Itt vagyTartalom / 75 éves a Dalai Láma
75 éves a Dalai Láma
Őszentsége a 14. Dalai Láma júliusban ünnepelte 75. születésnapját. Az ünnepélyes alkalomra július 3-án, a dányi íjászok is meghívást kaptak íjász bemutatóra, a tari buddhista sztupához.
A tari Kőrösi Csoma Sándor Emlékparkban megtartott ünnepségen többféle ingyenes program volt. A dányiak kis csapata - tari Laci barátunkkal kiegészítve - a tradicionális íjakról és íjászatról ismertették meg az érdeklődőket. Továbbá (Laci jóvoltából) láthattak középkori Magyarország térképet, és lovagi páncélt.
A programok közt a vendégek megtekinthettek harcművészeti bemutatókat, tűzi kovácsolást, indiai táncbemutatót. Hallhattak tekerős és ütős zenét, meditatív zenét, mantra énekeket. Előadásokat a hunok örökségéről, gyermekáldásról és az ízek szerepéről.
A Vöröskereszt sátránál önkéntes véradás volt.
A buddhista szertartást Cültrim Ripocse és Csöpel láma vezette. A Dalai Láma fotója előtti felajánlások, leborulások, tiszteletadás közben szállt a szent füst, szóltak a hangszerek.
A Dalai Láma 1935-ben született. Tibet 1959-ben történt teljes kínai megszállása óta él száműzetésben Indiában.
A dalai ”óceánt” jelent mongol nyelven, a „láma” pedig újjászületett-et tibeti nyelven.
A dalai lámák a hit szerint, az együttérzés bodhiszttvájának megtestesülései. A bodhiszattvák olyan megvilágosodott lények, akik saját nirvájukat elhalasztva az újjászületést választották azért, hogy az emberiséget szolgálják.(Nirvana: A teljes megnyugvás, kiszabadulás a lélekvándorlásnak szenvedésekkel járó kőrforgásából. A legmagasabb állapot, amelyre a lélek törekszik.)
A dalai láma címet utódláskor mindig a spirituális vezető reinkarnációjának adományozzák.
A dalai láma halálát követően a szerzetesek keresésbe kezdenek egy kis gyermek, a láma reinkarnációja után, majd miután megtalálták, a lámák tanítják.
A láma 75. születésnapjára Taron egy vaslevelekkel díszített kovácsolt fa készült. A helyben gyártott, tűzi kovácsolt faleveleket egy fatörzsbe ütötték a vendégek. A 75 éves láma emlékére 75db vas falevél lett a fa lombja.
A nap folyamán megtekintettük Tar nevezetességeit, majd Tarról ellátogattunk a közeli Mátraverebélyre, onnan Szentkútra.
Szent László király Szög nevű lován az őt üldöző kunok elől vakmerő szökkenéssel átugratta az előtte húzódó szakadékot. Szent László lovának patája belesüppedt a kemény kőbe, még a patkószög nyoma is világosan látszott.
A patkószög nyomában, vékony sugárban, kristálytiszta víz tört fel. Ez volt a Szent László forrás. Az 1085-92 között fakasztott forrás környékén a XI. sz-ban itt álló fa lombján megjelent a Boldogságos Szűz Mária, kis Jézussal a karján, és a forrás vízével meggyógyította a néma pásztorgyereket.
1701-ben Nagyboldogasszonykor több ezren látták az istenanyát szent fiával a karján Szentkút felett.
A hegy oldalában megbúvó barlangokban egykoron szent életű remeték éltek.
E gyönyörű, festői környezetbe legközelebb látogassanak el Önök is!
Köszönet a meghívásért: Laci
Tibi
Ákos
András
Dénes
Lejegyezte: Buborék
- A hozzászóláshoz belépés szükséges