Itt vagyTartalom / Gobelin készítés Dányban
Gobelin készítés Dányban
A gobelin története:
Gilles Gobelin (ejtsd: goblen) XV.sz.-beli kelmefestőnek Párizsban volt a műhelye. Az akkoriban uralkodó olasz kelmefestési eljárásokkal próbálkozott versenyt tartani, több-kevesebb sikerrel.
Utódai a kelmefestés mellett képszövéssel is foglalkoztak. Az első szőtt portékákat a híres testvérpár Jean és Philibert Gobelin alkotta. Gilles Gobelin kelmefestő utódai az 1660-as években a textilfestő- és szövő manufaktúrában új szövési módszert dolgoztak ki , és új korszakot nyitottak a kárpitszövés történetében.
Az addigi színek negyvenszeresének használatával készítettek meseszépségű kárpitokat. XIV. Lajos minisztere Colbert 1662-ben megvásárolta az állam számára Gobelin-család műhelyét , majd Királyi Manufaktúrát alapított művészek és kézművesek bevonásával. Főleg királyi kárpitozott bútorok készítésével foglalkoztak. A Gobelin műhely Párizs külvárosában a Mouffetard utcában ma is megtekinthető.
1699-re a "Gobelin" szó fogalommá vált a faliszőnyegek és képek fajtájának megnevezésekor. A Gobelin műhelyben készített fali szőttesek , kárpitok szövésekor a fonalakat speciális fésűkkel verték a helyükre. A középkorban szövőszéken készült kárpitok igen drága műalkotások közé tartoztak. Áruk függött a szövés sűrűségétől és a rendkívül drága fonalak minőségétől.
Az 1470-es években már világhírű falikárpitok készültek Arras városában. Ezeket arrazzinak, azaz falikárpitnak nevezték az olaszok és spanyolok. Érdekesség: a szőtt kárpit értékét mutatja, hogy például Bajazd török szultán Merész Fülöp burgundi herceg fiáért -Nevers hercegért- váltságdíjként arrasi kárpitot követelt.
Gobelinnek manapság a szövött, vagy kézzel hímzett , varrott képeket nevezik. A rámán varrott kárpitok a szövőszéken szőtt kárpitot utánozzák. A franciák azonban ragaszkodva a tradíciókhoz, csak az ősi Gobelin műhelyből kikerült alkotásokat tekintik igazi gobelinnek, a többit csak egyszerű falikárpitnak (tapisserie) nevezik.
Magyarországon a XIV.-ik századból származó Besztercei szójegyzékben olvashatunk először olyan fali kárpitokról, melyek különleges szövési technikával készültek és a falak réseit borították. Bethlen István fejedelem "házöltözetnek" nevezi a rideg falakat beborító dekoratív kárpitokat. A gobelinnel eleinte kastélyok puszta falait takarták le, majd a különlegesebb darabokból szalonokat rendeztek be. A varrott gobelinek stílusukban és hatásukban hasonlítanak a szőttekre, ám kanavára (speciális textil fajta) tűvel öltve készülnek.
Az idők folyamán a nagy monumentális fali kárpitok átszelídültek bútorkárpittá, párnahuzattá, faliképpé, ajándéktárgyakká. A XVIII. és XIX.-ik századra a gobelin minta és téma világában jelentős változásokon esett át. A régi, megszokott képi témák helyett (vallás, lovagregény, szerelmes költészet, vadász jelenetek, történelmi jelenetek ) újakat merítettek: természeti motívumok, tájképek, híres festmények feldolgozása, geometrikus minták, portrék, stb .
A XIX.-ik századig a kézimunkának e fajtáját társaságokba tömörülve férfiak művelték, s ekkor kezdett női tevékenységgé válni. Az 1850-es évektől alkalmaznak nyomott, előfestett alapanyagokat. Berlinben kezdték el a tömegesen gyártott, géppel nyomott, kivarrható minták készítését. A fonalak színválasztéka megtöbbszöröződött, megjelentek a fényezett fonalak. Addig a mintákat kézzel másolták át a kelmére.
