Itt vagyTartalom / Barangolás Dány környékén III. - Zsámbok

Barangolás Dány környékén III. - Zsámbok


Beküldte buborék - Ekkor: 2009 March 16

Lapu Istvánné Falu- múzeumLapu Istvánné Falu- múzeum„Aki nem emlékezik, az felejt, és aki felejt annak nincs jövője”

Zsámbokra érve a dányi-kókai elágazásban tábla jelzi: Dánytól 4 km-re vagyunk. A Hajta patak hídján áthaladva elénktárul a patak mocsaras része, háttérben a Zsámbokot egykor híressé tevő fóliás zöldségtermesztés sátrai láthatók.
A Hajta Valkó felől érkezik és Tóalmáson áthaladva a Tápióba ömlik.

Zsámboknak kb. 2500fő lakosa van. A falut először 1380-ban említi oklevél. A főútvonal most van felújítás alatt. Zsámbokról öt út visz a környék településeire : út visz Vácszentlászlóra, Turára, Jászfényszarura, Tóalmásra, Kóka-Dány felé.

A falu XVIII. században épült barokk stílusú templomának kertjében több szobrot is láthatunk.
A legrégebbi az 1842-ből származó Nepomuki Szent János szobor, melyet leárnyékolnak az ernyőként ráboruló fák.
A templomkert másik oldalán található az 1854-ben emeltetett barokk kőkereszt. Ezen az oldalon találjuk továbbá az 1941-ben Délvidék visszafoglalásakor készült Magyarok Nagyasszonya szobrát, továbbá a lourdesi barlang jelenés szobrait.

A XVII. századtól a község Beniczky család birtokában volt. Így a kertben találjuk a család leszármazottjának Beniczei és Micsinyei Beniczky Géza honvéd huszár őrnagy síremlékét.

Az Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére felszentelt templom kertje mellett találhatjuk a hős honvédek emlékére állított emlékművet. Rajta az évszám: 1849 július 20. Mögötte az 1976-ban szovjet és magyar tanulók által P.Kamjevszkij Gárda ezredesnek állított obeliszket nézhetjük meg.

A templomtól Vácszentlászló felé vettem utamat . A József Attila Művelődési Ház mellett elhaladva, a ház falán megörökítettem a költő portréját. A jól működő népi együtteseknek, és helyi hagyományoknak köszönhetően sok külföldi megfordul a településen. Ezt tükrözi az idegen nyelvű köszöntő tábla is a falu végén.
A falu szélén találtam rá az egykori zsámboki földvárra emlékeztető emlékkőre. Tura felé visszakanyarodva a faluból kivezető út mellett álló „Új Magyarország” tábla mögött az árokban jól látható, hogy nem csak Dányban divat a szemetelés.

A faluban kerékpározva sok manzart tetős házat láttam. Ez a tető építési stílus főként a Galga menti településekre jellemző.
Akárcsak Dányban , itt is nagyon sok az eladó ház. Egy ilyen ház ablakában fényképeztem le egy zsámboki népviseletbe öltöztetett babát.( Mint később a múzeumban egy helybélitől megtudtam több mint 120 ház vár vevőre.

A temetőben található a Hősök szobra. Az első nagy háború 46 életet követelt. A második világháborúban 28 fő zsámboki lakos vesztette életét. A táblán a leggyakoribb családnevek: Bense, Soós, Szabó, Kókai, Gregor, Gódor, Kővágó, Lapu, Makádi.

A szobortól Tóalmás felé indultam. Megálltam a millennium emléktábla kőtömbjénél, majd lefotóztam egy réginek tűnő obeliszket, melyen sajnos a felirat már nem olvasható.
A Dány felé vezető út mellett áll a falu múzeuma. A múzeum alapítójáról, Lapu Istvánnéról kapta nevét. Az épületben a sok érdekes egykori használati tárgy mellett megcsodálhatjuk a színes zsámboki népviseletet. Hazafelé,a szürkületben egy föld úton még betértem egy faházhoz .(Talán egykori vadászház?) Alaposan tönkretették!

Lejegyezte: Buborék

Hősök szobra a temetőbenHősök szobra a temetőbenFólia sátrak és vázaikFólia sátrak és vázaikA Hajta patak lápjaA Hajta patak lápjaAz árnyékban álló Nepomuki szoborAz árnyékban álló Nepomuki szoborBarokk kereszt 1854-ből, a templommalBarokk kereszt 1854-ből, a templommalMagyarok Nagyasszonya szobor 1941-bőlMagyarok Nagyasszonya szobor 1941-bőlA lourdesi jelenés szobraiA lourdesi jelenés szobraiBeniczky Géza sírjaBeniczky Géza sírjaHős honvédek szobra 1849-bőlHős honvédek szobra 1849-bőlA gárdaezredes obeliszkjeA gárdaezredes obeliszkjeJózsef Attila portréja a művelődési ház homlokzatánJózsef Attila portréja a művelődési ház homlokzatánA zsámboki fölvárra emlékeztető  kőA zsámboki fölvárra emlékeztető kőNem bántja a szemét?!Nem bántja a szemét?!Zsámboki népviseletes babaZsámboki népviseletes babaA millenniumi emlékműA millenniumi emlékműA régi, elmosódott feliratú obeliszkA régi, elmosódott feliratú obeliszkLapu Istvánné Falu- múzeumLapu Istvánné Falu- múzeumA romos faházA romos faház
Egykori Báró Schell Ferenczné kastély ZsámbokonEgykori Báró Schell Ferenczné kastély Zsámbokon
Egykori Beniczky Ádám kastély ZsámbokonEgykori Beniczky Ádám kastély Zsámbokon

Cimkék