Itt vagyTartalom / Tájházon innen, falumúzeumon túl V. ...Cinkota
Tájházon innen, falumúzeumon túl V. ...Cinkota
Négy különböző arculatú községből, és az önálló településsé soha nem váló Árpádföldből jött létre az 1950-es években Budapest XVI. kerülete, az „Öt falunak” nevezett városrész.
A négy község: Cinkota, Rákosszentmihály, Mátyásföld, Sashalom.
Következő tájház ismertetőben a Cinkotai Tájházat szeretném bemutatni.
A Cinkotai Tájház megnyitójára 2008 októberében került sor. 1961-ben kezdődött el a néprajzi gyűjtőmunka az általános iskola iskolavezetése által. A lelkes pedagógusok a szülők és a diákok segítségével összegyűjtötték a még fellelhető régi bútorokat, népviseleteket, használati tárgyakat.
A cél az volt, hogy a gyűjtött anyagot átmentsék az utókor számára és ezen keresztül mutassák be Cinkota múltját, és történelmét.” Megmutatni a múltat a jövőnek, hogy mindenki tanuljon belőle.”
A gazdag Cinkotai Néprajzi gyűjteményt a tájház létrejöttéig az érdeklődők a Batthyány Ilona Általános Iskola légópincéjében tekinthették meg.
A tájház életre keltőinek az volt az elhatározása, hogy ez a ház múzeum szerepe mellett közösségi térként is szerepet kapjon, hogy a ház ”közösségteremtő tájház” legyen.
Cinkota ma is őrzi falusias jellegét.
A törökkor után elnéptelenedett Cinkotára a XVIII. század elején Beniczky Tamás földbirtokos telepített a Túróc megyei Micsinyéről evangélikus vallású szlovák telepeseket.
A cinkotai népviselet és népi bútorainak legszebb darabjainak uralkodó színe a világoskék, mely utal a szlovák hagyományokra.
A 100 év körüli parasztházból kialakított tájházba restaurálás után kerültek a bútorok és a falu közös emlékeit őrző gyűjtemény.
Az első szobában, a tiszta szobában van a két ágy, tetején –a lyukas hímzéssel készült- párnák magasodnak, két szekrény, két láda, egy szép faragott bölcső, asztal, körülötte székek.
A bútorok alapszíne a kék, rajtuk virágmotívumok láthatók. A szekrényekben sok szép - főleg hímzett- ruha, terítő található. A menyasszony ruhája fehér – világoskék volt, s ahogy a menyecske korosodott, úgy jelentek meg a sötétebb színek. A kékfestő anyagból készültkötényük szélére, a pruszlikokra, terítőkre, párnahuzatokra gyakran ráhímezték a tulajdonos nevét.
A férfiviselet egyszerű és mértéktartó volt. fekete csizmához fekete nadrágot hordtak, a kabátjuk szélét kevés sújtás díszítette.
A lakodalom után általában a menyasszony ment a legényes házhoz lakni, sublótot és magas kaszlit (szekrényt) vitt magával.
A kiállított tárgyak közt a népviselet mellett láthatjuk a cinkotai bíró subáját, szövés, fonás eszközeit, a háztartás tartozékait.
A tájház fő célja, hogy élővé tegye a tájházat, igazi közösségi helyszínné váljon.
A tájházban és udvarán kézműves foglalkozásokat, alkotó táborokat, népzenei programokat szerveznek. A konyhával és mosdókkal ellátott fedett épület és udvari kemence lehetőséget nyújt családi és közösségi rendezvények lebonyolítására.
A Cinkotai Tájház sok szeretettel vár minden érdeklődőt!
További információ:
Gyimesiné Benkő Edit, gyűjtemény gondozó
06-30/691-6078
Lejegyezte: Buborék
- A hozzászóláshoz belépés szükséges