Itt vagyTartalom / Gobelin készítés Dányban

Gobelin készítés Dányban


Beküldte buborék - Ekkor: 2008 November 01

A gobelin története:

Gilles Gobelin (ejtsd: goblen) XV.sz.-beli kelmefestőnek Párizsban volt a műhelye. Az akkoriban uralkodó olasz kelmefestési eljárásokkal próbálkozott versenyt tartani, több-kevesebb sikerrel.
Újság 1965-bőlÚjság 1965-ből

Utódai a kelmefestés mellett képszövéssel is foglalkoztak. Az első szőtt portékákat a híres testvérpár Jean és Philibert Gobelin alkotta. Gilles Gobelin kelmefestő utódai az 1660-as években a textilfestő- és szövő manufaktúrában új szövési módszert dolgoztak ki , és új korszakot nyitottak a kárpitszövés történetében.
Az addigi színek negyvenszeresének használatával készítettek meseszépségű kárpitokat. XIV. Lajos minisztere Colbert 1662-ben megvásárolta az állam számára Gobelin-család műhelyét , majd Királyi Manufaktúrát alapított művészek és kézművesek bevonásával. Főleg királyi kárpitozott bútorok készítésével foglalkoztak. A Gobelin műhely Párizs külvárosában a Mouffetard utcában ma is megtekinthető.
1699-re a "Gobelin" szó fogalommá vált a faliszőnyegek és képek fajtájának megnevezésekor. A Gobelin műhelyben készített fali szőttesek , kárpitok szövésekor a fonalakat speciális fésűkkel verték a helyükre. A középkorban szövőszéken készült kárpitok igen drága műalkotások közé tartoztak. Áruk függött a szövés sűrűségétől és a rendkívül drága fonalak minőségétől.
Az 1470-es években már világhírű falikárpitok készültek Arras városában. Ezeket arrazzinak, azaz falikárpitnak nevezték az olaszok és spanyolok. Érdekesség: a szőtt kárpit értékét mutatja, hogy például Bajazd török szultán Merész Fülöp burgundi herceg fiáért -Nevers hercegért- váltságdíjként arrasi kárpitot követelt.

Gobelinnek manapság a szövött, vagy kézzel hímzett , varrott képeket nevezik. A rámán varrott kárpitok a szövőszéken szőtt kárpitot utánozzák. A franciák azonban ragaszkodva a tradíciókhoz, csak az ősi Gobelin műhelyből kikerült alkotásokat tekintik igazi gobelinnek, a többit csak egyszerű falikárpitnak (tapisserie) nevezik.

Magyarországon a XIV.-ik századból származó Besztercei szójegyzékben olvashatunk először olyan fali kárpitokról, melyek különleges szövési technikával készültek és a falak réseit borították. Bethlen István fejedelem "házöltözetnek" nevezi a rideg falakat beborító dekoratív kárpitokat. A gobelinnel eleinte kastélyok puszta falait takarták le, majd a különlegesebb darabokból szalonokat rendeztek be. A varrott gobelinek stílusukban és hatásukban hasonlítanak a szőttekre, ám kanavára (speciális textil fajta) tűvel öltve készülnek.
Az idők folyamán a nagy monumentális fali kárpitok átszelídültek bútorkárpittá, párnahuzattá, faliképpé, ajándéktárgyakká. A XVIII. és XIX.-ik századra a gobelin minta és téma világában jelentős változásokon esett át. A régi, megszokott képi témák helyett (vallás, lovagregény, szerelmes költészet, vadász jelenetek, történelmi jelenetek ) újakat merítettek: természeti motívumok, tájképek, híres festmények feldolgozása, geometrikus minták, portrék, stb .

A XIX.-ik századig a kézimunkának e fajtáját társaságokba tömörülve férfiak művelték, s ekkor kezdett női tevékenységgé válni. Az 1850-es évektől alkalmaznak nyomott, előfestett alapanyagokat. Berlinben kezdték el a tömegesen gyártott, géppel nyomott, kivarrható minták készítését. A fonalak színválasztéka megtöbbszöröződött, megjelentek a fényezett fonalak. Addig a mintákat kézzel másolták át a kelmére.

A varrott gobelin fajtái:
A kézi gobelin merev kanavára öltve gyapjú , vagy pamut fonallal készül.
A kanava két típusú lehet: nagy illetve kis lyukú (tűgebelin). Ezen belül mindkettő lehet előfestett , vagy sima.
A sima négyzetrácsos kanavához használják a papírra nyomott leszámolható mintalapot ("point" papír). Egy 70-80.000 apró öltésből készült tűgobelin akár 80-100 színt is tartalmazhat , és hónapokig készül.

