Itt vagyTartalom / Kötelező hazaküldeni a beteg dolgozót!
Kötelező hazaküldeni a beteg dolgozót!
Utánajártunk, milyen szabályok vonatkoznak a beteg dolgozókra!
Kétségbeesett kérdéssel fordult hozzánk olvasónk az influenza kapcsán. Azt írja, élelmiszerbolti eladóként dolgozik, beteg, de nem mer szabadságra menni, mert főnökei nem nézik jó szemmel, ha helyettesíteni kell. Utánajártunk, milyen szabályok vonatkoznak a beteg dolgozókra!
A Munka Törvénykönyv szerint minden munkavállalónak és munkáltatónak együttműködési kötelezettsége van.
„Ez azt jelenti, hogy a dolgozónak munkára alkalmas állapotban kell megjelenni munkahelyén, ha pedig egészségi állapota változott (például influenzás lett), arról tájékoztatnia köteles munkaadóját. Ha a dolgozó nem egészséges, akkor a munkáltatónak nem csak joga, de kötelessége is elküldeni munkahelyéről. Még akkor is, ha a dolgozó inkább maradna. Ha a munkáltató nem küldené haza beteg dolgozóját, és ebből fakadóan más munkatársak is megbetegednének, a náluk emiatt keletkező kárért (például keresetveszteség) a munkáltató teljes kártérítéssel tartozik” – tudta meg az RTL Hírek.hu Dr. Tálas Miklóstól, a Jogpont Hálózat ügyvédjétől.
Az influenza cseppfertőzéssel terjed. Ez azt jelenti, hogy a beteg nyálcseppjeivel együtt távozik szervezetéből a vírus, ami fertőz. Ez történhet köhögéssel, tüsszögéssel, de akár beszéd közben is. (Egy nagyobb tüsszentéssel például milliárdnyi vírus távozik a szervezetből.) A vírus a beteg 3-4 méteres körzetében fertőzőképes.
Arról, hogy milyen veszélyei vannak, ha a beteg ráadásul élelmiszerek közelében, például boltban, eladóként dolgozik, Dr. Szolnoki Istvánt, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal Járványügyi Főosztályának helyettes vezetőjét kérdeztük.
„Az élelmiszerbolti eladókra is alapvetően az igaz – mint minden más munkavállalóra - hogy ha beteg, maradjon otthon! Az azonban nem mondható ki egyértelműen, hogy ő nagyobb veszélyt jelent az emberekre, mert élelmiszerek közelében van. Az influenza vírusa ugyanis kimondottan humán vírus. Vagyis, ha bizonyos élelmiszerekre rákerül pl. a beteg eladó kezéről, ott nem tud tovább szaporodni. A később hőkezelt élelmiszerek – mint pl. a húsfélék, amit ugye megfőzünk vagy megsütünk – nem viszik át a vírust, hiszen a hőkezelés elpusztítja azokat. A különböző zöldség- , gyümölcsféléket pedig evés előtt meg kell mosni – így elkerülhető a fertőzés. A felvágottas pultnál már más a helyzet, az eladóról itt tényleg rákerülhet az élelmiszerre a vírus, de ez a felnőttekre nem jelent nagyobb kockázatot, mint ha például valaki ilyen influenzás időszakban tömegbe megy. Ez utóbbi sokkal veszélyesebb lehet. A kisgyermekek, csecsemők esetében viszont sokkal kevesebb vírus is elegendő a fertőzéshez, és náluk az influenza fertőzhet piszkos kéz vagy akár szennyezett élelmiszer közvetítésével is."
- És mi a helyzet például egy étteremben?
- "Ha mondjuk a tálalópultnál dolgozó alkalmazott beteg, átviheti ugyan a vírust, ha megfogja a tányért vagy az ételeket, de ilyen esetben azért sokkal kevesebb vírust közvetít, mintha valakinek közvetlen közelében lenne. A fertőzési lehetőség így csak másodlagos, az átvitt vírusmennyiség nem feltétlenül elég ahhoz, hogy megbetegedést okozzon. Sokkal veszélyesebb lehet pl. ha mondjuk a pincér beteg, és köhög vagy tüsszent a vendég közelében."
Olvasónk arról panaszkodott, hogy nem mer betegállományba menni, mert attól fél, főnökei ezt nem veszik jónéven. Megkérdeztük ezért a munkáltatók képviselőit is.
"Világos, hogy a gazdaságban van egy óriási kényszerpálya. A munkáltató sokszor nem tud kit állítani a beteg dolgozó helyébe, ezért aztán ragaszkodik ahhoz, hogy a munkatárs amíg lehet, dolgozzon. Arra ugyanis sok esetben nincs pénze, hogy plusz munkaerőt vegyen fel. Ez mindenképpen egy rossz helyzet. Tudom, hogy vannak ilyen esetek, ugyanakkor a munkáltató érdeke másik oldalról, hogy ne dolgozzon betegen az alkalmazottja, és ne fertőzze tovább a többieket, vagy rontsa az üzlet hitelét és élelmiszerek esetében ne okozzon fertőzést" – mondta az RTL Hírek.hu kérdésére Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
- És adnak ki esetleg ajánlást azzal kapcsolatban, hogy mit tegyen ilyenkor a munkáltató?
"Mivel a jogszabályok egyértelmű útmutatást adnak ebben az ügyben, ezért külön ajánlást nem adunk ki az influenzás betegek foglalkoztatásával kapcsolatban. Az élelmiszerbiztonsági és higiénés szabályok ráadásul egyértelműen előírják, hogy betegállományba kell menjen az a dolgozó, akinek bármilyen betegsége van. Persze az, hogy ki mennyire beteg és pontosan mi a baja, azt az orvos feladata eldönteni. Ha viszont az üzletvezető tudomást szerez arról, hogy egyik dolgozója beteg, kötelessége orvoshoz küldeni, még akkor is, ha a dolgozó inkább maradna, mert nem akar betegállományba kerülni."
Megkérdeztük a Munkaadók és Gyáriparosok Szövetségét is, hogy mi a teendő ilyen esetben, azt nyilatkozták, hogy kimondottan erre az esetre nincs külön ajánlásuk. Vagyis külön nem foglalkoznak az üggyel.
Az ÁNTSZ egyébként nem indít a szokásosnál több ellenőrzést az influenza-szezon miatt a munkahelyeken.
/rtlhirek/
- A hozzászóláshoz belépés szükséges