Itt vagyTartalom / A hajdani dányi kanonok nyomában
A hajdani dányi kanonok nyomában
Március közepén Kállóra látogattunk.A Cserhát lábainál megbúvó délnógrádi kisfaluban felkerestük az egykori dányi plébánosok, Kozár Gyula és Jarábik János kállói templomát.
A március 15-i ünnepségek után a köztéri 1848-hoz kötődő szobrok ünneplőbe öltöztek.Kossuth életnagyságú faszobra a község közepén áll, közel a falu barokk stílusú templomához.
A centrumban találjuk még Szent István szintén életnagyságú kőszobrát.A templomkert tövében látható az I.világháborús emlékmű.
A templom melletti plébánia udvarára egy hatalmas székely kapun át jutottunk.A kapu hátoldalán olvashatjuk a gazdagon faragott kapu készítőinek nevét.Itt láthatjuk Jarábik atya nevét is.
Az udvarból a plébánia épületébe egy kisebb székely kapun át jutunk.
A plébánián megnéztük Kozár Gyula kanonok könyv gyűjtemény hagyatékát, dolgozó szobáját.
Kozár Gyula 1950 szeptemberétől vezette a dányi plébániát. A hitélet irányítása mellett nagy figyelmet fordított Dány helytörténeti, néprajzi és hitélet-történeti múltjának megismerésére és dokumentálására. Helytörténeti gyűjteményéből jött létre a dányi tájház.Itt tartózkodása alatt rengeteg fotón megörökítette az egyszerű dányi emberek életét, tárgyi, építkezési emlékeit.Gyüjtése során felhasználta munkatársa, Jarábik János káplán " A hagyományos falusi település és építkezés változásainak vizsgálata Dányban" című munkáját is.
Dány község helytörténeti élete-című könyve halála után tíz évvel a Magyar Millennium évében jelent meg 2000-ben. A mai napig e könyv a leghitelesebb forrása a Dány történetére után érdeklődőknek.
Dányi lelkipásztorkodás után került Kozár Gyula és Jarábik János atya Kállóra.
A plébánia után megnéztük Kálló dombtetőn álló templomát.
Barokkos freskói és oltárai lenyűgözőek.
Mint megtudtuk az egykor háromezer főt is számláló község lakossága mára 1400 főre apadt.Az általános iskolában a gyermekek többségét a nagylétszámú helyi cigányság adja.
Mint általában a magyar falvak többsége, ez is elöregedőben van.
A templom megtekintése után még végigmentünk a falun, búcsúzóul megnéztünk egy pár régi kállói házat.
Hazafelé, Kartalon még megálltunk. A nemrégiben épült Szent Erzsébet kertben, az Árpádházi szentek sorfala közt áthaladva lefotóztuk a Magyarok Nagyasszonya Kápolnát.
Lejegyezte: Buborék 2010 márciusa
- A hozzászóláshoz belépés szükséges