Itt vagyTartalom / Pankotai Farkas Béla alkotásai
Pankotai Farkas Béla alkotásai
Pankotai Farkas Béla szobrászművész egyik szobrát Dányban adták át 1937-ben. A haldokló magyar katonát magához emelő Jézust ábrázoló hősi emlékmű a művész egyik késői alkotása.
A szobrot az idő egy kissé már megviselte, a katona magyar címeres pajzsa előtt szorongatott kard pengéje már hiányzik.
Farkas Béla alkotásairól sikerült egy pár fotót összegyűjteni, ezeket szeretném Önökkel megismertetni.
Farkas Béla szobrászról és alkotásairól az interneten, a lexikonokban kevés információt találunk, neve és arcképe a magyar szobrászok listáján nem található.
Annyit viszont sikerült róla megtudni, hogy 1885-ben született, tanulmányait Budapesten végezte.
Köztéri szobrok, hősi emlékművek, síremlékek mellett (Szíjj Józsefné 7/8-1-58), plaketteket (Ince pápa jelvény), aktokat mintázott (birkózók, vetkőző lány).
1930-ban Vetkőző lány című műve megkapta a Halmos-féle kisplasztikai díjat.
Legismertebb művei közé tartozik Lechner Ödön építész bronzszobra, a Lengyel légiósok emlékműve a Népligetben, a Vetkőző lány szobra a Dagály fürdő előtt.
Lechner Ödön (1845-1914) a magyar népi építőművészet egyik legkiválóbb képviselője volt. Épületeit ezrek és ezrek csodálják nap mint nap. A budapesti Postatakarékpénztár, a Földtani Intézet, az Iparművészeti Múzeum sokak által csodált épületek. A szobor eredetileg (1936-ban) a Liszt Ferenc téren lett felállítva, majd 1948-ban került egyik legszebb alkotásának, az Iparművészeti Múzeumnak előkertjébe került.
A veszprémi Laczkó Dezső Múzeum homlokzatát díszítő, Művészeteket ábrázoló szobor Bíró Lajos és Farkas Béla közös alkotása.
1927-ben a szilasbalhási emlékoszlop Rohamsisakos kardos aktjának makettjével nevezett a Hősök Emlékét Megörökítő O. Szövetség és K. I. O. G. Sz. Hősi Emlék-Pályaterv kiállításán.
1933-ban Báthory István születésének 400. évfordulóján Báthory István Emlékbizottság alakult és Nyírbátor község közösségével emléktáblát helyeztek el a református templom külső falán a déli kapu mellett. Az emléktábla megalkotására Farkas Béla szobrászművészt kérték fel.
1936-ban a berlini nyári olimpiai játékok alkalmából készítette 40 cm magas, herendi porcelánból készült Birkózók szobrát.
1939-ben, a XXVII. Országos Katolikus Nagygyűlés-re készítette el a XI. Ince pápát ábrázoló réz jelvényt.(29mm)
Hősi emlékmű alkotásain láthatunk Árpád vezért ( Őcsény, Tiszalúc), magányos katonát (Aba, Harta), civilt a hősiességet jelképező oroszlánnal (Mezőszilas), sérült katonát bajtársával, vagy civillel (Abony, Emőd, Lenti, Simontornya, Kunszentmárton, Újhartyán), katonát a családjával ( Sükösd), haldokló katonát Jézussal (Dány, Hejőkeresztúr). Az abonyi és emődi emlékmű ha jól megfigyeljük, csak kis mértékben tér el egymástól.
Az alábbi fotók az emlékművek felállítási éve alapján lettek elrendezve. Igyekeztem a fényképeket úgy összeválogatni, hogy azok alkotásokat a legjobb szögből mutassák.
Ha Pankotai Farkas Béla szobrairól többet szeretnének megtudni , látogassanak el a forrást nyújtó alábbi oldalakra:
www.agt.bme.hu/varga http:///foto/vh1/vh1.html
http://szoborlap.hu/alkoto/404_Farkas%20B%C3%A9la
www.magyarhosok.hu
http://hosiemlek.szoborlap.hu/artists/view/201
http://nemfelejtjuk.blog.hu/
Összeállította:
Buborék
- A hozzászóláshoz belépés szükséges