Itt vagyTartalom / Tájházon innen, falumúzeumon túl III. ...Zsámbok

Tájházon innen, falumúzeumon túl III. ...Zsámbok


Beküldte buborék - Ekkor: 2011 June 01

Zsámboki falumúzeumZsámboki falumúzeum
A Kulturális Örökség Napokra tájház nevezésekkel június 6-ig lehet jelentkezni. A nevező tájházak ingyen bekerülnek egy katalógusba, mely népszerűsíti őket. Reméljük, a dányi tájház is hamarosan ezen a listán fog szerepelni, mint Pest megye egyik legidősebb, leghitelesebb tájháza.
http://www.oroksegnapok.hu/index.php?oldal=felhivas
De addig is nézzünk szét egy Dányhoz földrajzilag közel eső településen, Zsámbokon!

A zsámboki falumúzeum

A mai zsámboki falumúzeum 1982-ben nyitotta meg kapuit.
Lapu Istvánné, Margit néni otthonában kezdte el gyűjteni a község fellelhető néprajzi értékeit. Többek közt az ő lelkes gyűjtésének tárgyi emlékeit láthatjuk a falumúzeum kiállítási tárgyai közt. A falumúzeum az ő nevét viseli.
A múzeum épülete gyakran helyszínül szolgál előadások, rendezvények lebonyolításához, egyik helysége jelenleg is nyugdíjasklubként üzemel.

Zsámbokon már 1940-ben volt falumúzeum. Ezt a múzeumot Janda József igazgató tanító gondozta. A tanítói lakásban berendezett múzeum anyaga Radványi Béla esperes-plébános, Lindenberger missziós atya és Jancs Árpád gyűjteményére épült.
Látható volt itt fegyvergyűjtemény, kézimunka, dr. Ében Mihály plébános különféle találmányai, avar kori-, római kori leletek, kínai gyűjtemény, lakodalmas kellékek, népviselet, ásvány-és papírpénz gyűjtemény stb.

A mai múzeum épületében - mely 1900-ben épült - a község tárgyi emlékanyagait láthatjuk.
A ház hagyományos elrendezésű: első szoba (első ház), konyha, szoba (hátsó ház), kamra.

Az első ház berendezése a magasra vetett ifjú házasok ágya, a katyis ágy, melyen kilenc párna látható. Az asztal, székek és sublót mellett láthatunk egy másik ágyat is: ezen feküdt az anyós.
A szoba egyik lócáján láthatjuk a zsámboki hímzés motívumokból összeállított könyvet.
A sublótban tekinthetjük meg a zsámboki népviselet legszebb darabjait: féketőket, keceléket stb.
A sarokban búbos kemence áll, melyet a konyha felől fűtöttek. Az indofnyiban, a kemenceszáj előtt, a tüzelőpadkán láthatjuk a háromlábú lábast. Ha ez alá begyújtottak, a füst a kéményen át távozott. A tüzelőpadka alatt láthatjuk a fáslyukat, ahol a napi tüzelőt tárolták.

A hátsó házban szövőszéket, bölcsőt, gyerekállókát láthatunk.
A gyerekállóka eredetileg evőszék volt.

Mi volt az evőszék?

Régen ezt a középen lyukas, alacsony alkalmatosságot, asztalszéket mindig odarakták, ahol a család étkezni akart. A lyuk közepébe helyezett bográcsot, nagy tálat kis székeken körbe ülték, és közös tálból, fakanalakkal fogyasztották el az ételt.
Arany János erről így ír a Családi kör című versében:
„Kiteszik középre a nagy asztalszéket,
Erre tálalják fel az egyszerű étket.”

A különféle háztartási és gazdasági eszközök gyűjteményét az egykori istállóban állították ki, a szín alatt szekereket, egykori gépeket láthatunk.

Az udvaron egy szép kemence áll, melyben rendezvényekre kenyeret és kenyérlángost sütnek.
Az udvar hátsó részében tűzoltó szekereket, „satírozó” köveket láthatunk. A satírozó kövekre helyezett papíron, ceruzával dörzsölve Zsámbok nevezettességei jelennek meg.

A múzeum kézműves foglalkozások, „Lecsó fesztiválok”, rendezvények alkalmával még nagyobb látogatottságnak örvend!

Dányhoz, Zsámbok az egyik legközebbi település.
Ha ott járnak, falumúzeumát ne felejtsék el megtekinteni!

További információ, nyitva tartás:

Bajdikné Bálint Mária, művelődési ház vezető
06/20-2040-914

Kapcsolódó írás: www.danyikronika.hu/node/1752

Lejegyezte: Buborék

Zsámboki búbos kemenceZsámboki búbos kemenceFéketők a sublót fiókbanFéketők a sublót fiókbanZsámboki katyis ágyZsámboki katyis ágyZsámboki hímzések könyveZsámboki hímzések könyveFaragott ládaFaragott ládaKemence indofnyiKemence indofnyiBölcső és gyerekállókaBölcső és gyerekállókaKonyhaKonyhaGazdasági,
háztartási eszközökGazdasági,
háztartási eszközök
Udvar "satírozó kövekkel"Udvar "satírozó kövekkel"AmbitAmbitUdvari kemenceUdvari kemenceÉlő zsámboki népviseletÉlő zsámboki népviseletSzekerekSzekerekAz épület építési éveAz épület építési évefadíszítésfadíszítés
Gyerek állókaGyerek állóka

Cimkék