Itt vagyTartalom / Beszámoló az Esztergom-Mátraverebély-Szentkúti gyalogos zarándoklatról.2015.08.14. 08.20.
Beszámoló az Esztergom-Mátraverebély-Szentkúti gyalogos zarándoklatról.2015.08.14. 08.20.
SzentkútZarándoklat!
Ferencesek vezetésével a zarándokok mindig ugyanazon a napon
augusztus 14-én találkoznak Esztergomban, ahol a ferencesek templomában közös szentmisével kezdődik az egyhetes program.
Szombat reggel indulás előtt két órával csatlakoztam a zarándok társaimhoz.
Ez volt az egyetlen hely, ahol nem sátorban aludtak a résztvevők, hanem a barátok gimnáziumának tornatermében, de az évek során a menet közben érintett települések némelyikében is lehetővé vált, hogy a zarándokok megszállják a művelődési házat, az iskolát vagy a plébániaépületet.
Nagyboldogasszony ünnepének reggelén mindenki a hátára veszi a zsákját, és útnak indult. A zsákok azonban nem túl nehezek, mert a nap közben nem szükséges holmikat senkinek nem kell cipelnie: kísérő gépkocsi szállítja egyik állomáshelyről a másikra.
A reggeli szentmisét követően megáldották a zarándokokat és útnak indultunk.
Mivel nem ismertem a programot mert reggel csatlakoztam,mise után visszamentem segíteni a csomagokat(hátizsák)felrakni a thg.kocsira.Többiek közben elindultak.Persze hogy nem találtam meg őket.Gyalogosan csak szlovákiából lehetett eljutni Szobra, én arra vettem az irányt.Párkánynál már láttam baj van,de nem fordultam vissza.Nem bántam meg mert a dunában egy jót fürödtem.Sokat nem kerültem kb 5km.Szobon be értem a csoportot.Egyedüliként tettem meg gyalog,mert kiderült a többiek kompal közlekedtek.
Az első pihenőnket Szobon tartottuk.
Szentmise és frissítő ebéd után indultunk tovább, hogy a nap végére Márianosztrára érjünk
„Az első nap azért fontos, mert ez a csapat összerázódásának az ideje, estére pedig megérkezünk a kegyhelyre, ami Czeztochowa alapító kolostora és a magyar egyház kiemelkedő helye is.
Az éjszakát a Kálvária-dombon töltöttük, ahol másnap hajnalban a fölszálló párában(esős) a szabadtéri oltárnál mutattak be szentmisét.”
A zarándoklat második napján az út erdei terepen halad; a cél Kemence, ahol nagy szeretettel, meleg vacsorával és jó szóval fogadtak bennünket. „A helybeliek is részei ennek a zarándoklatnak, még ha nem is jönnek velünk, de amikor ott vagyunk, együtt végzik velünk a zsolozsmát a templomban, sőt a következő táborhelyen, Patakon részt is vesznek az esti közösségi programon, a Ki mit tud?-ban”
A zarándoknak az a dolga, hogy amikor beér egy faluba, énekeljen vagy imádkozzon. A helyiek tehát igénylik ezt a fajta jelenlétet, és ezt nagyon komolyan is veszik a szervezők. Az évek során ki is alakult a repertoár, hogy hol mit énekelnek, imádkoznak, hol állnak meg, hol térdepelnek le egy-egy út menti kereszt előtt. Ebben segítségünkre volt a szervezőktől kapott imakönyv.
A zarándoklat gerincét a szentmisék és a zsolozsma adja, ezek szövege található a könyv elején; utána megtalálhatók azoknak a helyeknek a térképei is, ahol haladunk, valamint a napi programok. Kétszázötven éneket is tartalmaz a kötet, melyek nagy része el is hangzik néhányszor a Börzsöny és a Cserhát erdein áthaladó út során. Van köztük gregorián, népének és taize-i is, tematikusan fölosztva bűnbánó, dicsőítő és Szűz Mária-ének.
