Itt vagyTartalom / Tájházon innen, falumúzeumon túl VIII. ...Fülek
Tájházon innen, falumúzeumon túl VIII. ...Fülek
Tájház és falumúzeum látogatásunk során átlépjük országhatárunkat, és meglátogatjuk az egykori Felső-Magyarországon található Füleki Vármúzeumot.
A magyar határhoz közel, Szlovákiában található Fülek város (szlovákul: Fil’akovo) szembetűnő látványossága a 13. századi tatárjárását is átvészelő Fülek várának romjai.
Fülek város az egykori történelmi Magyarország Nógrád vármegyéjében helyezkedik el.
Nógrád vármegye megalapításakor központjának Nógrád várát tették meg, nevét innen kapta.
A 16-17.században a nógrádi végvárak védték a felső-magyarországi bányavárosokat a török támadásaival szemben. A harcok során elpusztult és elnéptelenedett falvak újratelepítése Eger visszafoglalását követően a 17. század végén indult el.
Az eredeti lakosság helyét új telepesek foglalták el, akik az esetek nagy részében a történelmi Magyarország sűrűn lakott északi megyéiből (Árva, Liptó, Nyitra, Trencsén, Zólyom) érkeztek.
A földesúr vallásától függően így kerültek református, evangélikus és katolikus szlovákok az elnéptelenedett nógrádi falvakba.
Az 1867-es összeírás szerint a megye lakosságának 67%-a volt magyar, 31%-a szlovák és 2%-a német. Az 1920-as trianoni döntés kapcsán az egykori vármegye 4128 km2-es területéből 2381 km2 maradt Magyarországon, egykori 261517 lakosából mintegy 95000 Csehszlovákiához került.
Annak ellenére, hogy a megye magyar és szlovák lakossága a határ mindkét oldalán etnikai térmozaikban élt továbbra is, a magyar-szlovák nyelvhatár a 20. századra a Pinc – Losonc – Tőrincs – Óvár - Ipolyvarbó vonalon állandósult.
A Füleki Vármúzeumban az egykori Nógrád vármegye területén élő magyarok és szlovákok népművészetéből láthatunk kiállítást.
A reneszánsz, ötszögletű, ötemeletes ágyútorony – úgynevezett Bebek torony – alsó három szintjén látható a Füleki Vármúzeum állandó kiállítása. A kiállítás a 18. század eleje és a második világháború vége közti időszak történelmi vármegyéjének egységét próbálja bemutatni, a magyar és szlovák sokszínűséget.
A hagyományos, díszes tárgyi kultúrának párhuzamait és eltéréseit ismerhetjük meg, amelyek a közös történelmi múlt emlékeit őrzik.
A kiállítás anyaga közt láthatunk szűcs termékeket, népi bútorokat, kerámiákat, pásztorfaragásokat, viseleti darabokat.
Láthatjuk a különbséget és az azonosságot a magyar és a szlovák ködmönök, cifraszűrök, ingek díszítésében, helyi sajátosságokat a fő- és kontykötőknél, pártáknál.
A kiállított tárgyak közt találhatók szlovákiai magyar és magyarországi szlovák népművészeti tárgyak is.
Ha útjuk Önöket Szlovákiába viszi, keressék fel a Füleki Vármúzeumot is.
Lejegyezte: Buborék
- A hozzászóláshoz belépés szükséges