Itt vagyTartalom / Tájházon innen, falumúzeumon túl VI. ...Tura
Tájházon innen, falumúzeumon túl VI. ...Tura
Tájház látogatásunk következő állomása a Galga menti Turai Falumúzeum.
Az 1905-ben épült parasztház a helyi építő hagyományt őrzi. A tájmúzeumot 1989-ben nyitották meg. A kiállított tárgyak első darabjait Szilágyi Gáborné, Mariska néni gyűjtötte több év alatt, majd a helyi népdalkör tagjainak kezdeményezésére és munkájával alakult ki a falu múltját megörökítő gyűjtemény.
A középparaszti lakóház hagyományosan háromosztatú: utcára néző tisztaszoba, konyha, hátsóház.
Az épületegyüttes nádfedeles, deszkaoromzatú, deszkakerítés, udvarán gémeskúttal és itatóvályúval.
A tájház első szobájának értékes darabjai a búbos kemence, a 12 párnás vetett ágy, a festett bútorok, a népviseletbe öltöztetett bábuk, a népviseletekkel gazdagon megrakott sublót, a bölcső, a szent sarok.
A sublót fiókjaiban gondosan kivasalva, összehajtogatva különféle textíliákon láthatjuk a híres turai színes hímzéseket.
Külön fiókokban kaptak helyet a hímzett zsebkendők, fékötők, kendők, bujkák (blúz szerű, hosszú ujjú ruha), félingek, szoknyák. A kendők között figyelmet érdemel a csömbős kendő és a szoknyák között az 1880-as évekből származó kerek babú (pöttyös) és macskanyomos (macskatalp nyomat szerű minta) szoknyák. A posztó szoknyák közt a csíkos mintázatút – mint megtudtam tárlatvezetőmtől - Turán „síkosnak” hívták.
A falakat tükör, üvegre festett szentképek, katonaemlékek, családi fotók, festett portrék, tányérok és bögrék díszítik.
A konyhában van az indófli, a rakott falimasina, a falipolc, a vízlóca, és a konyhakasznyi.
A hátsóházban láthatjuk a fából, nádból, csuhéból, csutkából, stb. készült egykori gyerekjátékokat. A vitrinekben népviseletes bábukat és babákat láthatunk. A mennyezetről az egykor aratás befejezését jelentő aratókoszorú lóg alá.
Az kamrában, az istállóban és a fészerben a paraszti gazdaság eszközei nyújtanak képet arról, hogyan éltek a falubeliek a XIX. század végén és a XX. század első felében.
A kamrában a szüret, a kenyérsütés, disznóvágás kellékei láthatók, a fészerben a szántás-vetés, aratás, a kendertermesztés és a kerti munka eszközei találhatók.
És hogy mennyire megbecsülik a turai lakosok múzeumukat, arra jó példa, hogy 2008-ban a Nemzeti Múzeum Múzeumok Majálisa rendezvényén a Turai Falumúzeum egyedi és színvonalas kiállítási tárgyaival kiérdemelte „ A legigényesebben berendezett sátor” díjat.
Ha Turán járnak, tekintsék meg a falumúzeumot!
További információ:
06-28-580-581 vagy 06-30-638-4603
Kapcsolódó írás: http://www.danyikronika.hu/node/2083
Lejegyezte: Buborék
- A hozzászóláshoz belépés szükséges