Itt vagyTartalom / Gyurcsány egyszemélyes veresége

Gyurcsány egyszemélyes veresége


Beküldte detto - Ekkor: 2008 March 11

"Meglepően nagy vereséget szenvedett el Gyurcsány Ferenc" a vizitdíj, a kórházi napidíj, és a tandíj eltörlésére irányuló népszavazáson - írja a New York Times.

New York Times

A magyar kormány "meglepően nagy vereséget szenvedett el" a vizitdíj, a kórházi napidíj, és a tandíj eltörlésére irányuló népszavazáson - írja a New York Times. A referendumról és annak gazdasági hátteréről tudósító cikk szerzője elemzőkre hivatkozva azt írja: a Gyurcsány-kormányra mért "megsemmisítő vereség" akár azzal is járhat, hogy a kabinet akár 2010-es országgyűlési választások előtt távozhat. Az írásban megtalálható az is, hogy a népszavazással eltörölt díjakat azért vezette be a szocialista-szabad demokrata koalíció, hogy csökkentse az "Európában legmagasabb" államháztartási hiányt. "Az ezekből származó bevétel és a magyar gazdasági növekedés azonban igen csekély, ezért ezeknek a díjaknak aligha lett volna erőteljes hatásuk ezen a téren" -írja az amerikai lap.

International Herald Tribune

Elsöprően szavaztak a magyarok a vizitdíj, a kórházi napidíj, és a tandíj eltörléséről - írja az International Herald Tribune. A lap meglátása szerint ez a "jobb-közép ellenzék győzelmét és a gazdasági reformokkal próbálkozó szocialista-vezetésű kormány vereségét hozta. A cikk szerzője elemzőkre hivatkozva azt írja: a népszavazás a 2006-os zavargások után túl későn, a 2010-es országgyűlési választások előtt pedig túl korán jött ahhoz, hogy érdemben gyengíthesse Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki pozícióját.

BBC

Az angol közszolgálati rádió és televízió, a BBC honlapja pedig arra emlékeztet: az eredmény azt bizonyítja, hogy a Fidesz kezdeményezése a legnagyobb ellenzéki párt szavazóbázisánál jóval több embert elért: 3,2 millióan mondtak igent március 9-én, míg a legutóbbi választásokon 2,3 millióan adták le voksukat a Fideszre. A vasárnapi ügydöntő referendum drámai kudarc a szocialista-liberális kormány, és személyes vereség Gyurcsány Ferenc számára" - áll a BBC hírében. A közszolgálati médium a részvételi arányt "meglepően magasnak" tartja, valamint megjegyzi: így nagyobb súlya lehet a népszavazás eredményének.

Bloomberg

Csökkentek annak az esélyei, hogy Gyurcsány Ferenc a székében maradjon - kommentálja a népszavazás eredményét a Bloomberg. Az amerikai hírügynökség megjegyzi: a közvélemény-kutatások többsége rendszerint arról számol be, hogy a magyarok Gyurcsány távozását akarják, aki különösen népszerűtlen lett.

(MNO)