Ha katolikusnak lenni nem is kötelező a zarándoklaton, a fizikai felkészültség szigorú elvárás. Aki nehezen bírja a menetelést, azt megkérik, hogy szálljon be a kísérő autóba, és a szálláshelyen segítsen inkább a krumpli pucolásban, így vegyen részt a zarándoklaton. Ez azért van így, mert a háromszáz résztvevőnek nagyjából együtt kell haladnia az ötnapos túrán, illetve zarándoklaton.
A teljes út hossza 130 kilométer. Ennek harmadát erdei úton, harmadát szekérúton és szántóföldön, harmadik harmadát pedig aszfalton tesszük meg. A napi átlag 25 km körül van, ami azért csalóka, mert van nap, amikor csak húsz kilométert kell megtenni, de olyan is, amikor 38 kilométeres a táv.Folyamatosan két napja esik az eső,mindenki elázva,sokan már mezítláb rójják az utat. „Út közben fölkerestük Csesztvét, aminek nagyon szép temploma van, itt is miséztünk, a művelődési házban megebédeltünk, és este sötétben érkezünk meg Szécsénybe, a ferences kolostorba, ahol már mindenki nagyon fáradt, de lélektanilag ez nagyon fontos pont, és mindenkinek nagy élmény”
Szécsény már a végállomás előszobája, az utolsó 27–28 kilométer már jól bejáratott szakasz, hiszen innen évente többször is indul szervezett zarándoklat Mátraverebély–Szentkútra, ahol mindig nagy szeretettel és hozzáértéssel fogadják a ferences barátok a megfáradt vándorokat.
Zarándolatunk utólsó napja is élményekben gazdag,gyönyörű a táj
és óriási a szegénység,volt olyan 13-éves nógrádmegyeri cigány gyerek,mikor ajándéba adtam neki pepsi-colát,kiköpte mert azt hitte rossz.Kiderült soha sem ivott még colát.
Sárdagasztás az volt a javából,félelmetes volt a terep,megszenvedtük ezt a zarándoklatot,de volt miért és kiért.
Nem akarom hangzatos szavakkal zárni beszámolómat,szívesen ajánlom minden embernek ezt a zarándoklatot mert felejthetetlen élménnyel leszel gazdagabb.
Üdv:Heim J.Esztergom-Szentkút
Esztergom-Szentkút
Esztergom-Szentkút
Esztergom-Szentkút
Esztergom-Szentkút
Esztergom-Szentkút
Esztergom-Szentkút
Esztergom-Szentkút
Esztergom-Szentkút
Esztergom-Szentkút
Márianosztra felé
Márianosztra
Márianosztra falumúzeum.a hölgy Hangodi Juli oszt.Aszód
Márianosztra
Márianosztra
Márianosztra
Márianosztra
Márianosztra
Márianosztra
Márianosztra -Kálvária domb
Márianosztra -Kálvária domb
Márianosztra
Márianosztra -háttérben a fehér épület az a börtön
Patak felé
Patak felé-Szt.Orbán hotel
Patak felé
Kemence
Kemence
Kemence
Kemence
Kemence
Kemencei vacsora
sérülésem
Kemence
Drégelypalánk felé
Drégely vára
Drégely vára
Drégely vára
Nagyoroszi felé
Nagyoroszi
Nagyoroszi
Nagyoroszi
Nagyoroszi
Patak
Patak
Patak
Patak
Patak
Patak
Patak vacsora
Csesztve felé
Csesztve
Szécsény
Szécsény
Szécsény
Kisgéc
Kisgéc
Kisgéc
Magyargéc
Magyargéc
Magyargéc
Magyargéc
Nógrádmegyer
Nógrádmegyer
Nógrádmegyer
Nógrádmegyer -a kólás barát
Szentkút
Szentkút
- A hozzászóláshoz belépés szükséges