Itt vagyTartalom / Egykori szőlőfajtáink
Egykori szőlőfajtáink
Az egykoron Dányban termelt néhány szőlőfajták és jellemzőik:
SÁRFEHÉR: A neszmélyi és somlói borvidék fajtája volt.Rosszul termékenyül , de jó minőségű bort terem.
PIROS SZLANKA: Balkáni származású , de nevét a szerémségi Slankamen városáról kapta. Bőtermő , fürtje , bogyói nagyok. Mustjának cukortartalma csekély ,savtartalma nagyon kicsi.
BÁLINT: Magyar származású fajta. Erdélyben , Bánátban és a Szerémségben fordul elő. Bora fűzöld színű , illatos , zamatos.
MIRKOVÁCSA : Szerbiából származik. Későn érő , sokat termő , de könnyen rothadó fajta. Bora silány.
KADARKA: Kis-ázsiai vagy balkáni eredetű. Fagyérzékeny, szárazságtűrő, bőtermő, rothadékony. Mustfoka általában alacsony. Bora kevés színanyaggal rendelkezik, de zamata kiemelkedően fűszeres.
GOHÉR: Egyik legrégibb szőlőfajtánk. Többféle színváltozata van , korán érik , étkezési szőlőnek is használták. Sok cukrot termel , de bora nem elég testes.
Legkorábbi szőlőfajtáink közt még ott szerepel a Bakator, a Kék és Fehér Kecskecsöcsű, a Bajor, a Furmint, a Fehér Szlanka, a Vékonyhéjú, a Betyárszőlő, a Fügér, a Mézes, a Lisztes, a Bakafánt, a Dinka, a Berkenyelevelű, a Szagos Bajnár és a Rózsaszőlő.
A direkttermő szőlőfajták a XIX. században kerültek Amerikából az Európai kontinensre:Noah (Nova), Izabella, Othello, Deleware, Concord stb.
A középkorban Magyarországon a fehér borok, így a fehér szőlők voltak jellemzők. Mátyás király Chamegnéből és Burgundiából vörös szőlőfajtákat hozatott. Uralkodása alatt honosodott meg a Kadarka.
A szőlő-termesztés és a bor-készítés összes magyar szava török eredetű( szőlő, bor, csiger, ászok stb. ) Honfoglalás kori magyar borok édesek, mézzel ízesítettek voltak. Anonymus viszont a lakomáknál már fűszeres borokról tesz említést.
Az Belső-Ázsiai hunok "bor tengri"-nek nevezték a hajnal istenét. Később a bor a hun és török népeknél magát az italt jelentette.
Dány jelenlegi szőlő kuriózuma a július végén, dányi búcsú környékén, Anna napra érő legkorábbi szőlőfajtánk a Szent-Anna szőlő.
A Kárpát-medencei ősi szőlőfajtákról képeket találhatunk az alábbi oldalon: http://www.szbki.pte.hu/menu/56/19
Lejegyezte: Buborék
- A hozzászóláshoz belépés szükséges