Itt vagyTartalom / Dány barokk emlékei

Dány barokk emlékei


Beküldte buborék - Ekkor: 2011 February 13

1746-ban Grassalkovich Antal 200.000 ezer forintért vásárolta meg Dányt Stahrenberg gróftól.

„Nemcsak egyszerű jelentéktelennek látszó személyváltás következett be Dány életében, hanem egy fejlődést megindító, barokk szellemmel töltekezett élet, természetesen a maga provinciális méretében.”(Kozár Gyula 62.o.)

Grassalkovich Antal (1694-1771) mint annyi más birtokán , Dányban is a szőlőket 6 éven keresztül mentesítette a dézsma alól, a jobbágyoknak hitelbe adott lovakat, 6 Forinttal továbbá 6 mérő búzával és épületfával segítette az új házat építőket. Az ő ösztönzésére épült meg az egykori Fő utca régi házainak egy része. Mint vallotta: „A jobbágy anyagi gyarapodása a földesúr legfőbb érdeke is.”

1728-ban 45 családi közösség élt Dányban. 1760-ban már 95 családi gazdaság található Dányban, mely 1770-ben 116-ra nő. 1771-ben a falu lélekszáma 928 fő.

Grassalkovich birtokain barokk stílusú templomokat építtet, a meglévőket felújítja, átépítteti. Barokk stílusú Nepomuki Szent Ferenc, Szentháromság szobrokat, kereszteket emeltet. A templomokat barokk stílusú kegytárgyakkal látja el: úrmutatók, kelyhek, ereklyetartók, miseruhák stb.

A dányi templomot 1776-ban felújítatja, megnagyobbítja, a barokkos templomot toronnyal egészíti ki. Ez a templom 1903-ig állt, amikor is természeti károk miatt az épület veszélyessé vált, ezért bezárták, majd lebontották. A jelelegi, 1909-ben épült neogótikus templomunk egyik nevezetessége az 1786-ban - Nagy József dányi plébános által - öntetett 80kg-os Szent József lélekharang. A barokk mintákkal díszített kis harangunkon láthatjuk Szent Józsefet vándorbottal a kezében, karjában a kis Jézussal.
Szent József a kis JézussalSzent József a kis JézussalSz. J. harang évszámaSz. J. harang évszámaSzent József harang 01Szent József harang 01

Grassalkovich Antal művészetet és egyházat pártoló tevékenysége birtokain, így Dányban is követőre talált. Községünkben az 1705 körül született Menyhárt György és családja vállalta fel a falusi mecénás szerepét.

Az 1760-as összeírás szerint a Menyhárt család 240 mérős föld (kb.120 hold), 12 igás ökör, 5 igás ló, 4 fejős tehén, 4 csordára járó meddő tehén, 2 kijáró tehén, 4 csikó, 2 db. két évesnél idősebb disznó és 50 fejős juh tulajdonosa volt. Ez az anyagi háttér biztosította a család számára a mecénási szerepet.

1750-ben Menyhárt György a falu határában, a Kókára vezető út mellett az 1712-es pusztító mirigyhalál emlékére egy kápolnát építtetett. A Szent György tiszteletére emelt kápolna kőből épült, teteje zsindejes volt. (Szájhagyomány szerint ,az egykori törökkori templom romjait is felhasználták.)A kápolna az egykori Kókára vezető út mentén állt, szántóföldekkel , réttel, kenderföldekkel körülvéve.
A XVIII. században az ország több településén is emléket állítottak a dühöngő pestis járvány elmúlásának, út menti keresztek, kápolnák építésével. Ezeket általában a betegségek elleni védőszentek tiszteletéra emelték: Szent Sebestyén, Fábián, Rozália, Rókus stb.
A dányi Szent György kápolnáról sajnos nem maradt fel rajz, vagy festmény, de a kor divatja alpján feltételezhető, hogy barokkos stílusban, csúcsos homlokzattal épülhetett, talán harangtoronnyal. Örök rejtély marad, hogy a kápolnában volt-e harang, a falat díszítette-e Szent György oltárkép, volt-e miseruha, Szent György napján tartottak-e misét, volt-e kőrmenet?
A kápolnát 1849-ben Jellasics horvát altábornagy katonái feldúlták,tetőjét, ajtaját elhordták,oltárát összerombolták, ereklyéit szétszórták.
1873-ra a kápolna állagromlás miatt a föld színével vált egyenlővé. Köveit a lakosok a temetőbe hordták, hogy majd ott egy újat építenek. Ez sajnos csak terv maradt…

