Itt vagyTartalom / Barangolás Dány környékén II. - Kóka

Barangolás Dány környékén II. - Kóka


Beküldte buborék - Ekkor: 2009 March 08

10. IV.Béla obeliszk10. IV.Béla obeliszk
"Aki nem emlékezik, az felejt, és aki felejt annak nincs jövője"

Dányból kerékpárral indultunk a Dánsárokon át Kókára. Az egykori lápos, kövér füvű , sok békának is otthont adó dánsári-legelő mára szinte kiszáradt. Ennek következtében az egykor oly gyakori gólyák is szinte eltűntek községünkből. A mocsaras rész vize egy gyüjtő árokban folyik tova Kóka felé. A lecsapolás minden bizonyal köszönhető a község ivóvíz nyerő kútjainak is.
A Dánsárban is gyakran találunk derék magasságban és szakszerűen kivágott fákat is. Kóka és Dány határán a fenyves erdő előtt találtunk rá Mosch Béla egykor élt vadász emlékművére. A mára már eléggé megviselt beton emlékművet Bugyi István készítette Kókán. A kövön az alábbi feliratot tudtuk kibetűzni:"Mosch Béla ; Az igaz vadász mintaképe emlékének ; Állították a hálás Kókaiak ". Az eléggé megviselt feliraton az évszám sajnos már nem látható. A kókaiak elismerését hogy mivel érdemelte ki az egykori vadász, azt sajnos nem sikerült kideríteni.
A vakondtúrások által felsebzett kaszálók után feltűnt a kókai templom látképe. Jó minőségű aszfalt utakon értünk a falu centrumába . Innen először a Várak környékét látogattuk meg. A falunak ez a része is beépítésre került. A Váraknál régen földvár volt, ami természetesen az idők folyamán az enyészeté lett. IV.Béla király uralkodása előtt itt királyi lovászok és kovácsok éltek. Visszakanyarodva a központba megnéztük államalapítónk Szent István szobrát , majd a községháza előtt IV. Béla emlékművét. IV.Béla király a tatárjárás után 1254-ben adományozta a falut a Kókai családnak. A községháza falán elhelyezettemléktábla hirdeti, hogy II.Rákóczi Ferenc fejedelem 1706-ban és 1710-ben is járt és toborzott Kókán. 19 fő kókai kuruc katona neve van megörökítve a kő táblán.
Az impozáns művelődésiház mellett elhaladva pillantottuk meg a kókai templomot előtte a hősök emlékművével. Az I. világháborúban 142 fő kókai születésű katona halt meg a frontokon. 1938-ból 28 fő neve szerepel az elmlékművön. Majd a II. világháború 27 fő kókai áldozat nevét vésette az alapzatba.
A kókai "Kossuth" falumúzeum a a templom mellett található. A tanítói lakásból kialakított múzeumban a Dányban 1930-ban született Tóth József ny.tanár kalauzolt végig. A múzeum kiállítási anyagát a falu apraja és nagyja gyűjtötte össze Józsi bácsi vezetésével. Közelebbről is megnézhettük azt a nevezetes korsót melyből Kossuth és Görgey ivott a Beregkút vizéből. Józsi bácsitól sok érdekességet megtudtunk a Kókán járt híres történelmi személyekről, a község múltjáról. Többek közt , hogy Kóka három kisebb településből alakult ki: Egy Tóalmás felé eső településből (Itt volt Kóka első, Szent István kori temploma.), Várakból és a jelenlegi falu részből. A jelenlegi Kápolna domb Kóka legmagasabb pontja. Régen itt is vár állott, ezért ma is sokan várdombként emlegetik.
Hallhattunk egy legendát mely szerint török korban Dány és Kóka térségében a lakosok megöltek egy török katonatisztet. A kilátásba helyezett szörnyű megtorlások elkerülése végett egy idős kókai férfi vállalta fel a mártírságot. Azt is megtudtuk, hogy a Peres dűlő arról kapta a nevét, hogy a kókaiak és dányiak a Károlyi családdal pereskedtek a földek hova tartozása végett. A gobelin varrás Kókán 1928-ban kezdődött Schaijzter nevű zsidó kereskedő család női tagjának jóvoltából. Innen indult el hódító útjára a gobelin varrás , többek közt Dányba is. Láttuk gróf Pálffy Pálné (született:gróf Károlyi Geraldine)és férje portréját. A grófnő alapította az 1910-es években a kókai óvodát és iskolát. Végignéztük a múzeum szobáit, sok érdekes tárgyat ismerhettünk meg. Megköszöntük Józsi bácsi tárlatvezetését, majd felmentünk a Kápolna dombra.
A kápolna falán és mellette egy emlékművön három tábla is megemlékezik a Tavaszi hadjáratról, emléket állítva Kossuth Lajosnak és Görgei Artúrnak. Tápióbicskéről Kókán és Dányon áthaladva vívták meg a győztes isaszegi csatát Görgei katonái 1849 április 6-án. A dombtetőről nézte Kossuth az április 2-án zajló hatvani csatát, és itt találkozott április 6-án az isaszegi csata napján Görgeivel is. 1869-ben épült a kápolna, egy elpusztult kolostor köveinek felhasználásával.
A kápolnától lekerekeztünk a Beregkúthoz. A forrás hűs vize egy ágyúcsövön át tör a szabadba. A forrástól özv. gróf Pálffy Pálné által 1895-ben emeltetett kereszthez mentünk. Innen indultunk haza a Felső-hegyi szőlők érintésével. Kókán jó bor terem , ezért is csatlakozhattak a "Hegyaljai borút"-hoz.
Minden évben nagyszabású borversenyeket rendeznek a művelődési házban.
Idén legyenek Önök is a vendégeik!
Lejegyezte:Buborék

01. Dánsári viznyerő kút01. Dánsári viznyerő kút02. Erdő kitermelés02. Erdő kitermelés03. Erdő kitermelés gyalázat03. Erdő kitermelés gyalázat04. Mosch emlekmű 104. Mosch emlekmű 105. Mosch emlékmű 205. Mosch emlékmű 206. Vakondtú- rásos kaszáló06. Vakondtú- rásos kaszáló07. Aszfaltos út a központ felé07. Aszfaltos út a központ felé08. Várak, régen földvár08. Várak, régen földvár09.Szt.István szobra09.Szt.István szobra10. IV.Béla obeliszk10. IV.Béla obeliszk11. II.R. F. emléktábla11. II.R. F. emléktábla12. Művelődési központ12. Művelődési központ13. Templom Kókán13. Templom Kókán14. Hősök szobra14. Hősök szobra15.Kossuth korsó15.Kossuth korsó16. gróf Pálffy-házaspár képe a falumúzeumban16. gróf Pálffy-házaspár képe a falumúzeumban17. Kókai gobelin szövetkezet tagjai17. Kókai gobelin szövetkezet tagjai18. Bor legendája18. Bor legendája19.Tóth tanár úr19.Tóth tanár úr20. Játszótér Kókán20. Játszótér Kókán21. Dánsár patak21. Dánsár patak22. gróf Pálffyné keresztje22. gróf Pálffyné keresztje23. Kossuth emlékmű23. Kossuth emlékmű24. Beregkút24. Beregkút25. Emléktábla a kápolnán25. Emléktábla a kápolnán26. Kápolna26. Kápolna27. Kókai felsőhegy27. Kókai felsőhegy

Cimkék