Itt vagyTartalom / Növényápolás : A kora tavaszi tennivalók

Növényápolás : A kora tavaszi tennivalók


Beküldte ufo - Ekkor: 2008 February 04

Lemosó permetezés

Növényápolás A kora tavaszi tennivalók között az egyik legfontosabb a télvégi lemosó permetezés. Ezzel nem csak elpusztíthatjuk a különböző korokozók áttelelő alakjait, hanem erősen megnehezíthetjük aktív támadásukat a kerti szezon idején.
A télvégi lemosó permetezés fő célja, hogy a gyümölcsfákon, a bogyótermésűek bokrain, a szőlőtőkéken az ágvázakon, a kéregrepedésekben vagy a rügyek felületén megtapadt gombakártevők szaporító képleteit elpusztítsuk, valamint ritkítsuk a rovarkártevők (atkák, pajzstetvek, levéltetvek, molyok) áttelelő alakjait. Ezzel megelőzhetjük tavaszi fertőzésüket és intenzív támadásukat a vegetációs időszakban.

Mikor végezzük a lemosó permetezést?
A lemosó permetezést a téli fagyok elmúltával, közvetlenül a rügyfakadás előtt ajánlatos elvégezni, mert a károsítók is ilyenkor kezdik meg élettevékenységüket és a meglazult rügypikkelyek alá könnyebben behatolnak a növényvédő készítmények. A szersodródás elkerülése végett, száraz, szélcsendes időben permetezzünk, ezzel is növelve a permetszer megtapadásának esélyét. A lemosást olyan nagy lémennyiséggel áztatásszerűen kell elvégezni, hogy a törzseken és ágakon az egyenletes fedés biztosítva legyen. Néhány szernél vigyázni kell a rügypattanás utáni növénykárosító hatásra, de a legtöbb készítményt ilyenkor is lehet használni.
Ősszel is végezhetünk lemosó permetezést, de tél végi permetezés előnye, hogy egy „kemény" tél részben elvégezheti a munkát helyettünk. Évente ajánlatos megismételni. Mivel ezek a szerek mindegyike méreg, ezért a velük való foglalkozás alatt védőfelszerelés használata ajánlott!

Permetezés előtti tennivalók:
A törzsek, ágak kérgét kéregkaparóval vagy drótkefével alaposan dörzsöljük át, hogy a repedésekben megbújó károsítók, áttelelõ tojások, hernyók, bábok a felszínre kerüljenek. A sarjhajtásokat is ajánlatos levágni, mert ezek a vértetű kedvenc áttelelő helyei. A törzsön, vázágakon lévő varas sebeket éles késsel, kacorral az egészséges részig ki kell vágni, majd sebkezelő anyaggal bekenni.
A permetezés előtt végezzük el a metszést is, mert a fák megritkított koronáját a permetszer könnyebben, hatékonyabban be tudja vonni. Mindenképpen távolítsuk el a beteg, elhalt ágrészeket is. A sebfelületeket sebkezelővel (Fagél, Fadoktor, Fabalzsam, Faplaszt, Fixpol) kell lezárni. Ezek hatóanyagai megakadályozzák a baktériumok, gombák számára a seben keresztüli fertőzést. Sok helyen költségkímélő megoldásként olajfestéket használnak erre a célra, amely azonban hamar beszárad, megrepedezik, így egyáltalán nem véd a fertőzéstől.
A fákról bokrokról távolítsuk el az összeszáradt tavalyi leveleket, a hernyófészkeket, és a gyümölcsmúmiákat, amelyek a monília első számú fertőzőforrásai.

Permetszerek hatóanyag szerinti csoportosítása:
Mivel igen nagy a kínálat a növényvédő készítményekből, így a helyi adottságokat figyelembe véve könnyen kiválaszthatjuk a megfelelő permetszert. Ajánlatos a környezetet kímélő készítményeket előnyben részesíteni pl. a vazelinolaj, orsóolaj, réz- és kéntartalmú szerek.
- Réztartalmú szerek:
A gyümölcsfák ágbetegségét és a szőlőtőkék pusztulását okozó kórokozók ellen használhatóak, valamint a gomba- és baktériumosbetegségek visszaszorítására. Az őszibarack levélfodrosodását, az almástermésűek tűzelhalás betegségét és a meggy moníliás betegségét okozó gombák ellen az eredményes védekezés alapja az optimális időben, jó minőségben végrehajtott tavaszi rezes lemosó permetezés. Több időpontban alkalmazhatók. Először ősszel a lombhullás végén (ágbetegségek ellen és lombfertőtlenítésre). Rügyfakadás után óvatosan, a növény rézérzékenységének figyelembe vételével, kisebb dózissal – az őszibarackot, kajszit és almát pirosbimbós állapotáig, a meggyet, körtét fehérbimbós állapotáig – kezelhetjük. Vigyázat, mert későbbi időpontban alkalmazva ezek a szerek perzselést okozhatnak!
- Kéntartalmú készítményekkel védekezzünk a lisztharmat ellen. Ezek a készítmények atkaölő mellékhatássl is rendelkeznek.
- Olaj tartalmú szereket használjunk csonthéjas- és almatermésű gyümölcsfákon. Ezekkel a szerekkel tudunk a leghatékonyabban védekezni az atkák, pajzstetvek és a levéltetvek ellen. Finom bevonóréteget képeznek a felületeken, így a kártevőket elzárják a levegőtől.
- DNOC hatóanyag tartalmú szer amely az almatermésűeknél a leghatékonyabb. Kiváló védelmet ad a különböző károsítók ellen. Kellő elővigyázatossággal bánjunk vele, mert igen erős méreg!
- A kombinált hatóanyagú készítmények a kártevők és bizonyos kórokozók ellen is védelmet biztosítanak.

Mivel permetezzünk?:
- Gombaölő szereket (Bordói Lé, Bordói Lé + kén, Cuproxat, Tiosol, Rézkén, Funguran stb.) használjunk, ha a tavalyi évben a gombabetegségekkel volt gondunk.
- Rovarírtó szerekkelpl. Agrol Plus védekezzünk akkor, ha a kártevők támadtak intenzíven az előző évben.
- Kén- és olajtartalmú Neviként, Vektafid-S - t alkalmazzunk a lisztharmat és rovarkártevők elleni kombinált védekezésre.
- Teljesen összetett készítmény a Vegesol, amely egyszerre tartalmaz ként, rezet és gyümölcsfa-olajat.
- Ha egyéb gombabetegség és rovarkártevők együttes támadására lehet számítani, akkor alkalmazzuk a réz- és olaj tartalmú Vektafid-R elnevezésű szert.
Általánosan ismert, széles körben használatos gombaölő szer a BORDÓI LÉ. Vannak azonban újabb rézszulfátot rézhidroxidod tartalmazó szerek (pl. CUPROXAT, CHAMPION, KOCIDE), amelyek kiváló felületborítást adnak és ezáltal kevesebb szerrel is elérhető a megfelelő védekezés. Előnyük, hogy azon növénykímélő „szelíd” vegyszerek közé sorolhatóak, amelyekkel igen hatékony a védekezés.

Amennyiben nem szeretnénk a fenti szerek keverésével bajlódni, akkor Bordói porból készíthetünk 1%-os oldatot, amellyel megpermetezhetőek a bogyótermésűek bokrai (ribizli, málna, egres), a szőlőtőkék, dísz- és gyümölcsfák, a díszcserjék valamint a rózsabokrok is.

Cimkék