Hímzés technikák:
- háromféle öltéstechnika ismeretes, mellyel gobelin vászonra hímezhetünk. A kanava lyuk méretétől, vagyis az öltések méretétől és módjától függően beszélhetünk az alábbi öltésfajtákról:

A/ "point de Cur"
B/ "petit point"-gyöngyöltés
C/ "point de Hongrie"-magyar öltés.

A négyzetes magyar öltés a világszerte híres magyar úrihímzés egyik alapöltése. Az egyik legalkalmasabb öltéstechnika a szövött kárpit hatásának eléréséhez. Ebből a háromféle öltéstechnikából alakult ki a gobelinöltés számos változata.

A dányi gobelin készítés:
Az 1900.-as évek elején zsidó kereskedők hoztak gobelineket bérvarrásra Dányba és a környékre. Ahogy elkészültek a mintalap után varrt képek, rögtön fizették a varrónőt. A nagyobb képek kivarrása sok időbe telt, de az érte kapott kevés pénz is jól jött a dányi családoknak.
A gobelinek varrásakor a rokonok, szomszédok, barátnők gyakran egymásnál varrtak kalákában, akár petróleum lámpa fénye mellett is. A II.világháborút követő államosításkor a gobelin készítés szövetkezeti formában zajlott tovább. A lányok és asszonyok csapatokban varrtak tovább, kijelölt személyeknél adták le az elkészült alkotást.

A Gobelin Házipari Szövetkezet (Budapest, Hercegprímás utca) 1954 -ben vásárolta meg a Zöld utca 52. szám alatti ingatlant. A tagok gyarapodásával az épületet bővítették, a villanylámpák fénye mellett kényelmesebb lett a varrás.

A szövetkezethez fénykorában hét környékbeli település tartozott: Dány, Kóka, Tóalmás, Sűlysáp, Zsámbok, Tápiószecső, Szentmártonkáta. A szövetkezet nyolcadik településén Kunmadarason vert csipkét készítettek.
A dányi szövetkezeti tagok száma elérte a 800 főt. A 60-as 70-es években a gobelinek javarészt a nyugati piacra készültek. A 70-es évek végén meggyengült a hímzés iránti igény , változott a közízlés , divat. Majd a rendszerváltást követően felbomlott a szövetkezet. Olcsóbb munkaerővel Vietnámban megpróbálták újraéleszteni a gobelin népszerűségét de nem nagy sikerrel.

Manapság még sok dányi családnál díszítik gobelin képek a falakat. Ezek ma már szinte családi ereklyék. Az idősebb gobelinező asszonyok lassan kihalnak, a fiatalok más elfoglaltságban találják a kikapcsolódást.
/ Érdekesség: Soós Józsefné, Mariska néni a Dányiak Vatikánba történt zarándoklásakor az általa készített Jézus portré gobelint személyesen adta át a pápának./
Szerencsére azért a falunkban is van még egy-két fiatal aki hódol a gobelinek gyűjtésének. Remélhetőleg a dányi családok hagyatékából, és a gyűjtők képeiből egyszer még lesz egy házi kiállítás.
Aki pedig kedvet kapna a gobelin készítéshez annak nem kell más , csak kanava, fonal, tű, varrókeret, állvány, öltés ismeret és rengeteg szabadidő és határtalan türelem... Na meg jó szem!

Lejegyezte: Buborék

Utóirat : Ha valakinek van a dányi gobelin készítéshez kapcsolódó régi fényképe, az alkalomadtán kérem mellékelje az íráshoz!
Előre is köszönöm!

B.L.-né gobelinje 02B.L.-né gobelinje 02

B.L.-né gobelinje 01B.L.-né gobelinje 01

Kókai szövetkezeti tagokKókai szövetkezeti tagok

Gobelin varrása képrőlGobelin varrása képről

K.A. gobelinje 02K.A. gobelinje 02

K.A. gobelinje 01K.A. gobelinje 01

Gobelin kiállítás Dány 2010 (3)Gobelin kiállítás Dány 2010 (3)

Gobelin kiállítás Dány 2010 (2)Gobelin kiállítás Dány 2010 (2)

Gobelin kiállítás Dány 2010( 01)Gobelin kiállítás Dány 2010( 01)

B.L.-né gobelinje 04B.L.-né gobelinje 04

B.L.-né gobelinje 03B.L.-né gobelinje 03

Szövetkezeti gyűlés 60-as évek DánySzövetkezeti gyűlés 60-as évek Dány

TáskákTáskák

CsipkékCsipkék

DísztárgyakDísztárgyak

Gobelin készítés, Balogh IstvánnéGobelin készítés, Balogh Istvánné

Tűgobelin készítésTűgobelin készítés

B.I.-né gobelinje 01B.I.-né gobelinje 01

B.I.-né gobelinje 02B.I.-né gobelinje 02

B.I.-né gobelinje 03B.I.-né gobelinje 03

Cimkék