Itt vagyTartalom / Nyárhó, Szent Jakab hava Gyakorlati teendők a kiskertben

Nyárhó, Szent Jakab hava Gyakorlati teendők a kiskertben


Beküldte ufo - Ekkor: 2009 July 10

Nyárhó, Szent Jakab hava

Gyakorlati teendők a kiskertben

Gyógy- és fűszernövények. Ha nagy a meleg, jól esik egy pohár meleg tea citromfű, borsmenta, zsálya egyenlő arányú keverékéből.

Gyűjtsünk körömvirágot! Minden része felhasználható. Teája epe-, gyomorbántalmakra jó, de rákmegelőző hatása is ismert.

A zsálya jó fertőtlenítő, vértisztító, száj- és toroköblítő. Zsíros húsokhoz, májhoz, halhoz, lágy sajtokhoz, főtt tésztákhoz adható.

A cickafark virágját 5-6 cm-es szárral szedjük, de csak a fehér virágú cickafark a jó.

Az apróbojtorján virágos, leveles szár felső részét gyűjtsük. Légzőszervi, epe-, máj-, gyomorbántalmak, női betegségek, gyulladások enyhítésére szolgál.

Lándzsás útifű: Frissen szétmorzsolva sebgyógyító, vértisztító hatású.

Ebben a hónapban gyűjthető még a galagonya, szamócalevél, rózsaszirom, koriandertermés, vasfű, borsika, menta, ökörfarkkóró.

Zöldségtermesztés. Most tobzódhatunk a sokféle zöldségben.
Rövid tenyészidejű sárgarépát, őszi, téli retket, céklát, zöldbabot vethetünk még. Az őszi borsót a hónap vége felé vessük el. A komposztnak valót gyűjtsük folyamatosan, időnként szórjunk rá mészkőlisztet vagy alginitet.
Aki egész nyáron folyamatosan friss zöldségnövényt szeretne fogyasztani az, bátran palántázzon, illetve ültessen még mindig sokféle zöldséget: rövid tenyészidejû karfiolt, fejes káposztát, vöröskáposztát, kelkáposztát, kínai kelt, magról sárgarépát, céklát, csemegekukoricát, zöldbabot, uborkát és kaprot. Azokba az ágyásokba, ahonnan már kikerült a saláta, a retek, a zöldborsó, vessünk zöldbabot, uborkát és sárgarépát, de ültethetünk újra hagymát, retket, fokhagymát is, sõt krumplit is, így barátaink irigykedése mellett egy évben kétszer ehetünk petrezselymes újkrumplit.

Az újonnan ültetett növénynek megmaradásában, fejlõdésében azonban kulcskérdés az öntözés. A kiültetett növényeket két-három naponta öntözzük, fõleg napnyugta után. A legjobb a csepegtetõ rendszerû öntözés. Elsõre költségesebb beruházás, de hosszú távon a vízdíj csökkenése és a terméshozam növekedése meghálálja a törödést.

Ha a földieper több mint hároméves, és szaporítani akarjuk, akkor a letermett tövek aljából kifejlõdõ ostorindákat ne távolítsuk el. Az ostorindákat érdemes meghagyni, mert a végeiken újabb növénykék fejlõdnek és le is gyökereznek. Ezeket augusztusban kell majd szétültetni. A még másodéves szamócatõrõl vágjuk le az ostorindákat, mert legyöngítik az anyanövényt.

Az oltott vagy szemzett gyümölcsfajok tövében számíthatunk a gyökér- és tõsarjak megjelenésére. Ezeket feltétlenül vágjuk le, mert rajtuk értékes gyümölcs soha sem fog fejlõdni. Távolítsuk el a gyümölcsfák vízhajtásait.

A hónap közepére ugyan már túl vagyunk a szõlõ zöldmunkáinak jelentõs részén, így a hajtásválogatáson, a csonkázáson, ahhoz azonban, hogy jó minõségû termést érleljenek a fürtök, akad még tennivaló bõven. Ilyen például a hajtásigazítás, a kötözés és a levélritkítás.

A kézi mûvelésû és a karós támaszú szõlõben feltétlenül kötözni kell a szõlõt, mert kezelhetetlenné válik. A kötözést kettõ-négy alkalommal ismételjük meg a tenyészidõben.

A csonkázás elvégzése különösen a hónaljhajtások képzõdésének, növekedésének ad lendületet. Ezért a tõbõl való eltávolításuk nem kívánatos, ha túl nagy számban jelennének meg, három-négy levélre kurtítsuk vissza a hónaljhajtásokat.

A levélritkítás lényege, hogy azon a részen, ahol a fürtök többsége helyezkedik el (az úgynevezett fürtzónában) eltávolítjuk a leveleket, mégpedig hajtásonként kettõt vagy hármat. Ennek nyomán több fényt kap a zsendülõ fürt, szellõsebbé válik a zóna, s ez csökkenti a szürkepenész megjelenésének veszélyét. A mûveletet akkortól ajánlott végezni, amikor a bogyók elérték a zöldborsó nagyságot.
Szőlő-gyümölcs.
A meggyet, ahol már leszedték, de a cseresznyefákat is lemosó permetezésben kell részesíteni. Biolevek közül a zsurlóból, csalánból, fok- és vöröshagymából készült permetszer ajánlott. A biokészítmények közül hatásosak a Biokál, a Bordói lé és a Tiocol SC 300-as készítmény is.

Cimkék