Itt vagyTartalom / Volt-e jogosultsága a pénzügyi bizottságnak ellenőrzést végeznie a Vízmű Kft-nél képviselő-testületi felhatalmazás nélkül?
Volt-e jogosultsága a pénzügyi bizottságnak ellenőrzést végeznie a Vízmű Kft-nél képviselő-testületi felhatalmazás nélkül?
Előzmények:
2006. február 16-án (Julianna névnap) az akkori jegyző (azóta felfüggesztett) ellenőrzést végzett a Dányi Kommunális Kht-nál az egyik munkatársával közösen.
A feltett kérdésekről és az azokra kapott feleletekről hanganyagot készített, amelyet rövid idő eltelte után CD formájában juttatott el a lakossághoz, amelyet a Kht ügyvezetőjének hozzájárulása nélkül és kifejezett tiltakozása ellenére tett meg!
Talán ezért óvatos a Kft ügyvezetője?
Az önkormányzat pénzügyi bizottsága képviselő-testületi felhatalmazás nélkül próbálkozott ismételten ellenőrzést végezni a fenti Kft-nél (akkor még Kht).
Rendelkeztek-e megbízó levéllel és ellenőrzési programmal?
Az ellenőrzést végző személyek szakmabéli tudása megalapozott volt??
A kötelezően ellátandó belső ellenőri tevékenység szigorú szakmai követelményeket állít fel az ellenőrzést végző személy(ek) végzettségét illetően kvázi: közgazdasági, államháztartási, költségvetési, pü. számvitel stb, és ezt mind felsőfokon, nem beszélve a kötelező szakmai gyakorlat meglétéről.
A könyvvizsgálói tevékenységre is ugyanígy vonatkozik a szakmaiságra vonatkozó kritérium.
Vízügyi kérdésekben volt-e, van-e tapasztalata a bizottságnak, olyan, hogy bátran merjék kritizálni a 25 éve feladatait ellátó szakmai vezető munkáját?
Az ellenőrzéseket végző megbízottnak komoly szakmai felkészültségűnek kell lennie az adott témavizsgálat tekintetében!
Jelen esetben viszont „fordítva ülnek a lovon”! A szakmát bírálja a „nem szakma” és a szakmának kell védekeznie? Furcsa helyzet!
Megnéztük az Ötv-t is.
A 23. § (2) bekezdése írja „A KÉPVISELŐ-TESTÜLET döntési jogot adhat bizottságainak és a bizottság döntését felülvizsgálhatja, önkormányzati rendeletben hatósági hatáskört állapíthat meg bizottságának”.
A 25. § (2) bek. „A POLGÁRMESTER felfüggesztheti a bizottság, a részönkormányzat testülete döntésének a végrehajtását, ha az ellentétes a képviselő-testület határozatával, vagy sérti az önkormányzat érdekeit. …”
A 27. § „A bizottság a feladatkörében ellenőrzi a képviselő-testület hivatalának a képviselő-testület döntéseinek az ELŐKÉSZÍTÉSÉRE, illetőleg VÉGREHAJTÁSÁRA irányuló munkáját. Ha a bizottság a hivatal tevékenységében a képviselő-testület álláspontjától, céljaitól való eltérést, az önkormányzati érdek sérelmét, vagy a szükséges intézkedés elmulasztását észleli, a POLGÁRMESTER intézkedését kezdeményezheti”
- A hozzászóláshoz belépés szükséges