Itt vagyTartalom / Magyarok, akik megváltoztatták a világot
Magyarok, akik megváltoztatták a világot
"Kilenc magyar, aki világgá ment és megváltoztatta a világot". Kati Marton magyar származású amerikai újságíró arról a kilenc tudósról és művészről írt könyvet, akik Magyarországról indultak, de világhírnevet Amerikában szereztek maguknak.
Neumann János, Szilárd Leó, Wigner Jenő, Teller Ede, Kertész Mihály, Korda Sándor, Kertész Andor, Friedmann Endre és Kösztler Artúr. Világgá mentek Magyarországról és megváltoztatták a világot. Kitalálták a számítógépet, megalkották az atom- és hidrogénbombát, megrendezték a Casablancát, megteremtették a modern fényképészetet, vagy megírták a Sötétség Délben-t, a sztálinizmus bűneit elsőként leleplező regényt.
A hírességek annyira asszimilálódtak a világ kultúrájába, hogy az amerikaiaknak fogalmuk sem volt arról, hogy ők magyarok. Továbbá nekem az az érzésem, hogy még a fiatal magyarok sem ismerik el, hogy hány óriási nagy ember született Magyarországon, és hogy mennyire befolyásolták a XX. és a XXI. század értelmiségét – mondta a szerző.
Kati Marton a dualizmus vallási toleranciája, Budapest rohamos fejlődése, a teljesítmény kultusza és a kiváló iskolarendszer egybeesésével magyarázza a kilenc lángelme teljesítményét. A Nobel-díjas fizikus, Wigner Jenő és a matematikus Neumann János a fasori Evangélikus Gimnáziumban végzett. Emléküket mellszobor őrzi a Rákosi-korszakban bezárt intézményben, amelyet a rendszerváltozással kapott vissza az egyház.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges