Itt vagyTartalom / Barangolás Dány környékén V.-Valkó
Barangolás Dány környékén V.-Valkó
Dányból a Vajason át indultunk a következő szomszéd községbe: Valkóra. Vajas mezőgazdasági terület nevét az esőzések utáni vendégmarasztaló állagáról kapta. A Vajason át Valkóra vivő kövezett út állapota siralmas. Kerékpározás közben itt rágózni és beszélgetni tilos, a bicikliző könnyen elharaphatja a nyelvét.
A nagy szárazság miatt az utat keresztező patak medre most száraz. Valkóra beérve az egykori TSZ elhanyagolt épületei tűnnek fel. Tovább gördülve a futballpálya tűnik fel előttünk, most is ép meccs van. A falu fő útja mellett található a szoborpark, a hősök szobrával és egy békére felhívó oszloppal. A hősök szobrán az első világháborúban elesett katonák neve felett olvashatjuk, hogy melyik harcmezőn estek el. Az olasz, román, szerb, orosz csatatéren 68 fő valkói katona lelte halálát. A második világháborúban 30fő valkói katona hunyt el, de mellette fel vannak tüntetve a civil áldozatok is. Gyakori vezetéknevek a táblákon: Pintér, Szabó, Gurbi, Bene, Tóth.
Utunkat Gödöllő felé folytattuk. Az út mellett találtunk rá az 1700-as években készült Nepomuki szoborra. Szépen karban van tartva. Kitáblázásnak köszönhetően ráakadtunk az egykori zsidó temetőre. Ez az eldugott hely azonban egy kissé el van hanyagolva.
A gödöllői dombság egyik legszebb földrajzi fekvésű települése Valkó. A dombok közt elnyúló településen a nagy erdős résznek köszönhetően, bódító a virágzó akác és bodza illata, egészséges levegőt ad a nagy kiterjedésű fenyves erdő. Modern kovácsoltvas hatású csövekre vannak felszerelve az utcatáblák. Az út mellett gyakran találunk esztétikus szemétgyűjtőket. Valkóról kiérve találhatjuk a helységtábla nevet a valkói címerrel, felette az európai falu táblát. Az Európai Uniótól sajnos mi csak ezt a táblát kaptuk, ezt is elég drágán.
Az erdészet épülete előtt található az őzet etető erdész szobra. A faluból kiérve terül el egy hatalmas park, mely tele van különféle fából készült szabadtéri játékokkal. A falu centruma felé visszakanyarodva a dombtetőn találhatjuk az 1800-as évek elején épült klasszicista stílusú templomot. A templom udvarán található Szent István és a Madonna szobra egy régi feszület kíséretében. A templom Szent Mihály tiszteletére lett felszentelve. A valkóiaknak (dányiassan : ” valkaiaknak”) egy Gödöllőről érkező plébános tart szentmiséket. Számunkra érdekesnek tűnt, hogy a templom be van riasztózva.
A templomnál találkoztunk egy helybéli idősebb asszonnyal akitől megtudtuk, hogy a község kb. 2400 fő lakosú és az elmúlt években sok új lakó telepedett itt le. A falu a kb.30%-os új lakos ellenére is elöregedőben van. Itt is nagyon sok az eladó ház. A tavalyi évben 3 magyar gyerek kezdte el az első osztályt, a többi elsős gyermeket a nagyszámú kisebbség adta. Az iskoláskorú gyermekek nagy része a vácszentlászlói és gödöllői általános iskolákba jár.
A templomot elhagyva a temetőben találtunk rá egy régi keresztre. A temető széléből elénk tárult szinte egész Valkó panorámája. Gyönyörű fekvésű falu! A temetőt elhagyva egy medencés szobrot találtunk. Utunkat innen Vácszentlászló felé vettük, de előbb rácsodálkoztunk egy réztányérokkal díszített házra. Beszámolónkat legközelebb Vácszentlászlóval folytatjuk.
Addig is mindenkinek kellemes szabadidőtöltést kívánok:
Buborék
- A hozzászóláshoz belépés szükséges