Itt vagyTartalom / Nyugdíjtörvény, ahogy mi látjuk
Nyugdíjtörvény, ahogy mi látjuk
A D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt. 2011. január 20-án ingyenes jogi fórumot tartott a hatályos nyugdíjtörvényben megfogalmazott rendelkezésekről, lehetőségekről a témát illetve a téma szabályozását jól ismerő jogi szakértőkkel.
Az ingyenes jogi fórumon a szakértők kitértek a hatályos nyugdíjtörvény illetve a sokakat érintő magán-nyugdíjpénztárakra vonatkozó törvény elemzésére, a lehetőségek ismertetésére, a legfontosabb teendőkre, - elkerülve a száraz, jogi nyelven megfogalmazott értelmezéseket.
Az alábbiakban leggyakrabban felvetődő kérdéseket és az azokra adott válaszokat gyűjtöttük csokorba.
A D.A.S. jogi szakértői a közvélemény hiteles, pontos tájékoztatása érdekében természetesen szívesen állnak a jövőben is ügyfeleik rendelkezésére.
A tájékoztató során egyértelművé vált, hogy igazán jó megoldást csak az jelenthet, ha - függetlenül a kialakult helyzettől - mindenki a saját lehetőségeihez mérten valami fajta öngondoskodást is választ.
A D.A.S. jogi szakértőinek elemzése a nyugdíjtörvényről
Mit kell tennie annak, aki magánnyugdíjpénztár tag szeretne maradni?
A hatályos törvény rendelkezései alapján, annak a tagnak, aki 2011. március 1. napját követően is magánnyugdíj pénztári tag szeretne maradni, külön nyilatkoznia kell erről a szándékról. E nyilatkozatot legkésőbb 2011. január 31. napjáig, kizárólag személyesen - személyazonosságának ellenőrzése céljából - teheti meg. Ennek helyszíne: bármely nyugdíjbiztosítási igazgatóság ügyfélszolgálata.
Milyen iratokat kell magunkkal vinni a nyilatkozathoz?
A személyazonosság igazolása érdekében szükséges a személyazonosító igazolványát és a lakcímet igazoló hatósági igazolvány, valamint TAJ-kártya kell magával vinnie. Abban az esetben, ha valaki nem rendelkezik érvényes személyazonosító igazolvánnyal, ehelyett érvényes útlevele is alkalmas a személyazonosság igazolására és ellenőrzésére.
Mi van abban az esetben, ha a nyilatkozattételben valaki akadályozott?
Előfordulhat az a sajnálatos eset, hogy valaki egészségügyi nehézségei, vagy hosszabb idejű külföldi tartózkodása miatt nem tud személyesen megjelenni az illetékes ügyfélszolgálaton.
A törvény értelmében az a személy, aki testi fogyatékossága, vagy más egyéb egészségügyi ok miatt, vagy azért nem tud személyesen megjelenni, mert személyes szabadságát korlátozó büntetés alatt áll, 2011. január 21. napjáig, írásban előterjesztett nyilatkozatával kérheti, hogy a nyugdíjbiztosító szerv képviselője Őt felkeresse, és személyes nyilatkozatát rögzítse.
Mit tegyen, aki tartósan külföldön tartózkodik?
Az a személy nyilatkozatát a Magyar Köztársaság Nagykövetségén, vagy konzulátusán - személyesen - teheti meg, ahol - a személyazonosságán és TAJ kártyáján felül - igazolnia kell a tartós külföldi tartózkodás jogcímét is (munkavégzés, szolgálati viszony, tanulói jogviszony, egyéb).
Mi történik akkor, ha valaki nem nyilatkozik?
Aki nem nyilatkozik arról, hogy magánnyugdíj pénztári tag szeretne maradni, a törvény erejénél fogva magánnyugdíj pénztári tagsága automatikusan megszűnik. A megszűnés időpontja: 2011. március 1.
Mi történik a magánnyugdíj pénztárban felhalmozott tőkével, ha valaki visszalép az állami nyugdíjrendszerbe?
Az a személy lemond a magánnyugdíjpénztárban eddig felhalmozott vagyonáról és a jövőben csak a TB-ből kap majd nyugdíjat a jelen szabályozás értelmében.
Mi történik a hozammal?
