Itt vagyTartalom / Egykori szőlőfajtáink

Egykori szőlőfajtáink


Beküldte buborék - Ekkor: 2008 November 21

KadarkaKadarka
Az egykoron Dányban termelt néhány szőlőfajták és jellemzőik:

SÁRFEHÉR: A neszmélyi és somlói borvidék fajtája volt.Rosszul termékenyül , de jó minőségű bort terem.
PIROS SZLANKA: Balkáni származású , de nevét a szerémségi Slankamen városáról kapta. Bőtermő , fürtje , bogyói nagyok. Mustjának cukortartalma csekély ,savtartalma nagyon kicsi.
BÁLINT: Magyar származású fajta. Erdélyben , Bánátban és a Szerémségben fordul elő. Bora fűzöld színű , illatos , zamatos.
MIRKOVÁCSA : Szerbiából származik. Későn érő , sokat termő , de könnyen rothadó fajta. Bora silány.
KADARKA: Kis-ázsiai vagy balkáni eredetű. Fagyérzékeny, szárazságtűrő, bőtermő, rothadékony. Mustfoka általában alacsony. Bora kevés színanyaggal rendelkezik, de zamata kiemelkedően fűszeres.
GOHÉR: Egyik legrégibb szőlőfajtánk. Többféle színváltozata van , korán érik , étkezési szőlőnek is használták. Sok cukrot termel , de bora nem elég testes.

Legkorábbi szőlőfajtáink közt még ott szerepel a Bakator, a Kék és Fehér Kecskecsöcsű, a Bajor, a Furmint, a Fehér Szlanka, a Vékonyhéjú, a Betyárszőlő, a Fügér, a Mézes, a Lisztes, a Bakafánt, a Dinka, a Berkenyelevelű, a Szagos Bajnár és a Rózsaszőlő.
A direkttermő szőlőfajták a XIX. században kerültek Amerikából az Európai kontinensre:Noah (Nova), Izabella, Othello, Deleware, Concord stb.

A középkorban Magyarországon a fehér borok, így a fehér szőlők voltak jellemzők. Mátyás király Chamegnéből és Burgundiából vörös szőlőfajtákat hozatott. Uralkodása alatt honosodott meg a Kadarka.
A szőlő-termesztés és a bor-készítés összes magyar szava török eredetű( szőlő, bor, csiger, ászok stb. ) Honfoglalás kori magyar borok édesek, mézzel ízesítettek voltak. Anonymus viszont a lakomáknál már fűszeres borokról tesz említést.

Az Belső-Ázsiai hunok "bor tengri"-nek nevezték a hajnal istenét. Később a bor a hun és török népeknél magát az italt jelentette.

Dány jelenlegi szőlő kuriózuma a július végén, dányi búcsú környékén, Anna napra érő legkorábbi szőlőfajtánk a Szent-Anna szőlő.
A Kárpát-medencei ősi szőlőfajtákról képeket találhatunk az alábbi oldalon: http://www.szbki.pte.hu/menu/56/19

Lejegyezte: Buborék

SárfehérSárfehér
Piros szlankaPiros szlanka
MirkovácsaMirkovácsa
KadarkaKadarka
Gohér (piros)Gohér (piros)
Bakator (kék)Bakator (kék)
Piros kecskecsöcsűPiros kecskecsöcsű
Bajor (kék)Bajor (kék)
FurmintFurmint
Szlanka (fehér)Szlanka (fehér)
VékonyhéjúVékonyhéjú
BetyárszőlőBetyárszőlő
FügérFügér
Mézes (fehér)Mézes (fehér)
Lisztes (piros)Lisztes (piros)
BakafántBakafánt
Dinka (rákszemű)Dinka (rákszemű)
Szagos bajnárSzagos bajnár
RózsaszőlőRózsaszőlő

Cimkék