Itt vagyTartalom / Pest Megyei Rendőr-főkapitányság
Pest Megyei Rendőr-főkapitányság
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Gyermekeink biztonságáért: tanévkezdés
Augusztusban a szünidő végének közeledtével ismét előtérbe kerül a gyermekek biztonságos közlekedésének kérdése.
Tapasztalataink szerint a tanév kezdetekor megemelkedik a gyermekbalesetek száma. Ennek egyik oka, hogy a szünidőben kevesebb a kötöttség, a gyermekek felszabadultabbak, időbe telik, míg ismét felveszik a napi ritmust és visszazökkennek a megszokott rendbe.
A gyermekbalesetek megelőzése érdekében a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Baleset-megelőzési Bizottság a rendőrkapitányságok bevonásával minden évben megszervezi a szeptemberi iskolakezdési akciót, melynek keretében a közlekedésbiztonsági szempontból veszélyeztetett általános iskolák környékén a kapitányságok fokozott rendőri jelenlétet biztosítanak a napi oktatás kezdetén és befejezésekor. Kiemelt figyelmet fordítanak a gépjárművezetők jogkövető magatartásának ellenőrzésére, főként a biztonsági öv és a biztonsági gyermekülés használatára, segítik a gyermekek biztonságos közlekedését, a pedagógusokkal közösen, pedig baleset-megelőzési témájú előadásokat, oktatásokat szerveznek a tanulók számára.
A gyermekek önálló és biztonságos közlekedésre való felkészítésében természetesen rendkívül fontos a szülők szerepe is.
Figyelembe kell venni, hogy a tanulók jelentős része gyalogosan vagy kerékpárral jár iskolába, a közlekedés résztvevői közül pedig ők vannak a legveszélyeztetettebb helyzetben. Ennek ellenére gyakran nincsenek tisztában az alapvető közlekedési szabályokkal, figyelmetlenül közlekednek, amit az is bizonyít, hogy a balesetek mintegy 40 % -nál az érintett korosztály szabályszegő magatartása járul hozzá a baleset bekövetkeztéhez.
Kérjük a szülőket, hogy iskolába indulás előtt beszéljék meg a gyermekekkel a lehetséges közlekedési útvonalakat, ismételjék át velük a szükséges közlekedési szabályokat, hívják fel figyelmüket a lehetséges veszélyhelyzetekre!
A gyalogosan közlekedő kisebb gyermekekkel - főleg az első osztályt megkezdőkkel - az első napokban közösen tegyék meg az érintett útvonalat, beszéljék meg, hol (lehetőleg a járda belső részén) és hogyan (a közlekedési szabályok figyelembe vételével, kellő körültekintéssel és óvatossággal) közlekedjenek, különösképpen figyelve az úttesten való átkelés helyszínére és módjára (gyalogos átkelőhelyen, útkereszteződésben, járdaszigetnél próbáljanak átkelni, takarásból lehetőség szerint ne lépjenek az úttestre, ne próbáljanak átszaladni a gépjárművek előtt…).
Sötétedés után a gyermek jobb láthatósága érdekében jó szolgálatot tesznek a különböző módon viselhető fényvisszaverő kiegészítők (matricák, prizmák, karpántok, mellény …).
Ha a gyermek kerékpárral közlekedik a lakóhely és a tanintézet között, érdemes már jó előre biztonságos kerékpárútvonalat kijelölni az otthon és az iskola között, melyet kezdetben szintén közösen kell végigjárni, közben pedig fel kell hívni a gyermek figyelmét a veszélyes pontokra (magas járdaszegély, kapu illetve garázs be nem látható ki- és bejárója, meredek, közvetlenül úttestre vezető terek és utcák, útburkolati hibák ...) .
Sok baleset oka a szabálytalan kanyarodás, ezért lényeges, hogy a művelet megkezdése előtt a kerékpáros mindig nézzen hátra, és ne feledkezzen meg az irányjelzésről sem. Szintén gyakori baleseti ok az elsőbbség meg nem adása, ezért az ide vonatkozó szabályokat is meg kell ismertetni a gyermekekkel. Azt is tudniuk kell, hogy csak 12. életévük betöltése után kerékpározhatnak főútvonalon, és a kerékpáron egyáltalán nem szállíthatják társaikat.
A biztonságos kerékpározáshoz a KRESZ ismerete mellett hozzátartozik a gyakorlat és a járművek megfelelő felszerelése, műszaki állapota is.
Elindulás előtt ellenőrizni kell a jármű 7 kötelező felszerelését, melyeket 3 csoportba sorolhatunk :
• Látni és látszani : elöl fehér vagy kadmiumsárga lámpa, hátul piros lámpa vagy villogó és piros fényvisszaverő, az első keréken sárga küllőprizma
• Megállás : első és hátsó fék
• Hangjelzés : csengő
Ködös, borongós idő vagy eső esetén már korlátozottak a látási viszonyok, a kerékpárok kivilágítása ilyenkor is nagyon fontos! Jól működő világítás, fényvisszaverő eszközök és megfelelő öltözék (feltűnő színű ruha, fényvisszaverő kiegészítők.) esetén a biciklizők még este is jól láthatóvá válnak.
Ezen alapvető szabályok és tanácsok betartásával jelentősen csökkenthető a gyermekbalesetek kockázata.
Tanévkezdés – Figyeljünk jobban a gyermekekre!
A tanévkezdéshez kapcsolódóan az iskolák körzetében a gyermekbalesetek megelőzése valamint a gyermekek személyes biztonságát veszélyeztető tényezők megszüntetése érdekében az ORFK OBB által meghatározott feladatok alapján a Pest Megyei Baleset-megelőzési Bizottság az idén is meghirdeti az iskolakezdési akciót.
A korábbi, kedvező visszhangot kiváltott akciók eredményeként sikerült elérni, hogy az utóbbi években a fokozott ellenőrzés időszakában nem történt tragikus kimenetelű gyermekbaleset.
E kedvező folyamat fenntartása érdekében 2008. szeptemberében Pest megye közlekedésbiztonsági szempontból veszélyeztetettnek ítélt általános iskolái környékén a rendőrkapitányságok fokozott rendőri jelenlétet biztosítanak a napi oktatás kezdetén és befejezésekor, segítve a gyermekek biztonságos közlekedését, úttesten való átkelését.
Emellett kiemelt figyelmet fordítanak a gépjárművezetők jogkövető magatartásának ellenőrzésére, főként a biztonsági öv és a biztonsági gyermekülés használatára.
Kérjük a gépjárművezetőket, hogy az általuk szállított gyerekek biztonsága mellett fokozottan figyeljenek a többi gyermekre is, hiszen a szünidő befejődése után a tanulók gyakrabban közlekednek figyelmetlenül, időbe telik, míg ismét felveszik a napi ritmust és visszazökkennek a megszokott rendbe!
Vegyék figyelembe, hogy a gyalogosan közlekedők időnként vigyázatlanul, hirtelen vagy takarásból lépnek az úttestre, tiltott helyen vagy tilos jelzés ellenére próbálnak az úttesten átkelni. A kerékpározó gyermekek által okozott közlekedési balesetek legfőbb oka pedig a figyelmetlenség mellett a szabálytalan kanyarodás és az elsőbbség meg nem adása.
A gyermekbalesetek megelőzése érdekében főleg a tanintézmények környezetében, buszmegállóknál, gyalogátkelőhelyeknél kell nagyobb körültekintéssel, a megfelelő sebességet megválasztva közlekedni.
Budapest, 2008. augusztus 27.
Pest Megyei Rendőr-főkapitányság
- A hozzászóláshoz belépés szükséges