Itt vagyTartalom / Csábító szőlőfürtök
Csábító szőlőfürtök
Az idei év kedvezett a csemegeszőlő fajtáknak. A szőlőfürtök édesen, kevés veszteséggel kerülhettek az asztalra. Remélhetőleg a késő érésű fajták is maradéktalanul beérnek a hátralévő időben.
Csemegeszőlőknek nevezzük azokat a szőlőfajtákat, amelyeknek tetszetős az alakjuk és színük, kellemes ízűek, bogyójuk többnyire húsos vagy ropogós és tovább tárolhatók el, mint a borszőlők.
A jó csemegeszőlő leve savban szegény, ezért édesebbnek érezzük, mint a borszőlőket. Vannak azonban olyan borszőlő fajták is, amelyeket csupán azért sorolunk étkezési szőlőfajták közé, mert igen korai érésűek.
A nagy bogyóméretű, kívánatos csemegeszőlők telepítésénél azonban figyelembe kell vennünk, hogy általában fagyra és betegségre érzékenyebbek mint a borszőlők.
A korai érés szempontjából a Csabagyöngye és az Irsai Olivér az élen áll, az előbbi július végén,az utóbbi augusztus elején érleli fürtjeit. Bogyóik ugyan csak közepes nagyok, viszont muskotályos zamatúak, ami növeli az értéküket.
A Csabagyöngye jó fagytűrő, ellenben rothadásra érzékeny, míg az Irsai fagyérzékeny, de nem rothadó.
A korai étkezési szőlők sorában a Favorit nagy bogyóival tűnik ki, amelyek ropogósak, olvadó húsúak, és augusztus elején már szüretre kínálják magukat. E bőtermő fajta szépséghibája, hogy a lisztharmatra kifejezetten érzékeny, fagyra és a rothadásra érzékeny.
Nem így az Eszter, amely kicsit később, augusztus közepén érik, elég ellenálló, bőtermő és kevésbé igényes, gombás betegségeket jól tűri, de a lisztharmatra kissé fogékony.
Nagy, hamvasan kék bogyói különösen tetszetőssé teszik nagy fürtjeit.
A Palatina, a Néro, a Narancsízű és a Szőlőskertek királynője is ott vannak a korán, augusztus végén érők között. Közöttük a Palatina(Augusztusi muskotály) nagy, laza, tetszetős fürtjeivel, olvadó húsú muskotályos bogyóival, kiemelkedő fagy és téltűrő képességével, valamint a gombás betegségeknek jól ellenálló természetével érdemel figyelmet.
A Nérót nagy, vállas, hamvas sötétkék bogyójú fürtjei, ellenálló és fagytűrő képessége emeli az átlag fölé. Fűszeres ízű bogyói étkezésre és borkészítésre egyaránt jók.
A Narancsízű igen nagy fürtöt nevel, bogyóhúsa jellegzetesen fűszeres, termőhelyével szemben közepes igényű.
A Szőlőskertek királynője augusztus közepe-vége fele érik. Fürtje nagyok, gúla alakúak, aranysárga színűek. Bogyói igen nagyok, hosszúkásak, borostyán sárgás-rozsdásak, enyhén muskotály ízűek. Túlérve viszont ízéből jelentősen veszít.
Talajra és fagyra érzékeny, rothadásra hajlamos.
Az augusztus végén, szeptember elején érő Pannónia kincse fürtjei nagyok(átlagsúlya:30dkg). Bogyói igen nagyok, kissé hosszúkásak, fehéresek, jól beérve rozsdás sárga színűek. Húsa kemény, ropogós. Tőkéje a téli fagyra érzékeny, talajra viszont nem. Ha viszont túl sok fürtöt hoz, le kell belőle szedni, mert bogyója apró marad és a következő évben keveset terem.
A korai érésű csemegeszőlők közé tartozik a Cardinál az erős növekedésű, bőtermő csemegeszőlő-fajta. Talaj iránt nem, fekvés iránt viszont igényes, fagyérzékeny. A szárazságot elviseli, gombás megbetegedésekre és rothadásra érzékeny. Bogyója gömbölyű, bíborszínű, feltűnően hamvas, olvadó húsa ropogós.
A későn érők sorát az Attila, a Hamburgi muskotály , az Afuz Ali és az Itália zárja.
A szeptember végén érő kellemes muskotály ízű Attila nagy, vállas fürtjeiben fehéres-sárga, megnyúlt, ropogós bogyók foglalnak helyet. Kései érése mellett hátránya, hogy fagy érzékeny és rothadásra hajlamos, viszont bőven terem. Bogyói pereghetnek.
A Hamburgi muskotály nagy értékei a nagy ágas fürtökben csoportosuló, mutatós sötétkék bogyói, amelyek ráadásul még muskotályos ízűek is. Páratlanul finom zamata ellensúlyozza fogyatékosságait, amelyek a rothadásra való érzékenységben, valamint a nem egyöntetű bogyónagyságban és -színben mutatkoznak meg.
Az október elején érő, hatalmas fürtű és nagy, megnyúlt, tojásdad bogyójú, lédús, ropogós vastaghéjú Afuz Ali egyszerűen ellenállhatatlan, ha betudja érlelni fürtjeit. Bőven terem, déli védett fekvést igényel, a betegségekre érzékeny.
A szintén nagy fürtöket, de gömbölyded bogyókat hozó Itália muskotályos ízével is kitűnik. Kevésbé rothad, viszont igen későn, október közepén érik, meleg fekvést igényel.
A felsorolt szőlőfajtákból láthatjuk, hogy jó fajta megválasztással és telepítéssel nyár közepétől egész ősz végéig friss étkezési szőlő kerülhet asztalunkra.
Kapcsolódó írások: http://www.danyikronika.hu/node/1441
http://www.danyikronika.hu/node/1460
Forrás: Valló László valamint Prohászka Ferenc írása
Fotók: www.kaszasoltvany.hu oldal
- A hozzászóláshoz belépés szükséges