Itt vagyTartalom / A kemence reneszánsza
A kemence reneszánsza
"A kemencének nem volt ,
se ajtaja, se rácsa,
mégis megsült benne
egy szakajtó pogácsa."
Az utóbbi időben megnőtt az érdeklődés az egykor mindennapos szabadtéri kemencék iránt.
Egyre –másra, gomba módjára nőnek ki a kertes házak udvarain a sütésre, főzésre alkalmas kemencék.
Az egykor falusi, mezővárosi fűtési, sütési alkalmatosság napjainkban reneszánszát éli.
A kis fűtőértékű, olcsó tüzelőanyag leghatékonyabb hasznosítására a búbos kemence a legalkalmasabb.(venyige, szalma, nád, kukoricaszár, napraforgószár, kóró, gallyak stb.)
Alábbiakban az egykor oly népszerű kemence fajtákat, hasznukat, építési módjukat szeretném ismertetni.
Kialakulása:
Egykor, a honfoglalás tájékán a (verem) házakban a sarokba épített, kissé földbe nyúló tűzterű, nagy, nyitott szájú földkemencék voltak. Ezeknek a kemencéknek a szája ugyanabba a helyiségbe nyílt, mint amelyet fűtöttek. Mivel a kemence kéménnyel (kürtővel) nem rendelkezett, így a szoba füstös volt. A kemence egyidejűleg sütésre, főzésre, kenyérsütésre, fűtésre is szolgált.
( Egy tatárjáráskori (1241-1242) megdöbbentő kemence leletről olvashatunk alább:
http://sirasok.blog.hu/2010/04/16/halottak_a_kemenceben)
A 15. századi kályhás fűtés elterjedése után a kemencéket kívülről fűtötték, azaz a kemence szája a szomszéd helyiség felé nyílt, a füst a fűtött szobát nem szennyezte. Ezek a kemencék általában bögreszemesek voltak, azaz oldaluk bögre alakú cserepekkel volt kirakva.(Nőtt a hő leadó felület!)
A 18. században a kemence körül megjelent a padka, ennek következtében a tűztér feljebb került.(A fal és a kemence közti zug volt a gyerekek kedvenc helye: a kuckó, vagy másképpen sut.)
A 19. században a kemence oldalán megjelent a sárból, vályogból, téglából készült takaréktűzhely, mely főzésre szolgált.
A 20. században jelentek meg a sifonkemencék, a téglából épült, szögletes és hasáb alakú kemencék.
A 20. századig, főként jól meggyúrt földből, agyagból készültek a boglya formájú búbos kemencék. A búbos nevet a boglyakemence a boglya alakot lezáró tetőről kapta.
A konyha füstmentességét külső fűtéssel lehet megoldani, ez viszont a házi kenyér sütését nehezítette meg. E miatt, és hogy nyáron a kenyérsütés miatt ne melegedjen fel a lakás, alakultak ki az udvarban szabadon álló kemencék.
Szabadon álló kemence fajták hasznosítás szerint:
-sütés-főzés
-szárítás, pörkölés
-füstölés
A kemence alját egykor először a földbe süllyesztették, majd később a talaj szintjére, később padkára építették. A tűztér oldala sárból készült, amelyet vessző, vagy nádvázra tapasztottak fel, majd az egészet kiégették.
Húsfüstöléskor a kémény oldalára egy kis tűzhelyet építettek, a füstjét a kéménybe vezették a hamus lyukon keresztül. Az ilyen kemencéknél a kéménybe húsfüstölő rudakat tettek.
A belső, szabad kéményes kemencéknél a konyhába nyíló kemence szája az előtte lévő tüzelő padkára nyílt. A padka teteje egyenlő magasságban volt a kemence fenekével. A füst szabadon szállt fel a nyitott kéménybe. A padkán, szabad tűz felett főzték az ételeket.
A belső, zárt kéményes, kaminos kemencénél a kémény alsó része jóval bővebb, mint a kürtőlyuk. A szekrény nagyságú, falazott részben kényelmesen elfér a kemenceszáj előtti tüzelőpadka és a katlan.(A katlan általában két élére állított vályogtéglából áll, amelynek tetejére tették a lábast, közötte pedig tűz égett. A tüzelőpadkán gyújtottak tüzet a lábakon álló LÁBAS alatt.)
Kemence építés:
A kemence, építése során felhasznált anyag szerint készülhet:
1. sárkemence (általában favázzal)
2. cserép kemence (cserép törmelék és agyag)
3. vályogtégla kemence (általában szögletes)
4. tégla kemence (szögletes, fekvő donga alakú, nyereg alakú)
A kemence építés mindig az ideális hely kijelölésével kezdődik.
Miután kész a kémény és a kemence alapja, felhúzzuk a megfelelően méretezett kéményt, ügyelve a kemence külső és belső ajtajának arányaira.
Ezután megépítjük a kemence padkájának köpenyfalát, rakunk bele töltést és szigetelő réteget. A szigetelő réteg szerepe a kemence túl gyors lehűlésének megakadályozása. A szigetelésre gondosan, vízszintezett kemence feneket rakunk. Ezután a fent felsorolt technológiák egyikével megépítjük a tűzteret.
Ha mindez kész, kicsinosítjuk kemencénket, és mentesítjük a csapadéktól, tető alá helyezzük.
Mindez persze nem ilyen egyszerű. Mivel az agyagnak száradnia kell, az építés heteket is igénybe vehet. Fő a türelem!
Az elkészült nyers kemencét gondosan kiszárítjuk, kiégetjük, és csak ezek után kezdődhetnek a bensőséges, meghitt családi, baráti sütögetések.
További, környékbeli, új építésű udvari kemencékről fotók hamarosan!
Lejegyezte: Buborék
Szép kemencék:
http://www.faragottkerites.hu/?module=albums&page=viewalbum&album=Kemenc...
Újdonság: Tömegkályha
http://komlomedia.wordpress.com/2012/01/27/csodat-tehet-a-tomegkalyha
- A hozzászóláshoz belépés szükséges