Itt vagyTartalom / Torinói Lepel

Torinói Lepel


Beküldte buborék - Ekkor: 2010 May 20

Torinói lepelTorinói lepelA kereszténység legbecsesebb ereklyéje a Vatikán tulajdonában lévő, Torinó városi székesegyházban őrzött Torinói Lepel. A Lepel a Keresztelő Szent János-katedrálisban április 10-től május 23-ig tekinthető meg.

A 436*110 centiméter nagyságú, egyetlen darabból álló anyagon árnyszerű foltként rajzolódik ki egy hosszú hajú, szakállas alak eleje és háta.
Évszázadok óta tartja magát a legenda, hogy ez az evangélisták által említett szövet, melybe Jézus holttestét göngyölték, miután kétezer éve levették a keresztről. A hívők szerint a lenvászon Krisztus feltámadásakor színeződhetett el. A vásznon látható képmás vetületi kép, nyoma sincs festéknek.
1898-ban Secondo Pia amatőr olasz fotós első ízben készített fotót a lepelről. Szenzációs felfedezést tesz: a negatív olyannak mutatja be az emberi alakot, amilyen a valóságban lehetett, tehát a negatív pozitív képet mutatott. Egy magas férfi döbbenetes életszerű arca rajzolódik ki.
Az 1973-as vizsgálatok során megállapították, hogy a leplen nyoma sincs semmiféle festékanyagnak, a képmást magának a lepel anyagának megsötétedett rostjai alkotják.Az eredeti elszíneződéshez hasonló szövet felszínt csak lézertechnikával tudtak elérni a tudósok.
Hamarosan bebizonyították, hogy a vásznon emberi, AB vércsoportú vérfoltok találhatók.
A fej számítógépes elemzése során az arc háromdimenziós képe jelent meg, amit képtelenség hamisítani.A háromdimenziós képmás kimutatott az áll felkötésére használt kendőt is. A Leplen látható, hogy a szemekre érmeket helyeztek, amelyek megegyeznek Poncius Pilatus idején vert pénzérmékkel. A leplen lévő képmás jobb szemén egy pénzérme néhány betűje azonosítható. ( Ezek a betűk: „UCAI” egy Poncius Pilatus által Kr. után 29-ben kiadott, úgynevezett leptom (aprópénz) betűinek felelnek meg: TIBERIO /UCAI/ CAROC. Rajta van még a szemen egy pásztorbot rajza is, amely a leptonon ugyancsak rajta volt.
A közhiedelemmel ellentétben a Leplen látható alak nem olyan töviskoronát viselt, ahogy ábrázolni szokták, hanem az egész fejét, a homlokától a tarkójáig beborította. A szögeket nem a kézfejbe, hanem a csuklóba verték. A testen a rómaiak által használt korbács ütésnyomai láthatók. Az áldozat kezei kumrámi kézfej-tartással - bal kéz a jobb csuklót átfogja - vannak elhelyezve a csípőn. Antropológiai vizsgálatok eredménye szerint a Leplen látható alak klasszikus mediterrán típusú lehetett. A 181 centiméter magasságú és 79-80kg tömegű alak kezén jól látható Jézus kezének anatómiai sajátossága: azonos hosszúságú a mutató és a középső ujj.
A Lepel halszálkás szövésmintáját az alkalmazott szövőszék alapján kétezer évesre becsülik. A Lepel a századok során tűzvészben is megsérült, ezért látható rajta több égésnyom is. Egy ilyen tűzvész után 1534-ben Poor Clare nővér vezetésével a gondos apácák egy nyersvászon darabot varrtak a Lepel hátára, annak megerősítésére. Valószínűleg ennek az utólag rávarrt bélésnek köszönhetően vannak ellentmondások a radiokarbonos kormeghatározás eredményeiben.Az egyik vizsgálatnál lebontották a bélést, és találtak egy másik arcot a hátoldalon is.
A fotózások során Barbare Frale történész kinagyítatta a Leplen látható több nyelvű szavak képét. A kutató szerint a názáreti Jézus neve látható görögül „Názáreti” néven.
A Lepelhez hasonlítható ereklye a spanyolországi Oviedói Kendő, mely Veronika kendője, melyet a keresztet vivő Jézusnak adott.
A lepelről láthatunk itt háromdimenziós képeket:

http://www.c3.hu/scca/butterfly/Beothy/projecthu.html

Arc a LeplenArc a Leplen]Pénzérme Pilatus idéjébőlPénzérme Pilatus idéjéből[Lepel és rekonstrukcioLepel és rekonstrukcioA lepel alakja hátulról és rekonstrukcioA lepel alakja hátulról és rekonstrukcioJézus a sírban Szt.Pál szék.egyh.Jézus a sírban Szt.Pál szék.egyh.Apostolok,Pray-kódexApostolok,Pray-kódex

Lejegyezte: Buborék

Forrás : Bunyevác Zsuzsa: Lehull a titok leple? című írása 2006-ból

Fotók: az internetről

Cimkék