A hozamból az inflációt meghaladó rész (reálhozam) és a tagdíj-kiegészítés (továbbiakban együtt felvehető rész) az állami rendszerbe történő visszalépés esetén három féle módon vehető igénybe:
1. a tag egy összegben adómentesen felveheti a pénztártól;
2. átutaltathatja önkénes kölcsönös nyugdíjpénztári számlájára. Az átutalt összeg nem csak teljes adómentességet élvez, hanem a személy az átutalt összeg 20%-át, de maximum 300 ezer Ft-ot visszaigényelhet az szja-jából az önkéntes nyugdíjpénztárába, a 2011. évről adott bevallásában (2012. évben).
3. kéri a TB-ben létrejövő egyéni számláján annak jóváírását.
A hozammal kapcsolatos döntést kinek és meddig kell jelezni?
A felvehető részről szóló döntéséről a tagnak írásban kell tájékoztatnia a pénztárát, lehetőleg 2011. február 28-ig.
Mi a helyzet a 2010. november 1. és 2011. december 31. közötti befizetésekkel?
A magánnyugdíjpénztárakba ezen időszak alatt nem lehet tagdíjat fizetni, ez idő alatti tagbefizetések a TB rendszerbe kerülnek. A TB szolgálati időszak úgy állapítják meg, mintha a 14 hónap alatt csak a TB-ben lett volna tagsági jogviszony.
A tagdíjfizetés felfüggesztése után mennyi pénzt fizethetnek a tagok a magánnyugdíjpénztárba?
A bruttó jövedelem 10 %-át, ami korábban 8 % volt.
Aki marad a magánnyugdíjpénztárban, számíthat-e nyugdíjra az államtól?
Aki tag marad, az 2011. december 1-ejétől nem szerez további szolgálati időt a tb nyugdíjrendszerben, de az addigi jogosultságai, megszerzett szolgálati ideje fennmarad. Akinek már legalább 15 év szolgálati ideje van, az részleges nyugdíjat kaphat, akinek megvan a 20 év szolgálati ideje, az teljes öregségi nyugdíjra jogosult.
Mi történik abban az esetben, ha valakinek nincs meg a 15 év szolgálati ideje?
Állami nyugdíjra ez esetben nem lesz jogosult, csak időskorúak járadékára.
Örökölhető-e a magánynyugdíjpénztárban felhalmozott vagyon?
Igen. A tag által megjelölt kedvezményezett vagy kedvezményezett hiányában a törvényes örökös kaphatja meg a felhalmozott befizetéseket. Fontos azonban tudni, hogy öröklésre csak a tag felhalmozási időszakban bekövetkezett halála esetén van lehetőség.
Van-e lehetőség arra, hogy magánnyugdíj pénztári tag 2011. január 31-ét követően visszalépjen a TB-rendszerbe?
Erre nincs hatályos törvényi rendelkezés, a hivatalos nyilatkozatok ellentmondásosak, az ONYF hivatalos válasza szerint nem.
Mi történik abban az esetben, ha megszűnik a magánnyugdíjpénztár?
Ha a pénztár végelszámolással megszűnik, a tagok 30 napon belük választhatnak másik magánnyugdíjpénztárt. Amennyiben ezt nem teszik meg, automatikusan visszakerülnek az állami nyugdíjrendszerbe.
Aki így kerül vissza a TB-rendszerbe szerez-e jogosultságot az állami nyugdíjra és akkor mi lesz a megtakarításaival az ezt követő időszakban?
A jelenlegi jogszabályok erről még nem rendelkeznek.
Elmondható, hogy általános tanácsot nem lehet adni. Sok érv szól mindkét megoldás mellett. Ezért fontos, hogy mindenki a saját élethelyzetét és jövőbeni lehetőségeit figyelembe véve hozza meg a maga számára legjobb döntést.
Mivel azonban egyértelműen látszik, hogy akármelyik megoldás mellett is döntünk, vélhetően nem oldódik meg idős korunk finanszírozása, javasoljuk, hogy minél előbb konzultáljon egy pénzügyi tanácsadóval, aki ingyenesen tájékoztatja Önt az öngondoskodás különböző lehetőségeiről! Jó szívvel ajánljuk Önnek a TGR Biztosítási Többesügynöki Zrt-t, amely cég Társaságunkkal együttműködve most egy ingyenes igényfelmérés és pénzügyi elemzés keretén belül segít Önnek megtalálni az öngondoskodás Ön és családja számára legoptimálisabb módját!
Vegye kezébe sorsát! Gondoskodjon már ma egy boldog időskor megnyugtató érzéséről!
Az ingyenes tanácsadásért kérjük, regisztráljon weboldalunkon! http://das.hu/erdeklodes
- A hozzászóláshoz belépés szükséges