Itt vagyTartalom / Dányban fellelhető gyógynövények 03 - Búzavirág
Dányban fellelhető gyógynövények 03 - Búzavirág
A búzavirág mint a gabona gyomnövénye, megművelt területeken fordul elő, különösen a búza- és rozsvetésekben, égszínkék virágainak festéke mégis számos gyógyító anyagot hordoz.
Magvai évekig megőrizhetik csírázóképességüket a talajban. Júniustól augusztus végéig virágzik (a később kelt növények még késő ősszel is nyílnak).
Gyűjteni úgy kell, hogy gömbös fészkes virágzatot letörjük, és kosárba szedve otthon vagy árnyékos helyen a gombocskákból kitépjük a "sziromleveleket". Napfényen nem szabad szárítani, mert a virágok elveszítik eredeti szép, kék színüket, kifakulnak így nem használhatók, hiszen a hatóanyag a virág festékében található.
Forrázatát külsőleg szemkötőhártya-gyulladásra használják borogatásként, vagy torokgyulladás elleni öblögetésre is használják.
Teáját magában nem fogyasztják, adalékként a drogját étvágyjavító, görcsoldó, vértisztító, erősítő teakeverékekhez adják¸ de szívnyugtató, vérnyomáscsökkentő szert is nyertek belőle. Köhögést, bronchitist, májbetegséget kezelnek vele, láz ellen is használják.
A búzavirág enyhén frissítő hatású főzete jótékonyan hat a bőrre, a hajra és a fáradt szemre.
A búzavirág sziromból készített hajöblítő finom kékes színt kölcsönöz az ősz hajnak.
Érdekes, hogy Franciaországban a koraújkortól a búzavirág a legelterjedtebb szere a fáradt szemek felfrissítésének, bár a pletyka szerint csak a kék szemekre van jó hatással. Furcsa mód a barna szemekre a nagy útifüvet ajánlják.
Szerkesztette:
Buborék
- A hozzászóláshoz belépés szükséges