Itt vagyTartalom / Hősök napja 2012

Hősök napja 2012


Beküldte buborék - Ekkor: 2012 May 29

Farkas Béla első világháborús szobra DánybanFarkas Béla első világháborús szobra Dányban

Május utolsó vasárnapján, 27-én megemlékezések, koszorúzások voltak az ország több településén, így tisztelegve azok előtt a magyar katonák előtt, akik az Árpád-kortól kezdve az 1848-49-es szabadságharc, az első és második világháború, valamint az 1956-os forradalom idején és egészen napjainkig megvédték és védik az országot a külső ellenségtől.
Nemzetünk, múltunk és jövőnk, reményeink ünnepe a Hősök Napja.

Az 1917-ben kiadott törvénycikk kimondta:

"Minden község (város) anyagi erejének megfelelő, méltó emléken örökítse meg mindazoknak a nevét, akik lakói közül a most dúló háborúban a hazáért életüket áldozták fel."

A magyar katona esküje így hangzott:

"A külső és belső ellenségre bárki legyen is az mindenkor, mindenütt és minden alkalommal életem és vérem feláldozásával is, vitézül és férfiasan harcolok...Isten engem úgy segéljen!..

1924-ben újabb törvénnyel kellett megerősíteni a széthullott trianoni ország maradékát, hitét:

"...A magyar nemzet mélységes szeretettel, magasztaló elismeréssel és hálával emlékezik meg azokról a hős fiairól, akik az 1914-1918. évi világháború alatt a Hazáért vívott súlyos küzdelmekben a magyar nemzetnek dicsőségét és hírnevet szerezve az életüket áldozták föl. A nemzet soha el nem múló hálája és elismerése jeléül az élő és jövendő nemzedékek hősi halottainak dicsőségére minden esztendő május havának utolsó vasárnapját nemzeti ünneppé avatja. Ezt az ünnepnapot - mint a "Hősök Emlékünnepét" - a magyar nemzet mindenkor a hősi halottak emlékének szenteli."

A törvény tehát nemzeti ünnepként határozta meg a hősök emlékünnepét.

Egy másik, az 1942. április 25-én kelt körrendelet kimondja, hogy 1938 óta új hősök áldozták életüket a hazáért és emléküket ugyanolyan kegyelettel és tisztelettel kell őrizni, mint a korábban elesettekét.
Véget ért a háború. Mintha a két törvény meg sem született volna, semmi sem történt fél évszázadon át. A rendszerváltás után a történelmi igazságtevés részeként, 1992-ben a budapesti Ludovika Akadémia épülete előtt újból felállították a hősök emlékművét és ismét fejet hajtanak a világháborúk hősi halottainak, katonai és polgári áldozatainak emléke előtt május utolsó vasárnapján, a Hősök Napján. Az ezt követő években aztán egyre több felől hallhattuk, hogy megemlékeztek hőseinkről. Majd a hősök emlékének ünnepét kiterjesztették az 1938 után elesettekre is.
A 21.század derekán újra hallhattunk az ünnep felől mert az országgyűlés a 2001. évi LXIII. törvény szerint újra nemzeti emlékünneppé nyílvánította a Hősök Napját mégpedig minden év Május hónap utolsó vasárnapján. A törvény elmondja, hogy a magyarság ezer esztendeje alatt, fegyverrel vagy fegyvertelenül harcoló összes férfi és nő aki a magyar haza védelmére kelt, tettével kiérdemli a tiszteletteljes megemlékezést ezen napon. Ugyancsak ebben az évben a budapesti Hősök terén felállították a milleniumi emlékművet és a hősök emlékkövét és ezeket nemzeti emlékhellyé nyilvánították.

Dányban 1937. május 30.-án szentelték fel a Hősök szobrát, az I. világháborúban elesett hőseink emlékművét. A szobor - Farkas Béla budapesti szobrászművész alkotása – főalakja a térdelő Jézus , aki magához emeli a haldokló magyar katonát.

Első világháborús emlékmű DánybanElső világháborús emlékmű Dányban

Alább a Nyugat folyóirat 1927.17.számából olvashatunk kritikát a Hősi Emlék-Pályaterv kiállítás pályamunkáiról, Tersánszky Józsi Jenő
írásából:
http://www.epa.hu/00000/00022/00426/13347.htm

II.Világháborús emlékmű 01II.Világháborús emlékmű 01

II.világháborús emlékmű,Kamplfl                                                                                                     József alkotása
 02II.világháborús emlékmű,Kamplfl József alkotása
02

A második világháború áldozatainak emléket állító szobrot 1990-ben állították fel Dányban. Az áldozatok nevét is megörökítő alkotás, a sziklafalnak boruló, sirató asszonnyal Kampfl József alkotása.
A 71 fő áldozatból 16 fő civil személy.

Végezetül, de nem utolsó sorban két dal az elesett magyar katonák emlékére:

Hol vannak a katonák - JászMagyarok együttes:

http://www.youtube.com/watch?v=uzTFAgC32FQ

A Don-kanyar felől-Makám zenekar- Krulik Zoltán

http://www.youtube.com/watch?v=tpEmjanii8s&feature=related

Kapcsolódó írás:
http://www.danyikronika.hu/node/1476 - Emlékezés az I. világháborúra

Lejegyezte:
Buborék

Cimkék