A varrott gobelin fajtái:
A kézi gobelin merev kanavára öltve gyapjú , vagy pamut fonallal készül.
A kanava két típusú lehet: nagy illetve kis lyukú (tűgebelin). Ezen belül mindkettő lehet előfestett , vagy sima.
A sima négyzetrácsos kanavához használják a papírra nyomott leszámolható mintalapot ("point" papír). Egy 70-80.000 apró öltésből készült tűgobelin akár 80-100 színt is tartalmazhat , és hónapokig készül.
Hímzés technikák:
- háromféle öltéstechnika ismeretes, mellyel gobelin vászonra hímezhetünk. A kanava lyuk méretétől, vagyis az öltések méretétől és módjától függően beszélhetünk az alábbi öltésfajtákról:
B/ "petit point"-gyöngyöltés
C/ "point de Hongrie"-magyar öltés.
A négyzetes magyar öltés a világszerte híres magyar úrihímzés egyik alapöltése. Az egyik legalkalmasabb öltéstechnika a szövött kárpit hatásának eléréséhez. Ebből a háromféle öltéstechnikából alakult ki a gobelinöltés számos változata.
A dányi gobelin készítés:
Az 1900.-as évek elején zsidó kereskedők hoztak gobelineket bérvarrásra Dányba és a környékre. Ahogy elkészültek a mintalap után varrt képek, rögtön fizették a varrónőt. A nagyobb képek kivarrása sok időbe telt, de az érte kapott kevés pénz is jól jött a dányi családoknak.
A gobelinek varrásakor a rokonok, szomszédok, barátnők gyakran egymásnál varrtak kalákában, akár petróleum lámpa fénye mellett is. A II.világháborút követő államosításkor a gobelin készítés szövetkezeti formában zajlott tovább. A lányok és asszonyok csapatokban varrtak tovább, kijelölt személyeknél adták le az elkészült alkotást.
A Gobelin Házipari Szövetkezet (Budapest, Hercegprímás utca) 1954 -ben vásárolta meg a Zöld utca 52. szám alatti ingatlant. A tagok gyarapodásával az épületet bővítették, a villanylámpák fénye mellett kényelmesebb lett a varrás.
A szövetkezethez fénykorában hét környékbeli település tartozott: Dány, Kóka, Tóalmás, Sűlysáp, Zsámbok, Tápiószecső, Szentmártonkáta. A szövetkezet nyolcadik településén Kunmadarason vert csipkét készítettek.
A dányi szövetkezeti tagok száma elérte a 800 főt. A 60-as 70-es években a gobelinek javarészt a nyugati piacra készültek. A 70-es évek végén meggyengült a hímzés iránti igény , változott a közízlés , divat. Majd a rendszerváltást követően felbomlott a szövetkezet. Olcsóbb munkaerővel Vietnámban megpróbálták újraéleszteni a gobelin népszerűségét de nem nagy sikerrel.
Manapság még sok dányi családnál díszítik gobelin képek a falakat. Ezek ma már szinte családi ereklyék. Az idősebb gobelinező asszonyok lassan kihalnak, a fiatalok más elfoglaltságban találják a kikapcsolódást.
/ Érdekesség: Soós Józsefné, Mariska néni a Dányiak Vatikánba történt zarándoklásakor az általa készített Jézus portré gobelint személyesen adta át a pápának./
Szerencsére azért a falunkban is van még egy-két fiatal aki hódol a gobelinek gyűjtésének. Remélhetőleg a dányi családok hagyatékából, és a gyűjtők képeiből egyszer még lesz egy házi kiállítás.
Aki pedig kedvet kapna a gobelin készítéshez annak nem kell más , csak kanava, fonal, tű, varrókeret, állvány, öltés ismeret és rengeteg szabadidő és határtalan türelem... Na meg jó szem!
Lejegyezte: Buborék
Utóirat : Ha valakinek van a dányi gobelin készítéshez kapcsolódó régi fényképe, az alkalomadtán kérem mellékelje az íráshoz!
Előre is köszönöm!
- A hozzászóláshoz belépés szükséges