Itt vagyTartalom / Egy gödöllői kastélyból eltűnt, most visszaszolgáltatott míves kályha története
Egy gödöllői kastélyból eltűnt, most visszaszolgáltatott míves kályha története
Csak egy kávét kért (de más figyelmességet is kapott) a Gödöllői Királyi Kastély igazgatójától Dóczi Imre, aki visszaszolgáltatta az egy éve nála lévő, hatvannégy esztendeje a kastélyból eltűnt gyönyörű cserépkályhát. Az Országház 41 éves tűzoltója Dányban lakik, és elhunyt barátjának édesanyjától jutott hozzá a darabokban lévő mestermunkához. A régiségeket roppant kedvelő férfi úgy gondolta: a kályhának a kastélyban a helye.
Restaurálják, majd a Gödöllői Királyi Kastély most megújuló termeinek egyikében helyezik el azt a míves cserépkályhát, amelyet nemrégiben Dóczi Imre dányi lakos juttatott vissza méltó helyére - tudtuk meg Faludi Ildikótól, a kastély muzeológusától. A kalandos utat megjárt darab - a királyi kastélyban annak idején fellelhető szinte összes berendezéssel együtt - a II. világháború idején tűnt el.
Faludi Ildikó információi szerint az igen értékes tárgyak egy részét a németek vagonokban külföldre szállították, míg az oroszok élelemre cserélték, eladták, illetve eltüzelték a megkaparintott holmikat. A kályhák egy részét összetörve betömedékelték a kályhalyukba, ám az ominózus, most visszaszolgáltatott fűtőalkalmatosságot egy bagi családnak adták el.
A muzeológus úgy véli, hogy a vajszínű, oromzatos, díszes cserépkályhát az 1800-as évek második felében készítették, értéke jelenleg félmillió forintra rúghat. A restaurálás költsége azonban akár az egymillió forintot is elérheti.
Faludi Ildikó elmesélte, hogy noha az eltűnt tárgyak, bútorok jogilag azokat illetik, akik valamilyen módon hozzájutottak azokhoz - vagyis a kastély nem követelheti vissza a nemegyszer felbecsülhetetlen értékeket -, többen visszajuttatták a náluk lévő „kincseket”. Az egykori leltár alapján mindenbe belevésett koronás G-betűről viszonylag könnyen felismerni a királyi kastélyból származó tárgyakat - tette hozzá a muzeológus, aki örömmel számolt be néhány „sikertörténetről”.
- Bő tíz évvel ezelőtt egy magánszemélynél lévő kártyaasztalról derült ki, hogy a gödöllői kastélyból való. A szép asztalt 150 ezer forintért vásároltuk vissza. Nem kért pénzt viszont a nála lévő három, bőrrel bevont székért az a szentesi idős hölgy, aki miután 1995-ben egy női hetilapban olvasott a Gödöllőről eltűnt értékekről, visszajuttatta az ülőalkalmatosságokat a kastélyba. Ma a felújított királyi ebédlőben csodálhatják meg a míves darabokat a látogatók - mesélte.
Hasonlóan kellemes emlék a jelenleg az Erzsébet királyné felolvasó szobájában elhelyezett díszes kanapé megkerülése. A kastélyt annak idején kirabló katonák egy árokba dobták a bútordarabot, onnan menekítette ki egy család. Később önként jelentkeztek, mert úgy gondolták, hogy ami Gödöllőről tűnt el, annak Gödöllőn a helye.
Természetesen kisebb-nagyobb csalódások is érték a muzeológust, aki elmondása szerint fájó szívvel vette tudomásul, hogy egy panellakásban használt, koronás G-betűvel ellátott fésülködő asztalkáról csupán fotókat készíthet. Az érintett család ragaszkodott a tárgyhoz.
Nem így Dóczi Imre, a gödöllői kastélyból elvitt cserépkályhára évekig vigyázó 41 éves férfi, aki szívesen válaszolt a kályha hányattatásaira vonatkozó kérdéseire.
- Annyit tudok, hogy jó pár évvel ezelőtt egy elbontandó ingatlanból jutott hozzá a barátom a kályhához, amelyet bagi házában darabokban tartott. Sajnos ő két éve meghalt, emiatt édesanyja a lakás eladása, egyúttal a kályha elajándékozása mellett döntött. Rám esett a választása… Mivel a koronás G-betűről tudtam, hogy honnan származik a míves darab, ahogy időm engedte, a koronacsempével, egy-két díszesebb elemmel és néhány fotóval a kezemben vizsgálatra vittem Gödöllőre a „kollekciót”. Kedvelem a régiségeket, a nagyszüleimtől származó tükröt, rokkát, étkező asztalt is nagy becsben tartom, ám ennek a kályhának ott a helye, ahonnan annak idején elhurcolták, vagyis a Gödöllői Királyi Kastélyban - mondta a férfi.
A dányi illetőségű parlamenti tűzoltónak - információnk szerint - Révész T. Mihály, a gödöllői kastély igazgatója a kért kávé mellé egy két személyre szóló, örökös belépőt is „felszolgált”, hogy bármikor „meglátogathassa” szépséges adományát.
Takács Mariann/MTI
- A hozzászóláshoz belépés szükséges