Itt vagyTartalom / Tájházon innen, falumúzeumon túl V. ...Cinkota

Tájházon innen, falumúzeumon túl V. ...Cinkota


Beküldte buborék - Ekkor: 2011 June 24

Cinkotai TájházCinkotai Tájház

Négy különböző arculatú községből, és az önálló településsé soha nem váló Árpádföldből jött létre az 1950-es években Budapest XVI. kerülete, az „Öt falunak” nevezett városrész.
A négy község: Cinkota, Rákosszentmihály, Mátyásföld, Sashalom.
Következő tájház ismertetőben a Cinkotai Tájházat szeretném bemutatni.

A Cinkotai Tájház megnyitójára 2008 októberében került sor. 1961-ben kezdődött el a néprajzi gyűjtőmunka az általános iskola iskolavezetése által. A lelkes pedagógusok a szülők és a diákok segítségével összegyűjtötték a még fellelhető régi bútorokat, népviseleteket, használati tárgyakat.

A cél az volt, hogy a gyűjtött anyagot átmentsék az utókor számára és ezen keresztül mutassák be Cinkota múltját, és történelmét.” Megmutatni a múltat a jövőnek, hogy mindenki tanuljon belőle.”

A gazdag Cinkotai Néprajzi gyűjteményt a tájház létrejöttéig az érdeklődők a Batthyány Ilona Általános Iskola légópincéjében tekinthették meg.

A tájház életre keltőinek az volt az elhatározása, hogy ez a ház múzeum szerepe mellett közösségi térként is szerepet kapjon, hogy a ház ”közösségteremtő tájház” legyen.

Cinkota ma is őrzi falusias jellegét.

A törökkor után elnéptelenedett Cinkotára a XVIII. század elején Beniczky Tamás földbirtokos telepített a Túróc megyei Micsinyéről evangélikus vallású szlovák telepeseket.
A cinkotai népviselet és népi bútorainak legszebb darabjainak uralkodó színe a világoskék, mely utal a szlovák hagyományokra.

A 100 év körüli parasztházból kialakított tájházba restaurálás után kerültek a bútorok és a falu közös emlékeit őrző gyűjtemény.
Az első szobában, a tiszta szobában van a két ágy, tetején –a lyukas hímzéssel készült- párnák magasodnak, két szekrény, két láda, egy szép faragott bölcső, asztal, körülötte székek.
A bútorok alapszíne a kék, rajtuk virágmotívumok láthatók. A szekrényekben sok szép - főleg hímzett- ruha, terítő található. A menyasszony ruhája fehér – világoskék volt, s ahogy a menyecske korosodott, úgy jelentek meg a sötétebb színek. A kékfestő anyagból készültkötényük szélére, a pruszlikokra, terítőkre, párnahuzatokra gyakran ráhímezték a tulajdonos nevét.

A férfiviselet egyszerű és mértéktartó volt. fekete csizmához fekete nadrágot hordtak, a kabátjuk szélét kevés sújtás díszítette.

A lakodalom után általában a menyasszony ment a legényes házhoz lakni, sublótot és magas kaszlit (szekrényt) vitt magával.
A kiállított tárgyak közt a népviselet mellett láthatjuk a cinkotai bíró subáját, szövés, fonás eszközeit, a háztartás tartozékait.
A tájház fő célja, hogy élővé tegye a tájházat, igazi közösségi helyszínné váljon.

A tájházban és udvarán kézműves foglalkozásokat, alkotó táborokat, népzenei programokat szerveznek. A konyhával és mosdókkal ellátott fedett épület és udvari kemence lehetőséget nyújt családi és közösségi rendezvények lebonyolítására.

A Cinkotai Tájház sok szeretettel vár minden érdeklődőt!

További információ:
Gyimesiné Benkő Edit, gyűjtemény gondozó
06-30/691-6078

Lejegyezte: Buborék

Tájház táblaTájház táblaCinkotai hímzésekCinkotai hímzésekÁgy lyukas hímzésű párnákkalÁgy lyukas hímzésű párnákkalKék szekrényKék szekrényBölcsőBölcső
Cinkotai női viseletCinkotai női viseletSzoba belső, CinkotaSzoba belső, CinkotaA cinkotai bíró subájaA cinkotai bíró subájaKonyhaszekrény, CinkotaKonyhaszekrény, CinkotaTájház udvar, CinkotaTájház udvar, Cinkota

Cimkék