindennemű reumatikus betegségek kezelésére.

A vizelethajtók, így a csalán is kimeríthetik a szervezet kálium készletét, ezért rendszeres fogyasztásakor gondoskodjunk a megfelelő káliumpótlásról. Ügyelni kell azonban arra, hogy a csalántea nem alkalmas szívelégedetlenség vagy vesebetegség következtében létrejött ödéma elmulasztására.

Vértisztító hatásának köszönhetően enyhíti az allergiás tüneteket, így az ekcémát, szénanáthát, asztmát és a csalánkiütést.

Mivel kedvező hatással van a hasnyálmirigyre is, a csalánteával a vércukorszintet is csökkenthetjük. Gyógyítja a húgyutak megbetegedéseit és gyulladásait éppúgy mint a vizeletpangást.

A csalántea ivókúra máj- és epebántalmak, lépmegbetegedések, gyomor és légzőszervek hurutos megbetegedései, gyomorgörcsök és –fekélyek ellen javasolt.

Érszűkület kezelésében segít a csalángyökérből készült lábfürdő. Aranyeres bántalmak esetén a csalán főzetet ülőfürdőként alkalmazzák.

Gyökeréből készült főzet csökkenti a koleszterin szintet, enyhíti a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának kezdeti tüneteit.

A csalán természetes hatóanyagai serkentik a fejbőr vérellátását, így erősítik a hajhagymákat. Főzetének rendszeres használatával gyorsabban nő a haj, korpamentes és egészséges, szép fényű lesz.

A reumás testrészt szokás megcsapkodni csalánnal. Különösen isiász és lumbágó esetén hatásos, hiszen a méreganyag órákon át tartó melegérzést okoz. Ilyenkor a bőr erősen kipirul, és megduzzad. A bőrszövet sok vért kap, és így a reumatikus fájdalmakat okozó lerakódások és gyulladások belülről szüntethetők meg. Vigyázzunk arra, hogy a csalánozás után ne érje hideg víz a bőrt, mert a melegérzés égésbe megy át. A bepirosodott bőrt hintőporozzuk be.

Csalánteából a javasolt napi adag 2-3 csésze (maximum napi 10 gramm csalán), kúraszerűen hetekig is fogyaszthatjuk.

Szerkesztette:
Buborék

Csalán 01Csalán 01
Csalán 02Csalán 02

Cimkék