A kápolna építésre ki és mi indítatta Menyhárt Györgyöt utólag nehéz kideríteni. Lehetséges , hogy a környező településeken láthatott példát, de az is lehet, hogy ez időtájt Szegvárról Dányba került Fekete Imre plébános is támogatta erkölcsileg.Kápolna domb, DányKápolna domb, Dány
Dány a Kápolna dombrólDány a Kápolna dombrólFantáziarajz a kápolnárólFantáziarajz a kápolnárólKatonai térkép Dányról, 1763-ból  kápolna jelölésselKatonai térkép Dányról, 1763-ból kápolna jelöléssel

Menyhárt Györgynek 1733-ban fia született, ifjabb Menyhárt György .
1757-ben id.Menyhárt György egy barokk stílusú kőkeresztet állítat a Fő utcán, feltehetőleg a török alatt épült fatemplom helyére.
A kereszt állítása idején Szikoray Miklós a falu plébánosa, ki tudós pap hírében állt. Előzőleg Galgamácsán, Veresegyházán, Tápióbicskén teljesített szolgálatot. Talán az ő sugallatára is készülhetett a szobor. A többször felújított kereszt jelenleg az Új iskola melletti parkban áll.

Menyhárt barokk keresztMenyhárt barokk keresztKereszt talpazat hátaKereszt talpazat háta

A következő barokkori emlék 1765-ből származik. A „Georgius Menyhárt fiesi curavit 1765” feliratú szöveget olvashatjuk a barokk vonalvezetést tükröző egyházi kehely talpán. A kehely jelenleg is használatban van templomunkban.

Menyhárt kehelyMenyhárt kehely
A kehely tetejeA kehely tetejeA kehely aljaA kehely aljaA kehely talpa felirattalA kehely talpa felirattal

1772-ben került felállításra a Fő utcai patak forrása közelében, a Menyhárt család házával átellenben, Nepomuki Szent János szobra.
„Sima, fehér oszlopon áll a kis kőszobor. Bal kezében tartja a kalapját és a feszület szárát, melynek feje jobbján nyugszik.”
A pár éve megrongált szobor talpazatának tábláján olvashatjuk Menyhárt György nevét.
A Szent János szobor állítása idején Tóth Tamás volt a falu plébánosa. Az ő idejében 1774-ig szűnt meg a mai templom környékén a temető, és létesült az új.

Dányi Nepomuki szobor talpazataDányi Nepomuki szobor talpazata
Dányi Nepomuki szobor felirataDányi Nepomuki szobor felirata

Idősebb Menyhárt György 1786-ban hunyt el, kb. 81 évet élt. Fia, Ifjabb Menyhárt György( 1733-1792) 59 évet élt, hat évvel élte túl édesapját. Feltételezések szerint ezért a kápolnát és a keresztet az idősebbik Menyhárt építtette, míg a János szobrot és a kelyhet az ifjabbik hagyta az utókorra.

A barokkori kereszt épségben áll, a kehely jelenleg is használatban van, a kápolna csak emlékekben él, Szent János szobrunk jelenleg még megcsonkítva áll, de így is hálásan gondolunk falunk egykori mecénásaira!

Forrás:
Kozár Gyula : Dány község helytörténeti élete

Kapcsolódó írás: www.danyikronika.hu/node/3755

Lejegyezte: Buborék

Cimkék